۱۲ سال بردگی
12 Years A Slave Poster.JPG
کارگردان استیو مک کوئین
تهیه‌کننده برد پیت
نویسنده جان ریدلی
بازیگران چویتل اجیوفور
مایکل فاسبندر
بندیکت کامبربچ
پل دانو
پل جیاماتی
لوپیتا نیونگو
سارا پلسون
برد پیت
الفری وودارد
جی.دی. اِوِرمور
تام پراکتر
موسیقی هانس زیمر
فیلم‌برداری شان بابیت
تاریخ‌های انتشار
  • ۳۰ اوت ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-08-۳۰) (جشنوارهٔ فیلم تلوراید)
  • ۱۸ اکتبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-10-۱۸) (ایالات متحده)
  • ۱۰ ژانویه ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-01-۱۰) (بریتانیا)
مدت زمان
۱۳۴ دقیقه
کشور بریتانیا
ایالات متحده
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۲۰ میلیون دلار

۱۲ سال بردگی (به انگلیسی: 12 Years a Slave) یک فیلم درام تاریخی بر اساس خودزندگی نامه ۱۲ سال بردگی اثر سالومون نورثاپ است که یک سیاه آزاد بود ولی ربوده شده و بعنوان برده فروخته شد. کارگردان فیلم، استیو مک کوئین و نویسنده جان ریدلی است. چیوِتل اجیوفور نقش سالومون نورثاپ را ایفا می‌کند. ۱۲ سال بردگی برای اولین بار در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در سپتامبر ۲۰۱۳ اکران شد و اکران عمومی آن هم در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۳ بود.

خلاصه داستان

سال ۱۸۴۱، سالومون نورثاپ (چیوِتل اجیوفور) یک سیاهپوست آزاد است که با همسر و فرزندانش در ساراتوگای نیویورک زندگی می کند. او با نواختن ویولن امرار معاش می کند. یک شب توسط چند نفر اراذل و اوباش اغفال شده، به وسیله آنها مسموم و به‌عنوان برده فروخته می شود. به هوش که می آید، خود را در غل و زنجیر می بیند. سپس به مزارع پنبه در جنوب امریکا برده می شود، جایی که ابتدا توسط یک برده‌دار به نام ویلیام فورد خریده شده و بعد از آن به ادوین اپس (مایکل فاسبندر) فروخته می شود. نورثاپ ۱۲ سال از زندگی خود را به‌عنوان یک برده جنوبی می گذراند.

جوایز

این فیلم برندهٔ بهترین فیلم درام از هفتاد و یکمین مراسم گلدن گلوب و همچنین بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ توسط آکادامی اسکار شده است. جایزهٔ اسکار برای بهترین بازیگر زن در نقش مکمل هم به این فیلم رسید.

بازیگران