نمونه‌ای از هنر شونن آی

یائویی (به ژاپنی: やおい) اصطلاحی ژاپنی است و به زیرسبکی از هنر مانگا اشاره دارد که به ارتباط عاشقانه و روابط جنسی همجنس‌گرایانه میان مردان جوان می‌پردازد. یائویی در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی در ژاپن پدیدار شد و تا پیش از سدهٔ ۲۱ میلادی به کشورهای غربی مانند آمریکا نیز راه یافت. خالقان و مخاطبان اینگونه آثار معمولاً خود مؤنث هستند.

آثار در سبک یائویی امروزه به صورت انیمه، کتاب، مجله و بازی ویدئویی در ژاپن و کشورهای غربی و آمریکای شمالی منتشر می‌شوند که در ژاپن فروش بالایی دارند.

تعریف و تاریخچه

یائویی زیرسبکی از مانگا است و اصطلاح آن از سرواژگان عبارت ژاپنی «یاماناشی، اُچی‌ناشی، ایمی‌ناشی» گرفته شده است که می‌توان آن را «بدون اوج، بدون وضوح، بدون معنا» ترجمه کرد. یائویی در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی در مجله‌های کامیک دخترانهٔ ژاپنی تکامل یافت. کارهای این سبک معمولاً توسط زنان خلق می‌شوند و خوانندگان و مخاطبان اصلی آن‌ها دختران نوجوان و زنان هستند. هرچند که مردان همجنس‌گرا و دگرجنس‌گرا نیز در میان مخاطبان آن وجود دارند.

یائویی به روابط همجنس‌گرایانهٔ میان قهرمانان مردِ جوانِ دگرجنس‌گرا یا همجنس‌گرا می‌پردازد و از جنبهٔ عاشقانهٔ رابطه تا یک رابطهٔ جنسی کامل را در بر می‌گیرد.

نگاره‌ای از هنر یائویی که دو پسر جوان را در حال آمیزش مقعدی نشان می‌دهد

جستارهای وابسته

یادداشت