گیورگی مارگْوِلاشْویلی
Prasidenten Margvelashvili (cropped).jpg
۴مین رئیس‌جمهور گرجستان
شروع به کار
۱۷ نوامبر ۲۰۱۳
نخست‌وزیر بیدزینا ایوانیشویلی
پس از میخیل ساآکاشویلی
وزیر آموزش و علوم گرجستان
مشغول به کار
۲۵ اکتبر ۲۰۱۲ – ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۳
نخست‌وزیر بیدزینا ایوانیشویلی
پس از خاتیا دکانویدزه
پیش از تامار سانیکیدزه
اطلاعات شخص
زاده ۴ سپتامبر ۱۹۶۹(۱۹۶۹-09-0۴) ‏(۴۷ سال)
تفلیس، جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی (گرجستان کنونی)
ملیت  گرجستان
حزب سیاسی رؤیای گرجستان
همسر(ان) ماکا چی‌چوآ
اقامتگاه کاخ ریاست جمهوری گرجستان
محل
تحصیل
دانشگاه تفلیس
دانشگاه اروپای مرکزی
آکادمی ملی علوم گرجستان
شغل سیاستمدار
مذهب ارتدکس گرجی
امضا
لقب(ها) گیو

گیورگی مارگْوِلاشْویلی (به گرجی: გიორგი მარგველაშვილი) سیاستمدار گرجی و رئیس‌جمهور کنونی کشور گرجستان است. او در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان در اکتبر ۲۰۱۳ پیروز شده است. مارگولاشویلی در ابتدای تأسیس حزب رؤیای گرجستان با بیدزینا ایوانشویلی رهبر این حزب و نخست وزیر سابق همراه شد تا سرسخت‌ترین اپوزیسیون را در سال ۲۰۱۲ علیه دولت میخاییل ساکاشویلی تشکیل دهند. وی در دولت اول ایوانشویلی عهده‌دار وزارت علوم بود. ایوانشویلی در وصف وی و در جریان گارزار انتخاباتی او را وزیری مثال زدنی و برادر خود خواند. وی در انتخابات ریاست جمهوری توانست ۶۲ درصد آراء را کسب کند.

تحصیلات

مارگولاشویلی در خانواده‌ای به دنیا آمد که پدر او مهندس و مادرش فلسفه خوانده بود. او نیز راه مادرش را پیش گرفت و سر انجام در سال ۱۹۹۲ از دانشگاه دولتی تفلیس در رشته فلسفه فارغ‌التحصیل شد. سپس راهی پراگ شد و توانست تحصیلات خود را در دانشگاه اروپای مرکزی ادامه دهد. پس از پراگ دوباره به تفلیس بازگشت و دکترای فلسفه خود را در دانشگاه دولتی تفلیس به سرانجام رساند.

ارتباط با روسیه

مخالفان دولت مارگولاشویلی و حزب رؤیای گرجستان اعضای این دولت و حزب را به نزدیکی به روسیه متهم می‌کنند اما وی همواره این اتهامات را بی‌اساس خوانده و خط‌مشی سیاسی کنونی گرجستان در قبال روسیه را بر پایه «صبر استراتژیک» توصیف می‌کند. مارگولاشویلی همچنین به مناسبت سالروز حمله روسیه به گرجستان گفته است: «ما آماده برگزاری مذاکره با روسیه هستیم و این در صورتی است که نه تنها گرجستان بلکه روسیه هم تمایل داشته باشد. اگر این درک وجود داشته باشد که گرجستان دشمن روسیه نیست و تنها می‌خواهد روابط دوستانه بر پایه حفاظت از تمامیت ارضی خود برقرار کند، چنین مذاکراتی انجام می‌شود. دیپلماسی و سیاست یعنی مذاکره نه قدرت‌نمایی.»

روابط روسیه و گرجستان سال ۲۰۰۸ بر سر مناطق جدایی‌طلب اوستیای جنوبی و آبخازیا وخیم شد که به جنگ پنج روزه روسیه با گرجستان سرانجامید. این دو منطقه در اوایل دهه ۹۰ میلادی از گرجستان اعلام استقلال کردند و پس از درگیری سال ۲۰۰۸ از سوی روسیه به رسمیت شناخته شدند.

  • Giorgi Margvelashvili از ویکیپیدیای انگلیسی