گروه خودروسازی صنعت پارس (تاپکو) در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد. مهم ترین قرارداد این شرکت با فیات ایتالیا در خصوص پلتفرمی موسوم به ۱۷۸ منعقد شد که شامل خودروی فیات سی‌ینا بود. این کارخانه در شهر ساوه راه اندازی گردید.

خودروی فیات سی‌ینا

کلاهبرداری

شرکت تاپکو متهم به کلاهبرداری میلیاردی از ثبت نام کنندگان خرید خودروی فیات سی ینا است. ثبت نام کنندگانی که مراحل ثبت نام را بطور کامل انجام داده و مبلغ مورد نظر شرکت را نیز بطور کامل پرداخت کرده بودند، با بدقولی ها و وعده های بی اساس این شرکت مواجه گردیده و پس از گذشت سه سال و عدم موفقیت در دریافت خودرو، شکایت به مراجع قانونی را آغاز نمودند. متن زیر عیناً از وبسایت خبری تابناک نقل شده است:

پیش فروش این محصول (خودروی فیات سی ینا) از سال ۱۳۸۷ با دریافت پیش پرداخت ۷۵۰۰۰۰۰۰ ریالی برای هر خودرو آغاز و مقرر شد تا اوایل سال ۱۳۸۸ خودرو تحویل مشتریان شود، ولی در مرحله دوم (تنها چند روز مانده به هنگام تحویل خودرو) مبلغ ۶۸۲۹۷۵۹۱ ریال دیگر توسط مشتریان به حساب شرکت واریز شد؛ به امید اینکه خودرو در موعد مقرر تحویل خواهد شد (مجموع پرداختی نام‌نویسی کنندگان در سال ۱۳۸۸ نزدیک سیزده و نیم میلیون تومان). به رغم ادعا‌های جدی شرکت تاپکو، تحویل به تعویق افتاد، ولی وعده پرداخت جریمه دیرکرد به مبلغ ۲۷۱۱۰۱۴۸ ریال در بیست و چهارم تیرماه ۱۳۸۸ کمی باعث دلگرمی مشتریان و پیشگیری از بروز اعتراضات آنها شد. اما تاریخ این وعده‌ها رفته رفته تمدید و در برابر دیدگان ناباور مشتریانی که قسط دوم را برای تحویل خودرو ظرف چند روز بعد پرداخته بودند، به تاریخ‌های آبان ۱۳۸۹، اسفند ۱۳۸۹ و اردیبهشت ۱۳۹۰ موکول شد. جالب اینجاست، نمایندگی‌هایی که اقدام به نام‌نویسی و پیش فروش خودرو کردند، بدون اطلاع‌رسانی تعطیل شده و به اضطراب و سردگمی مشتریان پشیمان دو چند افزودند. تا اینکه در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، شرکت سایپا، کارخانه خودروسازی تاپکو را خریداری کرد و حسن عموزاده با حکم نعمت الله پوستین دوز، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا، عهده‌دار این مسئولیت جدید شد. این رخداد از جهاتی چشمگیر بود، چرا که سرانجام پس از گذشت سه سال، شرکتی مسئولیت پاسخگویی به مالباختگان پروژه سی ینا را به عهده می‌گرفت؛ اما از تاریخی که سایپا، مسئولیت کارخانه تاپکو را به عهده گرفت، بنا به گفته خود مدیران شرکت، تنها با حدود دویست نفر از کسانی که اقدام به پیش‌خرید این خودرو کردند، تسویه حساب شده است؛ در حالی که این میزان در برابر شمار سه هزار نفری مالباختگانی که شکایت آنها در شعب گوناگون قوه قضائیه دست به دست می‌شود، بسیار ناچیز است. هم‌اکنون باید پرسید، با توجه به این همه نگرانی و بلاتکلیفی هموطنان عزیزمان ـ که بعضا تنها سرمایه خود را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده بودند ـ آیا رواست، پس از سه سال، هنوز منتظر این پاسخ ساده باشند که به اصل پول خود خواهند رسید یا نه؟! همچنین باید گفت، هرچند سایپا یا هر شرکت دیگر، این حق قانونی را دارد که یک شرکت ورشکسته یا اعلام ورشکستگی کرده را با همه بدهی‌هایش بخرد، این به معنای پاک شدن صورت مسئله نخواهد بود. البته پرسش مهمتر اینجاست که مدیران تاپکو و کسانی که به راحتی و با علم به نبود خودرویی برای تحویل ـ که به منزله نهایی بودن کار است‌ـ قسط دوم را نیز دریافت کردند، اکنون در کدام مرحله پاسخگویی هستند و چه برخوردی با آنان خواهد شد؟ و اصولا چرا باید افرادی آنقدر در کشور احساس امنیت کنند تا به این راحتی، سرمایه‌های اندک مردم عادی را به بازی گرفته و از محل اعلام چند آگهی چنین مبالغی به دست آورند؟! و در پایان، دانستن این مهم لازم است که ای کاش، مسئولین محترم کشور به هنگام حضور در افتتاح پروژه‌های بزرگ، تنها به فکر جنبه‌های تبلیغی آن نبودند و با اندک بررسی به جوانب و احتمال موفقیت آن نیز می‌اندیشیدند تا بلکه حضور آنان، تأییدی برای شرکت مردم در سرمایه‌گذاری‌هایی نشود که خواسته یا ناخواسته، منجر به زیان دیدن آنان شود.

(این وبسایت در دسترس نبوده و به فروش گذاشته شده است)