کوی بیمه محله‌ای در غرب تهران در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع است. این محله از شرق به شهرک شهید فکوری از شمال به شهرک آپادانا از غرب به شهرک اکباتان و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود می‌شود. کوی بیمه ۰٫۶۹ کیلومتر مربع مساحت و ۹۶۰۴ نفر جمعیت دارد.

اماکن عمومی

کوی بیمه دارای یک مسجد، یک کتابخانه عمومی، یک بازار روز، یک خانه سلامت و دو مجتمع ورزشی و یک ایستگاه مترو است. خیابان شهید ریاحی بیمه یکم، بیمه دوم، بیمه سوم، بیمه چهارم و بیمه پنجم خیابانهای اصلی شمالی جنوبی کوی بیمه هستند. خیابان شهید عظیمی خیابان اصلی شرقی غربی کوی بیمه است.

مسجد الله
  • مسجد الله در ضلع شمال غربی میدان سالاری (میدان مرکزی کوی بیمه) قرار گرفته است و تنها مسجد کوی بیمه است.
  • میدان سالاری در تقاطع بیمه دوم و خیابان شهید عظیمی به عبارتی میدان اصلی کوی بیمه محسوب می‌شود.
    Salary Square.jpg
  • کتابخانه عمومی بیمه در خیابان نفیسی قرار دارد.
Bimeh District Library.jpg

بوستان‌های کوی بیمه

کوی بیمه دارای دو بوستان به نام‌های بوستان گلایول و بوستان میناست. بوستان گلایول در سال ۱۳۶۹ تأسیس شده است و در خیابان عظیمی قرار دارد. مساحت پارک ۹۹٬۷۳۰ متر مربع است. گونه‌های گیاهی چنار، بید، سرو نقره‌ای، نویا، سرو شیرازی، ماگنولیا، برگ بو، یوگا، یاس زرد، اسپیرم، دم موشی، هفت رنگ، نسترن، چمن است.

Gelayol Park.jpg

بوستان مینا در خیابان بیمه چهارم قرار دارد.

Mina Park.jpg

ایستگاه مترو

کوی بیمه دارای یک ایستگاه مترو است. ایستگاه متروی کوی بیمه در ابتدای خیابان بیمه دوم می‌باشد که در مسیر خط چهار قرار دارد و یک ایستگاه میان راهی است و از یک طرف به ایستگاه متروی اکباتان، از یک طرف به ایستگاه متروی میدان آزادی و از یک طرف به ایستگاه خط متروی فرودگاه متصل می‌شود که یک ایستگاه در پایانه دوی فرودگاه مهرآباد و یک ایستگاه در پایانه شش فرودگاه مهرآباد دارد. ایستگاه متروی بیمه ساخته شد و به مرحلهٔ بهره‌برداری رسید.

پی‌نوشت