کوِمو کارتلی
ქვემო ქართლი
استان
Kvemo Kartli in Georgia (Georgian view).svg
مختصات:
کشور  گرجستان
زیرمجموعه ۱ شهر، ۶ شهرستان
مرکز روستاوی
حکومت
 • استاندار داویت کیرکیتادزه
مساحت
 • کل ۶٬۵۲۸ کیلومتر مربع (۲٬۵۰۰ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۱۲)
 • جمعیت ۵۱۱۳۰۰
 • تراکم ۷۸/کیلومتر مربع (۲۰۰/پا)
منطقهٔ زمانی GET (یوتی‌سی ۴+)
کد پستی GE-KK
وب‌گاه


کوِمو کارتْلی (به گرجی: ქვემო ქართლი) (به ترکی آذربایجانی: Aşağı Kartli) یکی از استان‌های گرجستان است که در منطقه کارتلی قرار دارد.

مردم

استان کومو کارتلی از مناطق آذربایجانی‌نشین گرجستان به شمار می‌رود و حدود ۴۵٫۱٪ را آذربایجانی‌ها و ۴۴٫۷٪ را مردم گرجی و گروه‌های کوچکی از روس‌ها، ارمنی‌ها نیز سکونت دارند.

موقعیت جغرافیایی

کومو کارتلی در جنوب و جنوب شرقی تفلیس واقع شده و قسمتی از شیب متکواری سرزمین بلند جاواختی را که آنرا در جنوب وغرب به هم ومتصل می‌سازد، تشکیل می‌دهد.

رود متکواری این منطقه را به دو قسمت نابرابر، تقسیم می‌کند، استپ گاردابانی، که در طول شرق ساحل چپ آن با مرز گرجستان و آذربایجان کشیده شده و استپ مارنئولی، در ساحل راست متکواری از طرف غرب، شمال و جنوب با دامنه‌های سرزمین‌های بلند جاواختی و رشته کوه‌های تریالتی و سومختی محدود شده است.

در بالای دشت ساحل راست رودخانه، کوه ۸۰۰ متری، یاقلوجا، سر برافراشته است. در استیپ گردابانی محصولات گوناگون کشت می‌شود که بیشتر به علت وجود خاک مناسب و از همه مهمتر شبکه آبیاری مصنوعی است. به همین علت اولین کانال بزرگ که ۲۰۰۰ هکتار اراضی را آبیاری می‌کرد، ۱۳۰ سال پیش در این ناحیه ساخته شده است. در استپ مارنئولی حدود حدود ۴۰ هزار هکتار اراضی آبیاری می‌شود.

کشاورزی و اقتصاد

نیازهای بازارهای تفلیس و روستاوی به سبزیجات، میوه‌ها و سایر محصولات کشاورزی همه از کشتزارهای مارنئولی و گاردابانی تامین می‌شود. این کشتزارها نیاز بازار پایتخت را به سیب زمینی و انگور در پاییز تامین می‌کند.

غرب این ناحیه بلند ترین قسمت کومو کارتلی است. رود خرامی مهم ترین شریان آبی کوم کارتلی، از دامنه‌های جنوبی رشته کوه تریالتی از این ناحیه سر چشمه می‌گیرد. خرامی نقش مهمی را در منابع تولید برق جمهوری را بر عهده دارد.

کومو کارتلی که ۱۰ درصد قلمرو گرجستان را شامل می‌شود، نقش مهم حیاتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گرجستان را در دوره باستان داشته است.

دشت کومو کارتلی دارای تراکم زیادی است که تراکم آن تقریباً شبیه ناحیه کوه پایه‌ای فلات تسالکادمانیسی است. پراکنده ترین ناحیه جمعیتی منطقه در دامنه‌هایی جنگلی است، که در حاشیه این منطقه در غرب قرار دارد، در حالی که دامنه‌های رشته کوه‌های جاواختی، تریالتی و سامساری تقریباً غیر مسکونی است.

کومو کارتلی یکی از مراکز مهم تولید غلات گرجستان است. از ۱۰۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۷۰ هزار هکتاربه زیر کشت غله می‌رود.

مشاهیر

کومو کارتلی زادگاه سولخان–سابا اوربلیانی سیاستمدار، شاعر و نویسنده نامی گرجی در نیمه اول قرن هیجدهم است. در اینجا، میخائیل جاواخیشویلی نویسنده قرن بیستم گرجستان زاده شده و دوران کودکی خود را گذرانده است.

  • وزارت امور خارجه، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی. گرجستان. چاپ اول. تهران: مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، ۱۳۸۸.

جستارهای وابسته