کراچی
مشخصات شهر
نام رسمی کراچی
مساحت ۳٬۵۲۷ (کیلومترمربع)
جمعیت ۲۷٬۵۰۶٬۰۰۰ (آمار سال ۲۰۱۶)
استان سند
تعداد شهرک ۱۸
شهردار مصطفی کمال
امور اداره شهر نسرین جلیل
ناحیه زمانی ۵+(از گرینویچ)
پیش شماره ۰۲۱
وبسایت

کراچی(دربارهٔ این پرونده آوا ) بزرگ‌ترین شهر جمهوری اسلامی پاکستان و مرکز استان سند این کشور است. این شهر در ناحیه جنوب شرقی پاکستان بر کرانه دریای عرب واقع شده و در شمال غربی دلتای سند قرار گرفته‌است. طبق آمار منتشره از سازمان ملل متحد، جمعیت کراچی در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۷٬۵۰۶٬۰۰۰ نفر بوده‌است که از این لحاظ پرجمعیت‌ترین شهر پاکستان و سیزدهمین شهر پرجمعیت جهان محسوب می‌گردد.

لقب این شهر «شهر قائد» است که منظور از قائد، محمدعلی جناح بنیانگذار پاکستان است. کراچی مرکز مالی و بازرگانی و بزرگ‌ترین بندر پاکستان است.

مبارزه با گسترش سریع

موزه ملی پاکستان، در شهر کراچی واقع شده‌است.

به دلیل اینکه کراچی با بیشترین فشار توسعهٔ شهرها در جهان مواجه‌است، مبارزه با گسترش آن ضروری به نظر می‌رسد. این شهر هم اکنون بسیار گسترش یافته و به کلانشهری بسیار شلوغ با ترافیکی سنگین و هوایی آلوده تبدیل شده‌است. در این شهر فقر بیداد می‌کند و بسیاری از مردم شبانگاهان در خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌خوابند. این‌ها مشکلاتی است که باید برای به دست آوردن شهری آرام و زیبا آن‌ها را برطرف کرد. شهر کراچی چهارمین شهر غیرقابل زیستن در جهان و جزء ۱۳۲ شهر بزرگ و صنعتی جهان به شمار می‌آید.

جمعیت

جمعیت شهر کراچی مانند بسیاری از شهرهای دیگر پاکستان در ابتدا کم بود و پس از این که به پایتختی پاکستان برگزیده شد، جمعیتش چند برابر شد. همان‌طور که در جدول پایین می‌بینید، جمعیت این شهر از حدود ۵۷ هزار نفر در سال ۱۸۵۶ میلادی به حدود ۱۲٫۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ رسیده‌است. یعنی در طی ۱۵۲ سال بیش از ۱۲ میلیون نفر به جمعیت این شهر (عمدتاً به دلیل مهاجرت) افزوده شده‌است. نتیجه این مهاجرت‌های بی‌رویه چیزی جز آوارگی میلیون‌ها تن از مردم شهر به دلیل نداشتن مسکن در خیابان‌ها و کوچه‌ها نیست. [این هجرت‌ها بیشتر جنبه سیاسی داشته‌اند و دوران تقسیم هند اکثر مهاجران مسلمان از هند به کراچی هجرت کرده بودند و اکنون هم موسوم به مهاجر هستند و حزب متحده قومی موومنت نماینده سیاسی آنها به شمار می‌رود۔

نمودار رشد جمعیت در کراچی
سال جمعیت
۱۸۵۶ ۵۶٬۸۷۵ نفر
۱۸۷۲ ۵۶٬۷۵۳ نفر
۱۸۸۱ ۷۳٬۵۶۰ نفر
۱۸۹۱ ۱۰۵٬۱۹۹ نفر
۱۹۰۱ ۱۳۶٬۲۹۷ نفر
۱۹۱۱ ۱۸۶٬۷۷۱ نفر
۱۹۲۱ ۲۴۴٬۱۶۲ نفر
۱۹۳۱ ۳۰۰٬۷۹۹ نفر
۱۹۴۱ ۴۳۵٬۸۸۷ نفر
۱۹۵۱ ۱٬۰۶۸٬۴۵۹ نفر
۱۹۶۱ ۱٬۹۱۲٬۵۹۸ نفر
۱۹۷۲ ۳٬۴۲۶٬۳۱۰ نفر
۱۹۸۱ ۵٬۲۰۸٬۱۳۲ نفر
۱۹۹۸ ۹٬۲۶۹٬۲۶۵ نفر
۲۰۰۸ ۱۲٬۴۶۱٬۴۲۳ نفر

جغرافیا

کراچی شهری در جنوب استان سند است که در سواحل جنوبی این استان و در ساحل دریای عرب واقع شده‌است. مساحت این شهر ۳٬۵۲۷ کیلومتر مربع می‌باشد که شامل قسمت بزرگی از جلگه و اطراف جلگه‌است و با تپه‌هایی در شمال و غربش، شهرنشینی پراکنده را به وجود آورده‌است. دو رود وجود دارد که در همهٔ فصل‌های سال جاری هستند و از ابتدا تا انتها شهر را می‌پیمایند. یکی رودخانه مالیر است که از شرق به سوی جنوب و مرکز شهر کراچی و دیگری رودخانه لیاری است که از شمال تا جنوب و غرب شهر جریان دارد. بندر کراچی با داشتن ماسه سنگ‌های ساحلی در جنوب غرب شهر از بسیاری از طوفان‌ها و سیلاب‌ها در امان است. جزیره‌ای با نام مانورا در حومه کراچی وجود دارد که صدف خوراکی و تخته سنگ‌های فراوان دارد.

آب و هوا

قرار گرفتن کراچی در ساحل، این شهر را به داشتن یک نسبت معتدل آب و هوا با پستی سطوح تبدیل کرده‌است و میانگین بارش در این شهر در سال به نزدیکی ۴/۲۵ سانتی‌متر می‌رسد. اکثر اوقات به دلیل وزیدن باد موسمی در ماه‌های ژوئیه و اوت هوا معتدل می‌شود. در این شهر زمستان‌ها، معتدل و تابستان‌ها، گرم هستند. هرچند به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریا، رطوبت هوا، آب و هوا را یکسان نگه می‌دارد و هوای معتدل را به سوی یک منطقه نزدیک، مرتفع و خنک در دریا می‌برد. بادهای شمالی گرمای هوا در ماه‌های تابستان را تغییر می‌دهند. دمای هوا از ۳۰ درجه در آوریل به ۴۴ درجه در اوت می‌رسد. ماه‌های زمستان (نوامبر تا فوریه) معمولاً بهترین زمان برای دیدن از کراچی هستند. ماه‌های ژوئیه، دسامبر و ژانویه آب و هوای خوش دارند و هوا در هنگامی که جمعیت زیاد می‌شود، ابری می‌گردد. گروه‌هایی در اطراف صندوق‌های صدقه حلقه می‌زنند تا بار دیگر به این مکان زیبا بیایند. گردشگران و مهاجران از کراچی در این ماه‌ها دیدن می‌کنند.

درجه گرما (۱۹۳۱–۲۰۰۲) ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوئیه اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر سالیانه
حداکثر (°C) ۳۲٫۸ ۳۶٫۱ ۴۱٫۰ ۴۴٫۴ ۴۷٫۸ ۴۷٫۰ ۴۲٫۲ ۴۱٫۷ ۴۲٫۸ ۴۳٫۳ ۳۸٫۵ ۳۴٫۵ ۴۷٫۸
حداقل (°C) ۰٫۰ ۳٫۳ ۷٫۰ ۱۲٫۲ ۱۷٫۷ ۲۲٫۱ ۲۲٫۲ ۲۰٫۰ ۱۸٫۰ ۱۰٫۰ ۶٫۱ ۱٫۳ ۰٫۰

شهرهای خواهر

کراچی امروزه دارای پنج شهر خواهر است:

نگارخانه

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Karachi»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۴ فوریه ۲۰۰۸).