'کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز'
نویسنده نجف دریابندری با هم‌کاری فهیمه راستکار
ویراستار محمد زهرایی
ناشر نشر کارنامه
محل نشر تهران، ایران
چاپ ۱۹، نخستین چاپ: نوروز ۱۳۷۸، آخرین چاپ: ۱۳۹۱
شمارگان ۳۳۰۰ دوره (چاپ نوزدهم، پاییز ۱۳۹۱)
شابک ‎ISBN 964-431-012-8
زبان فارسی
قطع وزیری
تعداد جلد دو
کتابخانهٔ ملی ایران م۷۸-۲۲۶۶۸
با جلد ضدآب و قاب مخصوص آشپزخانه

کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز عنوان یک کتاب آشپزی اثر نجف دریابندری با همکاری همسرش فهیمه راستکار است.

ماجرای نگارش کتاب

دریابندری پیش از چاپ کتاب در مصاحبه‌ای با منصور ضابطیان که در ضمیمه آخر هفته روزنامه حیات نو چاپ شد به نام و موضوع این کتاب اشاره کرد. خبر نگارش کتابی درمورد آشپزی توسط دریابندری که پیش از آن به عنوان مترجم سرشناس آثار کلاسیک و فلسفه غرب شناخته می‌شد برای طرفداران وی بسیار عجیب می‌نمود.

دریابندری و راستکار در زمستان ۸۶ به همراه آقای محمد زهرایی (ناشر کتاب و مدیر انتشارات کارنامه) در یکی از قسمت‌های برنامه باز هم زندگی با اجرای بیژن بیرنگ ظاهر شدند و درمورد کتاب توضیحاتی دادند.

نجف دریابندری در دوران زندان با آشپزی آشنا شد و پس از آزادی با توجه به ذائقه ماجراجوی (ذائقه ماجراجو عبارتی است که دریابندری و راستکار به کار می‌برند) وی و همسرش آشپزی به یکی از سرگرمی‌های ایشان تبدیل شد. داستان ایده نگارش کتاب آشپزی نیز به سال‌ها پیش برمی گردد؛ به شبی که زهرایی در غیاب فهیمه راستکار مهمان دریابندری بود و در هنگام صرف شام که خوراکی مکزیکی و دست‌پخت دریابندری بود ایده اولیه نگارش کتاب شکل می‌گیرد. فهیمه راستکار در آغاز با این کار مخالفت می‌کند اما در نهایت به مدت هشت سال در کنار دریابندری به نگارش کتاب مشغول می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

  • پیش‌گفتار، مقیاس، پیمانه و قاشق، کارد و تخته‌برش
  • بخش اول: مکتب‌های آشپزی- فصل اول: مکتب‌های مادر: ایرانی، چینی، رومی- فصل دوم: آشپزی ایرانی- فصل سوم: آشپزی هندی- فصل چهارم آشپزی ترکی و عربی- فصل پنجم: آشپزی اسپانیایی- فصل ششم: آشپزی چینی- فصل هفتم: آشپزی ژاپنی- فصل هشتم: آشپزی ایتالیایی- فصل نهم: آشپزی فرانسوی- فصل دهم: آشپزی روسی
  • بخش دوم: آشپزخانه- فصل یازدهم: آشپزخانه: طرح و لوازم، فصل دوازدهم: بهداشت محیط‌زیست
  • بخش سوم: مواد خوراکی- فصل سیزدهم: اجزا، فصل چهاردهم: ادویه، فصل پانزدهم: ترکیب ادویه، فصل شانزدهم: گوشت، فصل هفدهم: مرغ، فصل هجدهم: تخم‌مرغ، فصل نوزدهم: ماهی، فصل بیستم: شیر و فراورده‌های شیری، فصل بیست‌ویکم: تره‌بار، فصل بیست‌ودوم: برنج، فصل بیست‌وسوم: آبِ یخنی

کتاب دوم: دستورهای پخت‌وپز

  • بخش چهارم: نوشیدنی: گرم و سرد

مشخصات کتاب

چاپ نوزدهم

قطع: وزیری

تعداد صفحات: ۱۹۶۵ (در دو جلد) ناشر: کارنامه

شابک: ۹۶۴-۴۳۱-۰۱۱-X

ثبت ملی نویسنده کتاب

بنابر گزارش کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی؛ نجف دریابندری، نویسنده کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز ثبت ملی شد. این نویسنده و مترجم نامدار، به‌عنوان "گنجینه زنده بشری در میراث خوراک" در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره کاران) ثبت شد.

  • کتاب مستطاب آشپزی، نجف دریابندری
  • برنامه تلویزیونی باز هم زندگی