کاظم وزیری هامانه
وزیر نفت ایران
مشغول به کار
۲۰ آذر ۱۳۸۴ – ۲۱ مرداد ۱۳۸۶
رئیس جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از بیژن نامدار زنگنه
پیش از غلامحسین نوذری
مدیر عامل
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران
مشغول به کار
۱۳۷۵ – ۱۳۷۶
اطلاعات شخص
زاده سید کاظم وزیری هامانه
۱۳۲۴
یزد
ملیت  ایران
محل
تحصیل
دانشگاه صنعتی امیرکبیر
شغل سیاست‌مدار
مذهب اسلام شیعه

کاظم وزیری هامانه (زاده ۱۳۲۴ یزد) سیاست‌مدار و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است، که در حال حاضر بعنوان قائم مقام وزیر نفت ایران؛ بیژن نامدار زنگنه فعالیت می‌کند. وی نخستین وزیر نفت در دولت نهم بود. وزیری هامانه فعالیت در صنعت نفت را از سال ۱۳۵۲ با شرکت ملی نفت ایران آغاز کرد.

وی در سال ۱۳۶۰ به عنوان مدیر امور اداری و عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شد. سال ۱۳۷۰ مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران را بر عهده گرفت. هامانه از سال ۱۳۷۲ با حفظ سمت قبلی، به طور همزمان، به‌عنوان مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و معاونت برنامه‌ریزی و پژوهش وزارت نفت ایران نیز، منصوب گردید. وی از سال ۱۳۷۵ با حفظ کلیه سمت‌های پیشین، مدیرعاملی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران را نیز برعهده گرفت. کاظم وزیری در فاصله سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶ بعنوان عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی نفت ایران نیز فعالیت می‌کرد.

در سال ۱۳۷۶ با ورود بیژن زنگنه به وزارت نفت، وزیری هامانه از کلیه سمت‌های سازمانی در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه، برکنار شد، ولی اندکی بعد به‌عنوان قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران منصوب گردید. وی از سال ۱۳۸۱ برای مدت ۳ سال معاون وزیر نفت ایران بود و در سال ۱۳۸۴ سرپرستی وزارت نفت را برای دوره کوتاهی برعهده داشت، که در همان سال، پس از گرفتن رأی اعتماد از مجلس وقت، عهده‌دار وزارت نفت گردید. کاظم وزیری هامانه تا سال ۱۳۹۴ در مجموع سابقه ۴۲ سال فعالیت مستمر در صنایع نفت و گاز را در کارنامه شغلی خود، دارا می‌باشد.