کاخ سلیمانیه
نام کاخ سلیمانیه
کشور  ایران
استان استان البرز
شهرستان کرج
اطلاعات اثر
سال‌های مرمت

۱۳۵۵ سازمان عمران قزوین
۱۳۷۹ سازمان میراث فرهنگی

{۱۳۸۴} مرمت نقاشی دیواری ضلع شرقی- تیم مرمت میراث فرهنگی به سرپرستی سایه خواجه ئیان
کاربری کاخ
کاربری کنونی کاخ-موزه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر ۱۲۲۵ قمری- ۱۱۹۰ هجری شمسی
بانی اثر فتحعلی شاه قاجار معمار صدر اصفهانی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۳۷۰
تاریخ ثبت ملی ۲ اسفند ۱۳۲۷

کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار بوده و امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در مجاورت این کاخ برج چهار طبقه‌ای متعلق به دوران صفویه موجود بوده که اکنون تنها طبقه همکف آن باقی مانده است.

پیشینه

این بنا در دوره فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده است. کاخ سلیمانیه و باغ زیبای مقابل آن و نیز ساختمان‌هایی که جهت ملازمین موکب شاهی تعبیه شده بودند، مجموعه اقامتی و فرماندهی کوچک و بسیار زیبایی را ایجاد کرده بودند که در حال حاضر ساختمان‌های ملازمین شاهی از بین رفته است.

علت نامگذاری این ساختمان به پاس تولد سی و چهارمین پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده است. در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله خان نقاش باشی روی دیوارها کشیده شده که یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانشان است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده است.

فرهاد میرزا زمان احداث بنا را در سنهٔ یک هزار و دویست و بیست و شش دانسته و از حاجی محمد حسین خان صدر اعظم اصفهانی به عنوان سازندهٔ بنا نام برده است.

معماری کاخ

ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه‌ای ندارد. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می‌رود. در شرق ساختمان کاخ برجی در ۵ طبقه ساخته شده بوده که هم اکنون تنها ویرانه‌های طبقه هم‌کف آن باقی‌مانده است.

نگارخانه

نمای تالار کاخ و نقاشی عبدالله خان
کاخ سلیمانیه در دوره قاجار از نمای جنوب غربی. برج تخریب شده در این عکس مشخص است

جستارهای وابسته

  • فرهادمیرزاقاجار، هدایه السبیل و کفایه الدلیل، علمی، تهران ۱۳۶۶