کوکتل میگو-شاه میگو با یک سس گوجه مبنا تزئین شده با شوید و کاسنی، سرو شده در یک جام

پیش‌غذا (به فرانسوی: Hors d'oeuvre) خوراکی است که پیش از وعده اصلی سرو می شوند. پیش‌غذا معمولاً کوچک تر از وعده اصلی است و گاهی به جای قاشق و چنگال با دست خورده میشود .

تنوع و نمونه ها

پیش غذا دارای تنوع زیادی در کشور ها و فرهنگ های متفاوت است.

ایتالیا

آنتیپاستو (به ایتالیایی:Antipasto) به معنی پیش از غذا است و یک بخش اصلی از یک وعده رسمی غذای ایتالیایی محسوب میشود. پیش غذای سنتی ایتالیایی شامل برش های سرد گوشت، زیتون، گوجه فرنگی، انواع پنیر و روغن زیتون است .

یک بشقاب پیش غذای سنتی ایتالیایی‌
تصویر نام توضیح
Tomato Bruschetta.jpg بروسکتا بروسکتا شامل نان گریل شده‌ای است که روی آن سیر می‌مالند، سپس روغن زیتون کاملاً بکر، فلفل و نمک را بر روی آن می‌ریزند. ممکن است رویش را با فلفل قرمز تند، گوجه فرنگی، سبزیجات، انواع لوبیا، گوشت دودی و/یا پنیر بپوشانند.
Carpaccio.jpg کارپاچیو کارپاچیو از قطعات گوشت و یا ماهی خام که به نازکی برش خورده یا کوبیده شده تهیه می‌شود.
Deviled Eggs - 3-23-08.jpg تخم‌مرغ شکم پر تخم‌مرغ شکم پر (دویلز اگز)، تخم‌مرغ آب‌پز پوست گرفته شده و نیم تقسیم شده ای است که میانش با ترکیبی از زرده، مایونز یا سس خردل پر شده است.

اعراب

تصویر نام توضیح
Hummus from The Nile.jpg حُمُّص حُمُّص یک خوراک مدیترانه‌ای-عربی است که از نخود پخته، روغن زیتون، ارده، آبلیمو و سیر له شده درست می‌شود.
Baba Ghanoush.jpg بابا غنوج بابا غنوج (بابا گانوش) یا متبّل، مزه یا پیش غذایی در خاورمیانه است که از بادنجان درست می‌شود.

اسکاندیناوی

تصویر نام توضیح
Kallrökt Lax.jpg گراولکس گراولکس یک پیش غذای محبوب در شمال اروپا، شامل سالمون عمل آماده در نمک، شکر و شوید است. این پیش غذا گاهی بر روی نان و گاهی با سیب زمینی آب‌پز شده و به همراه یک نوع سس خردل سرو می‌شود.

ایران

تصویر نام توضیح
TaratorBg.jpg آب‌دوغ خیار آب‌دوغ خیار یک خوراک سرد ایرانی است که گاهی به عنوان پیش غذا خورده می‌شود. آب‌دوغ خیار شامل ماست رقیق شده با آب، خیار خرد شده یا رنده شده، یخ، ترخون و نان است و ممکن است به آن ریحان، نعناء، گلبرگ‌های خشک‌شده گل‌محمدی و کشمش اضافه شود .