شهر شمشک

پیست بین‌المللی اسکی شمشک از پیست‌های اسکی تهران است.

موقعیت

این پیست در ۵۷ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد. این پیست در شهر شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران واقع است. موقعیت جغرافیایی آن ۵۱ درجه و ۳۰ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۱ دقیقه عرض شمالی می‌باشد. این پیست از مسیرهای لشکرک-فشم و کرج-گچسر (فقط در فصل تابستان) قابل دسترسی است. بلندترین نقطه پیست ۳۰۵۰ متر و پست‌ترین نقطه آن ۲۵۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

تاریخچه

ابتدا مهندسین آلمانی معدن پایه‌گذار اسکی در شمشک بودند. فعالیت اسکی در شمشک از سال ۱۳۲۷ شروع شد و در سال ۱۳۳۷ با نصب تله اسکی به طول ۲۵۰ متر که بصورت ۳ پایه ای بود پیست بصورت حرفه ای تر بکار خود ادامه داد. بعدها و در سال ۱۳۷۵، با اصلاحاتی که به عمل آمد، از سوی فدراسیون جهانی اسکی به عنوان پیست بین‌المللی شناخته شد.

امکانات ورزشی

از امکانات آن می‌توان دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی را نام برد. پیست همچنین مجهز به نورافکن زرد بوده و می‌توان تا پاسی از شب در آن به اسکی پرداخت.

طول فصل اسکی معمولاً از اوایل آذر تا اواسط فروردین می‌باشد.

امکانات رفاهی

امکانات اقامتی شمشک، شامل دو هتل است. در این میان هتل شمشک دارای ۳۲ اتاق و ۴ سوئیت بوده و در رتینگ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دو ستاره شناسایی می‌گردد.

شمشک همچنین دارای ۴ رستوران است. که یکی از آنها در قله قرار دارد.

حوادث

در فروردین‌ماه ۱۳۸۶، خروج کابل موجب سقوط اسکی‌بازان شد که در این حادثه حداقل ۶ نفر مجروح شدند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهند که از هر هزار نفر که در این پیست اسکی می‌کنند، بطور متوسط ۳/۲ نفر آسیب می‌بینند. در سالهای ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ جمعاً سی و دو هزار نفر روز اسکی در این دو پیست انجام شده که ۷۶ مورد آسیب گزارش شده است.