پیتزا
Spinach pizza.jpg
یک پیتزا درست شده از اسفناج در تورین، ایتالیا
نوع نان مسطح
خاستگاه ایتالیا (به شکل کنونی)
منطقه یا ناحیه ناپل
دمای سرو داغ یا گرم
ترکیبات اصلی خمیر، اغلب سس گوجه فرنگی، پنیر
انواع کلزون، استرومبلی
  پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به پیتزا در ویکی‌انبار 
پیتزاهای پرمایه مانند پیتزای در تصویر معمولاً شامل مواد گوناگون مانند پپرونی (محبوب آمریکایی‌ها)، فلفل سبز، زیتون و قارچ می‌شود.

پیتزا غذایی است به شکل نان گِرد صافی که در فر پخته می‌شود و معمولاً روی آن را با سس گوجه فرنگی و پنیر می‌پوشانند؛ به علاوه دیگر مواد دلخواه را هم روی نان اضافه می‌کنند. پنیری که استفاده می‌شود معمولاً پنیر موزارلا یا پنیر پیتزاست. همچنین از مواد مختلفی برای تهیه پیتزا استفاده می‌شود (ژامبون، قارچ، زیتون، پیاز، فلفل سبز، گوجه فرنگی و ...)

پیتزا به صورت تازه یا یخ زده، به صورت تمام تکه یا بخش بخش به فروش می رسد و یکی از فست فود های پر طرفدار در اروپا و آمریکای شمالی به شمار می رود . انواع مختلفی از فر ها برای پخت پیتزا های مختلف به کار می روند . همچنین انواع مختلفی از ظرف ها برای تولید پیتزاهای گوناگون مانند کالزونه و استرامبولی به کار می روند .

تاریخچه

برخی بر این باورند که اولین پیتزاها زمانی پخته شد که سربازان ساسانی که در جنگ شرکت می کردند سپرشان را روی آتش گذاشته و بعد خمیری روی آن میگذاشنتد و مواد غذایی مختلفی مانند خرما و پنیر را روی آن میریختند و میخوردند.

در یونان باستان ، نان ها را با روغن، گیاهان و پنیر می پوشاندند .

پیتزا به شکل مدرن، در ابتدا در ظرف هایی در ناپولی در قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ میلادی طبخ می شد . در آن مقطع زمانی اغلب ، نان با مواد تشکیل دهنده مانند سیر، نمک، گوشت، پنیر، ریحان پوشانده می شدند . معلوم نیست که گوجه فرنگی برای اولین بار در چه زمانی به پیتزا اضافه شد و در این مورد بسیاری از ادعاهای متناقض وجود دارد . تا حدود سال ۱۸۳۰ میلادی، پیتزا در غرفه هایی در هوای آزاد و در خارج از پیتزا فروشی ها فروخته می شد و برخی از پیتزا فروشی ها امروزه این سنت قدیمی را زنده نگه می دارند .

بر طبق یکی از افسانه های معاصر ، نمونه اولیه پیتزا یعنی پیتزا مارگاریتا، در سال ۱۸۹۹ اختراع شد، زمانی که کاخ سلطنتی کاپودیمونته از آشپز خود رافائل اسپوسیتو خواست تا به افتخار بازدید از ملکه مارگاریتا پیتزایی درست کند . از میان سه نوع پیتزای تهیه شده توسط او، ملکه پیتزایی که از سه رنگ پرچم ایتالیا : قرمز (گوجه)، سبز (ریحان)، سفید (موزارلا) تهیه شده بود را شدیداً ترجیح داد . ظاهراً این نوع پیتزا پس از ملکه تحت عنوان "پیتزا مارگاریتا" نام گذاری شد .

پیتزا توسط مهاجران ایتالیایی در اواخر قرن ۱۹ میلادی به آمریکا آورده شد; و در ابتدا در مناطقی که مهاجران ایتالیایی در آمریکا در آن سکونت داشتند، پدیدار شد . پیتزا لومباردی، اولین پیتزا فروشی آمریکا بود که در سال ۱۹۰۵ میلادی در نیویورک افتتاح شد .

پیتزا در ایتالیا

خمیر مصرف شده در ایتالیا دقیقاً همان کیفیت و مزه نان تافتون را دارد. در ایتالیا به طور سنتی پیتزا را لوله کرده و با دست می‌خورند. پیتزای با نان ضخیم، به طوری که خوراکیهای (سوسیس و ...) زیادی روی آن باشد، پس از مهاجرت ایتالیایی‌ها به آمریکا در قرن ۱۹ مطابق سلیقه آمریکایی‌ها تهیه شد، وگرنه پیتزای ایتالیایی با خمیر نان تافتون و کمی خوراکی روی آن می‌باشد.

جستارهای وابسته