پردیس
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان پردیس
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی آب‌انجیرک
سال شهرشدن ۱۳۶۸
مردم
جمعیت ۷۳٬۳۶۳ نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت ۹۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۸۰۰ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۳۸۵ میلی‌متر
اطلاعات شهری
شهردار محمد لاله
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۱
وبگاه
تابلوی خوش‌آمد به شهر
پردیس بر ایران واقع شده‌است
پردیس
روی نقشه ایران

پَردیس مرکز شهرستان پردیس در ۱۷ کیلومتری شمال‌شرق شهر تهران است. جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۳۷٬۲۵۷ نفر (۱۱٬۰۵۱ خانوار)، شامل ۱۸٬۹۲۲ مرد و ۱۸٬۳۳۵ زن است. جمعیت پردیس در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۵٬۳۶۰ نفر بوده‌است.

جلوگیری از ساخت‌وساز غیرقانونی

شورای عالی شهرسازی در سال ۱۳۹۳ با ساخت‌وساز غیرقانونی در اراضی خارج از محدودهٔ تماشا مخالفت کرد و دستور تخریب ساخت‌وسازهای صورت‌گرفته را داد. این زمین‌ها از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه علم و صنعت به جماعتی فروخته شده‌بود. «بنابر این گزارش، شورای عالی شهرسازی ایران در جلسهٔ امروزِ خود پیرو جلسات قبلی در تاریخ‌های ۱۳۹۲/۳/۲۷ و ۱۳۹۲/۱۰/۲۳ و ۱۳۹۲/۱۱/۷ موضوع احداث مجموعهٔ مسکونی در اراضی موسوم به «تماشا»، واقع در جنوب‌شرق شهر جدید پردیس را پیرو صورت‌جلسهٔ مورَّخ ۱۳۹۳/۵/۵ مورد بررسی قرار داد و ضمن تأیید نظرات کمیتهٔ فنی، به چهار دلیل ازجمله مغایرت با مصوبات طرح مجموعهٔ شهریِ تهران، مصوب شورای عالی شهرسازی و هیئت وزیران، احداث مجموعهٔ مذکور را فاقد جنبه‌های فنی و قانونی تشخیص داد و با آن مخالفت کرد. دیگر دلایل مخالف با این طرح، قرارگیری در منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ جاجرود و مغایرت با مادهٔ ۵ آیین‌نامه اجراییِ قانون منع فروش، قرارگیری به‌عنوان یک کانون آلایندهٔ بالقوه در بالادستِ سد ماملو و مغایرت با اهداف مادهٔ ۴۶ قانون توزیع عادلانهٔ آب و قرارگیری در حریم مصوب پایتخت و مخالفت با احکام طرح جامع مصوب تهران در کنترل استقرار جمعیت و فعالیت است.

افشار، رئیس سازمان اراضی کشور، گفت: «افشار تصریح کرد: برخی طرح‌ها، مانند شهرک تماشا، که حق اجازهٔ ساخت‌وساز در منابع ملی و کشاورزی را نداشته‌اند، به‌صورت کامل متوقف و ضمن جریمهٔ مجری طرح، پروژه به‌صورت کامل تخریب شده‌است، اما برخی دیگر از پرونده‌ها، مانند پدیدهٔ شاندیز، به‌دلیل انجام ندادن مراحل اداری و پرداخت نکردن حقوق بیت‌المال به‌صورت موقت متوقف شده‌اند. رئیس سازمان امور اراضی تأکید کرد: حفظ کاربریِ اراضی کشاورزی و جلوگیری از خردشدن آنها، یکی از وظایف سازمان امور اراضی به‌عنوان یک ارگان حاکمیتی است و درصدد هستیم بتوانیم استان‌های در معرض این تخلف قانونی، مانند خراسان رضوی، تهران، مازندران، قزوین، قم، اصفهان، شیراز، البرز، گیلان و گلستان را از تغییر کاربریِ اراضی کشاورزی نجات دهیم.»