غوربند
محل غوربند در ولایت پروان
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : پروان
مرکز : سیاه گرد
نام‌های پیشین: غوربند
مردم
جمعیت ۷۴۱۲۳ (۲۰۰۳)
زبان‌های گفتاری: فارسی دری
مذهب: اسلام
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۸۹۹ کیلومتر مربع
شهرها
فندقستان ، رنگ اب،قم چاق،چهارده،فرنجل،دشتک


وُلُسوالی غوربَند یکی از ولسوالی‌های ولایت (استان) پروان افغانستان است.

Parvan districts.png


غور (در زبان‌های ایرانی به معنی کوه) نام منطقه‌ای است در شمال غربی غوربند. غوربند به معنای «مانع کوهستانی در راه غور» است.این ولسوالی تقریباً نصف ولایت پروان را از نظر مساحت و نفوس تشکیل می‌دهد. قبل از افتتاح تونل سالنگ این دره شمال را به جنوب وصل می نمود و تمام کاروان‌های تجارتی از این دره می گذشتند، اما بعد از افتتاح تونل سالنگ از شهرت این راه کاسته شد.این دره زیبا و سر سبزی است که توجه تورست‌ها و سیاحان را به خود جلب نموده است و قبل از کودتای ثور روزانه صدها سیاح خارجی و داخلی برای تماشای مناظر دلربای طبیعی به این دره سفر می‌کردند. درسال ١٣٩٥امین الله هاشمی باشنده غوربند یک اپلکیشن به اسم غوربند برای موبایل های هوشمند ساخت که تمامی اطلاعات مربوط غوربند همراه تصاویر در ان قرار داده شده مردم این دره را اقوام پشتون، تاجیک، هزاره و قرلق تشکیل می‌دهد. همچنان یک عده سادات نیز درین دره زندگی می نمایند که از احترام و عزت خاص نزد سایر مردم برخوردار می‌باشند.

غوربند تاریخ دیرینه دارد جهان گشایان بزرگ چون اسکندر مقدونی، چنگیز... درین دیار به شکست مواجه شدند. در جریان اشغال افغانستان توسط روس‌ها مردم این دره تلفات زیادی را متقبل گردیدند. روس‌ها چندین بار در این دره هجوم آوردند اما به مقاومت شدید مردم این مرز و بوم مواجه شدند. بالاخره در سال 1360 خورشیدی روس‌ها که توان مقابله را از دست داده بودند، مجبور به ترک این دیار شدند.

پیداوار مهم این دره را زرد آلو، بادام، سیب، انگور و غیره تشکیل می‌دهد. چون غوربند یک دره کوهستانی است و مردم آن شغل دهقانی دارند بنائ از نظر اقتصادی بسیار فقیر می‌باشند.

گالری