ترازوی فنری برای اندازه‌گیری وزن اجسام.
این ماشین مسابقهٔ Top Fuel یا سوخت بالا می‌توان در ۰٫۸۴ ثانیه از سرعت صفر به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت (۹۹ مایل بر ساعت) برسد. که برابر است با شتابی به بزرگی ۵٫۳ برابر شتاب گرانش زمین در راستای افقی. اگر شتاب گرانش در راستای عمودی را نیز در نظر بگیریم طبق قضیهٔ فیثاغورس شتابی برابر با ۵٫۴ برابر شتاب گرانش زمین خواهیم داشت. It is this g-force that causes the driver's weight if one uses the operational definition. If one uses the gravitational definition، the driver's weight is unchanged by the motion of the car.

در زبان علمی و مهندسی، به نیرویی که در اثر گرانش به یک جسم وارد می‌شود، وزن می‌گویند. ولی امروزه همهٔ مردم و حتی در بسیاری از متن‌های رسمی و قانونی در جایی از واژهٔ وزن استفاده می‌کنند که منظور جرم جسم است.

بزرگی نیرو را با W (به صورت ایرانیک) نمایش می‌دهند. بزرگی نیرو عبارت است از جرم جسم یا m ضرب در بزرگی شتاب محلی گرانش زمین یا g پس می‌توان گفت: W = mg. در فضای بردای وزن را با نماد W (به صورت پُررنگ) نمایش می‌دهیم. یکای اندازه‌گیری وزن در سامانهٔ استاندارد بین‌المللی یکاها یا SI نیوتن در نظر گرفته شده‌است. برای نمونه جسمی با جرم ۱ کیلوگرم وزنی برابر با ۹٫۸ نیوتن، در سطح زمین دارد و در سطح ماه وزنی برابر با حدود یک-ششم (۱/۶) وزن خود در زمین دارد و در فضایی دور از جرم‌های آسمانی به گونه‌ای که اثر نیروی گرانش آن‌ها بر جسم نزدیک صفر باشد، می‌توان گفت که جسم تقریبا بی‌وزن است.

محتویات

پیشینه

گذشتهٔ مفهوم سنگینی و سبکی به تاریخ فلسفهٔ یونان باستان باز می‌گردد. مفهوم‌های سبکی و سنگینی در دید آن‌ها به عنوان ویژگی‌های ذاتی ماده در نظر گرفته می‌شد. افلاطون وزن را به صورت تمایل طبیعی ماده به بازگشت به خویش توصیف کرده بود. در دید ارسطو، سبکی و سنگینی نشان دهندهٔ تمایل به حفظ نظم طبیعی چهار عنصر پایه‌ای جهان: هوا، خاک، آب و آتش است. او سنگینی مطلق را به خاک و سبکی مطلق را به آتش نسبت داد. ارشمیدوس وزن را به عنوان ویژگیی در برابر شناوری دانست و آن را در کشمکش میان غرق شدن یا شناور ماندن یک جسم بر روی سیال مؤثر دانست. اولین تعریف ریاضی وزن از سوی اقلیدوس گفته شد؛ وی تعریف کرد که: «وزن، سنگینی یا سبکی یک جسم نسبت به دیگری است که با ترازو اندازه‌گیری می‌شود.»

نسبت وزن روی زمین با سایر سیاره‌ها و ماه

تیر ۰٫۳۷۸
ناهید ۰٫۹۰۷
زمین ۱
ماه ۰٫۱۶۵
بهرام ۰٫۳۷۷
مشتری ۲٫۳۶۴
کیوان ۰٫۹۱۰
اورانوس ۰٫۸۸۹
نپتون ۱٫۱۲۵

یادداشت و منبع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۱.