وحید هاشمیان
Vahid Hashemian.jpg
وحید هاشمیان کربکندی
شناسنامه
نام کامل وحید هاشمیان کربکندی
زادروز ۳۰ تیر ۱۳۵۵
زادگاه تهران، ایران ایران
قد ۱۸۲ سانتی متر
نام مستعار هوب شرابا (هلیکوپتر)
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی
پُست مهاجم
باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۳۷۵-۷۶
۱۳۷۶-۷۸
۱۳۷۸-۸۰
۱۳۸۰-۸۳
۱۳۸۳-۸۴
۱۳۸۴-۸۷
۱۳۸۷-۸۹
۱۳۸۹-۹۱
فتح تهران
پاس تهران
هامبورگ
بوخوم
بایرن مونیخ
هانوفر
بوخوم
پرسپولیس
۲۵ (۸)
۲۶ (۹)
۱۲ (۰)
۸۷ (۳۴)
۹ (۰)
۸۰ (۹)
۴۱ (۳)
۲۲ (۴)
تیم ملی
۱۳۸۸-۱۳۷۶ ایران ۵۰ (۱۵)
دوران مربیگری
۱۳۹۲-۱۳۹۱
۱۳۹۲-
هالشتنبک-رلینگن
نیندورفر

وحید هاشمیان (زاده ۳۰ تیر ۱۳۵۵، تهران) بازیکن سابق فوتبال اهل ایران است. او پس از پایان لیگ یازدهم در حالیکه دو فصل برای باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران در لیگ برتر ایران به میدان رفته بود، از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. او از بازیکنان سابق تیم ملی فوتبال ایران نیز هست. وی هم اکنون هدایت تیم زیر 17 ساله های هامبورگ را در دست دارد.

زندگی شخصی

پدر و مادر او از اهالی محله کربکند دولت آباد برخواراصفهان هستند که در سال ۱۳۳۸ به تهران آمدند. برادر وی سرلشکر خلبان اصغر هاشمیان کربکندی بود که در جریان جنگ ایران و عراق و در عملیات فاو٬ جنگندهٔ اف-۴ او مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد و به شهادت می‌رسد.

دوران باشگاهی

فتح تهران

هاشمیان فوتبال را از فتح تهران شروع کرد و طی سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۴ در این تیم حضور یافت.

پاس تهران

سپس به تیم دسته اولی پاس تهران بازی کرد و یک سال در آن تیم بازی کرد. و در همان سال از سوی منصور پورحیدری به تیم ملی دعوت شد.

هامبورگ

پس از چندی هاشمیان با پیشنهاد تیم دسته اولی هامبورگ مواجه شد که به آن پیشنهاد جواب مثبت داد و به آلمان رفت. هاشمیان یک سال را در هامبورگ سپری کرد که در این مدت مربی تیم اعتقاد چندانی به او نداشت و کمتر به او بازی می‌داد. و همین باعث شد که هاشمیان این تیم را به قصد بوخوم ترک کند.

بوخوم

سپس هاشمیان به تیم دسته دومی بوخوم رفت که به تازگی پیتر نویروور را به عنوان سرمربی این قرار داده بودند. در طی این یکسال نویروور به هاشمیان اعتقاد خاصی پیدا کرد و همواره او را در بازی قرار می‌داد و پس از یکسال بوخوم به دسته یک آلمان صعود کرد.

در سال بعد نیز بوخوم توانست در بوندسلیگای یک ماندگار بشود. و سال بعد نیز هاشمیان بهترین سال فوتبالی خود را با پنجم شدن بوخوم و صعود این تیم به جام یوفا گذراند هاشمیان در آن فصل ۱۶ گل به ثمر رساند و در کل در باشگاه بوخوم ۳۴ گل به ثمر رساند.

بایرن مونیخ

وحید هاشمیان پس از آن فصل به باشگاه بزرگ بایرن مونیخ رفت. در این باشگاه هاشمیان فرصت زیادی برای حضور در زمین را نیافت و تنها ۹ بار به زمین رفت و هیچ گلی نزد. تیم بایرن مونیخ در همان قهرمان بوندسلیگا شد. هاشمیان طی سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴ در بایرن مونیخ بازی کرد.

پس از بایرن مونیخ چند پیشنهاد اصلی به هاشمیان داده شد که مهمترین آنها شالکه ۰۴، هانوفر و بوخوم بود که از میان این سه تیم هاشمیان تصمیم رفتن به هانوفر را گرفت.

هانوفر ۹۶

هاشمیان سه سال در هانوفر بازی کرد و تیم هانوفر در هر سه سال در میانه‌های جدول بوندسلیگا قرار داشت. و ترقی چندانی نکرد. تا اینکه هاشمیان با پیشنهاد تیم سابق خود بوخوم روبرو شد.

هاشمیان با قراردادی سه ساله به تیم سابق خود بوخوم پیوست. قرارداد هاشمیان با بوخوم در سالهای اول و دوم قطعی است، اما سال سوم این قرارداد در صورت رضایت دو طرف ادامه خواهد یافت. .

پرسپولیس

هاشمیان بعد از ۱۱ سال حضور در فوتبال آلمان، به ایران بازگشت و پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد. وی در تعطیلات زمستانی لیگ ایران وارد مذاکره با پرسپولیس شد و با امضای قرارداد شش ماهه، تا انتهای فصل ۸۹-۹۰ به پرسپولیس پیوست. وحید هاشمیان درتولد ۳۶ سالگی اش ازدنیای فوتبال خداحافظی نمود. او هم اکنون درحال سپری کردن دوره‌های مربیگری درآلمان می‌باشد

تیم ملی ایران

وحید هاشمیان به درخواست مربی سابق تیم ملی ایران منصور پورحیدری به تیم ملی ایران پیوست. او در روز ۱۰ آذر ۱۳۷۷، در بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، اولین بازی ملی خود را در برابر تیم ملی قزاقستان انجام داد و در جریان پیروزی دو بر صفر ایران، هر دو گل تیم را به ثمر رساند. در اوایل سال ۲۰۰۱ و در زمان مربیگری میروسلاو بلاژویچ، هاشمیان از تیم ملی جدا شد. علت جدایی هاشمیان، دادن ارجحیت به بازیکنان دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال بود.

سپس در سال ۲۰۰۵ برای بازی با اٌردن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ به در خواست برانکو ایوانکوویچ به تیم ملی بازگشت. و پس از صعود به جام جهانی در بازیهای تدارکاتی تیم ملی مانند کرواسی و بوسنی و هرزگوین شرکت کرد و در جام جهانی نیز در مقابل مکزیک، پرتغال و آنگولا حضور داشت.

در سال ۲۰۰۷ هاشمیان به همراه تیم ملی در جام ملتهای آسیا نیز حضور یافت.

سرمربیگری

وی در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۲، به‌عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال "هالشتنبک - رلینگن" المان که در بوندس لیگا پنج و در منطقه هامبورگ المان قرار دارد برگزیده شد. وی پس از یکسال هدایت تیم نیندورفر در همان منطقه را بدست گرفت. هاشمیان در جولای 2017 هدایت تیم زیر 17 ساله های هامبورگ را در دست گرفت.

آمار

باشگاهی لیگ جام سایر جام‌ها قاره مجموع
فصل باشگاه لیگ بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل‌ بازی گل‌
ایران لیگ جام حذفی لیگ کپ آسیا مجموع
۱۳۷۵-۷۶ فتح تهران لیگ دسته دوم ۲۵ ۸
۱۳۷۶-۷۷ پاس تهران لیگ آزادگان
۱۳۷۷-۷۸ ۲ ۰
آلمان لیگ جام حذفی آلمان Premiere Ligapokal اروپا مجموع
۱۹۹۹-۰۰ هامبورگ بوندس لیگا ۱۱ ۰ ۰ ۰ ۴ ۱ ۱۵ ۱
۲۰۰۰-۰۱ ۱ ۰ ۱ ۰ ۲ ۰
۲۰۰۱-۰۲ بوخوم بوندس لیگا ۲ ۲۱ ۸ ۱ ۰ ۲۲ ۸
۲۰۰۲-۰۳ بوندس لیگا ۳۴ ۱۰ ۳ ۱ ۳۷ ۱۱
۲۰۰۳-۰۴ ۳۲ ۱۶ ۱ ۱ ۱ ۱ ۳۴ ۱۸
۲۰۰۴-۰۵ بایرن مونیخ ۹ ۰ ۲ ۱ ۲ ۰ ۲ ۰ ۱۵ ۱
۲۰۰۵-۰۶ هانوفر ۹۶ ۲۹ ۴ ۳ ۱ ۳۲ ۵
۲۰۰۶-۰۷ ۳۱ ۴ ۲ ۱ ۳۳ ۵
۲۰۰۷-۰۸ ۲۰ ۱ ۰ ۰ ۲۰ ۱
۲۰۰۸-۰۹ بوخوم ۱۶ ۱ ۲ ۱ ۱۸ ۱
۲۰۰۹-۱۰ ۲۵ ۲ ۱ ۰ ۲۶ ۲
ایران لیگ جام حذفی لیگ کپ آسیا مجموع
۸۹-۹۰ پرسپولیس لیگ برتر فوتبال ایران ۲ ۰ ۰ ۰ ۳ ۰ ۱ ۰
مجموع ایران ۵۳ ۱۷ ۳ ۰
آلمان ۲۲۹ ۴۶ ۱۶ ۶ ۳ ۱ ۶ ۱ ۲۵۴ ۵۴
کل دوره ۲۸۲ ۶۳ ۳ ۱ ۹ ۱
  • پاس گل
فصل تیم پاس گل
۲۰۰۳-۰۴ بوخوم ۰
۲۰۰۴-۰۵ بایرن مونیخ ۰
۲۰۰۵-۰۶ هانوفر ۹۶ ۰
۲۰۰۶-۰۷ هانوفر ۹۶ ۵
۲۰۰۷-۰۸ هانوفر ۹۶ ۲
۲۰۰۸-۰۹ بوخوم ۰
۲۰۰۹-۱۰ بوخوم ۳
۲۰۱۰–۱۱ پرسپولیس ۱
۲۰۱۱–۱۲ ۲

مقامهای ملی و باشگاهی

  • قهرمان در مسابقات دانش آموزان کشوری
  • صعود به بوندسلیگای یک با تیم بوخوم
  • صعود به جام یوفا با تیم بوخوم
  • قهرمانی بوندس لیگای یک آلمان با بایرن مونیخ
  • صعود به لیگ قهرمانان اروپا با تیم بایرن مونیخ
  • صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با تیم ملی ایران
  • صعود به جام ملتهای آسیا به تیم ملی ایران
  • قهرمانی جام حذفی با تیم پرسپولیس ۸۹-۹۰