هسیت
تصویری از هسیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است.
نام دیگر Hessite
فرمول شیمیایی Ag2 Te
ترکیب شیمیایی محلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا.
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری ایزومتریک - پسودوکوبیک - اغلب از شکل اصلی خارج شده
شکل ظاهری بلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا
رنگ خاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه
رنگ خاکه خاکستریروشن درخشان
سختی موس ۱٫۵-۲
وزن مخصوص ۸٫۴
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا فلزی
شکستگی نامنظم
شفافیت کدر(اپاک)
پاراژنز آکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل هیدروترمال
محل پیدایش رومانی
کاربرد به طور کمیاب کانسار نقره و تلور

هسیت (به انگلیسی: Hessite) با فرمول شیمیایی Ag2 Te از مجموعه کانی هاست و دارای شکستگی نامنظم، با کارد بریده می‌شود. با آب شسته می‌شود. کانی مشابه آن آکانتیت است که از نظر رنگ (روشن تر) و چگالی بالاتر از آن متمایز می‌گردد. از نام شیمیدان سوئیسی (Hesse) گرفته شده‌است. محلول در اسید سولفوریک و اسید نیتریک - در شعله با رنگ سبز روشن ذوب می‌شود. Ag:۶۲٫۸۶٪ Te:۳۷٫۱۴٪ همراه با انکلوزیون‌های طلا. برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: ایزومتریک - پسودوکوبیک - اغلب از شکل اصلی خارج شده، رنگ: خاکستری فولادی سربی متمایل به آبی یا سیاه، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: نامنظم، جلا: فلزی، رخ: کامل - مطابق باسطح و در رده‌بندی سولفور است و منشأ تشکیل آن هیدروترمال است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آکانتیت- طلا- ناگی آژیت- سیلوانیت است کاربرد آن: به طور کمیاب کانسار نقره و تلور، از نظر ژیزمان بلورهای ریز دانه‌ای و توده‌ای تقریباًَ کمیاب است و بیشتر در رومانی، روسیه، مکزیک، شیلی و آمریکا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته