نیس
Nice
شهر
لبه ایالات متحده ای‌ها و گردش انگلیسی‌ها
لبه ایالات متحده ای‌ها و گردش انگلیسی‌ها
پرچم
پرچم
نشان رسمی
نشان
شعار: Nicæa civitas
نیس در فرانسه قرار گرفته‌است
نیس
نیس
مختصات:
کشور  فرانسه
ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور
شهرستان آلپ-ماریتیم
حکومت
 • شهردار کریستیان استروزی
مساحت
 • کل ۷۱٫۹۲ کیلومتر مربع (۲۸ مایل مربع)
بلندترین ارتفاع ۵۲۰ متر (۱٬۷۱۰ پا)
پست‌ترین ارتفاع ۰ متر (۰ پا)
جمعیت (۲۰۰۹)
 • جمعیت ۳۴۰۷۳۵
 • رتبه ۵ام
 • تراکم ۴٬۷۰۰/کیلومتر مربع (۱۲٬۰۰۰/پا)
نام اهلیت Niçoises, Niçois
منطقهٔ زمانی CET (یوتی‌سی ۱+)
 • تابستان (DST) CEST (یوتی‌سی ۲+)
کد پستی ۰۶۰۰۰ ۰۶۱۰۰ ۰۶۲۰۰ ۰۶۳۰۰
پیش‌شماره(های) تلفن (۰۳۳)
وب‌گاه


نیس (به فرانسوی: Nice) یک کمون و شهر در فرانسه است که در arrondissement of Nice واقع شده‌است.

ویژگی‌ها

نیس ۷۱٫۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۳۴۳٬۶۲۹ نفر جمعیت دارد.

نیس در ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور واقع شده است. شهر مهم کمان مدیترانه، نیس همواره میزبانی بین‌المللی بوده است و شهری توریستی، تفریحی، فرهنگی، و در عین حال محل اختراع و تحقیق و بازرگانی است. فرودگاه نیس –کوت داز برترین فرودگاه خارج از پایتخت است و روزانه با ۵۹ پرواز بین‌المللی ۳۲ پرواز داخلی و بیش از ۴۵ پرواز روزانه نیس –پاریس شهر رابه همه شهرهای بزرگ وصل می‌کند. شبکه جاده یی و راه آهن نیز به راحتی در این شهر قابل دسترسی است.

تریزر، مهندس فرانسوی که به همراه ژنرال گاردان از سوی ناپلئون به ایران آمده بود، اراک را مطابق شهر نیس فرانسه طراحی کرد.

اقتصاد نیس به ویژه در بخش خدمات گسترش یافته است و امروز شهر می‌کوشد نقش مهمی را در زمینه‌های فناوری‌های پیشرفته، بهداشت، رسانه‌های تصویری، خدمات مخابراتی و چند رسانه یی ایفا کند.

آموزش

دانشگاه نیس سوفیا آنتی پلیس در سال ۱۹۶۵ تأسیس شد و در رده بهترین دانشگاه‌های اصلی فرانسه قرار دارد. این دانشگاه پذیرای ۱۳۰ گروه محقق و دارای ۳۶۰۰۰ دانشجو است که از همجواری بافت اقتصادی و اجتماعی یک شهر بزرگ و استقرار موسات و شرکتهایی با فناوری پیشرفته بهره می‌برد و تأثیر متقابل دانشگاه و موسسات مختلف را از طریق دوره‌های کارآموزی در موسسات و دوره‌های شغلی-حرفه‌ای در دانشگاه ممکن می‌سازد.

بسیاری از مدارس عالی با دوره‌های تخصصی در نیس حضور دارند مانند مدرسه عالی علوم انفورماتیک، مدرسه عالی ملی معدن پاریس و کنسرواتوار هنر و حِرف.

هنر

مدارس هنری گرایش‌ها ی مختلفی را پس از مقاطع ابتدایی و متوسطه آموزش می‌دهند. در مدرسه ملی هنرهای تزیینی، گرافیک، نقاشی و مجسمه‌سازی آموخته می‌شود که ماتیس، ژیولیولی، آواتی و آرمان در آن جا تعلیم دیده‌اند. موسیقی در کنسرواتوار ملی رژیون و مرکز بین‌المللی آموزش موسیقی تدریس می‌شود. نیس محل شکوفایی هنر و فرهنگ، هنرمندان بسیاری را مانند ون لو، تولوز لوترک، مودیگلیانی، دوفی، رنوار، پیکاسو، شاگال، پره رو، نیتسژ، آراگون، تولستوی، موپاسان، برلیوز، بیزه و ماسنه را الهام بخشیده است.

ترن

موزه کوت دازور مجموعه‌ای معتبر را در بنایی که از نظر معماری شهرتی در حد مجموعه اشیا داخلش دارد، گرد هم آورده است.

خواهرخوانده

شهرهای سورنتو، کارتاگنا، لیبرویل، سن-دنی، رئونیون، نتانیا، نورنبرگ، پاپیته، ونیز، مانیل، گدانسک، هانگژو، کیپ‌تاون، کونیو، ریو دو ژانیرو، نومئا، آلیکانته، سانتا کروس (اسپانیا)، سالونیک، ادینبرو، یالتا و لا مادالنا خواهرخوانده‌های نیس هستند.

جستارهای وابسته