Nazarlu
نظرلو
village
Nazarlu در ایران قرار گرفته‌است
Nazarlu
Nazarlu
مختصات:
کشور  ایران
استان‌های ایران استان آذربایجان شرقی
شهرستان‌های ایران شهرستان شبستر
بخش (تقسیمات کشوری) بخش صوفیان
تقسیمات کشوری در ایران دهستان میشو جنوبی
جمعیت (۲۰۰۶)
 • جمعیت ۴٬۹۸۴
منطقهٔ زمانی ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۳:۳۰)
 • تابستان (DST) ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۴:۳۰)

نظرلو (و یا نادارلی) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان میشو جنوبی بخش صوفیان شهرستان شبستر واقع شده‌است. مذهب این مردم شیعه است و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند و مردمی مهمان نواز و دوست داشتنی هستند.

جمعیت

جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال 1390 شمسی مرکز آمار ایران ، 4405 نفر می باشد و پرجمعیت ترین روستای بخش صوفیان می باشدکه در دهستان میشو جنوبی واقع شده است خیل عظیمی از مردم این روستا به شهرهای بزرگتر مانند شبستر و صوفیان و تبریز و تهران مهاجرت نموده‌اند.

تاریخچه و نقاط تاریخی

نظرلو از دوره قاجار به مسکن و آبادی مطرح در بخش صوفیان تبدیل گردید به طوریکه حاجی حسینقلی خان نظام الدوله دنبلی حاکم تبریز این آبادی را با ۴ روستا از توابع مرند تعویض نموده است که سند آن در کتابخانه ملی موجود است. با توجه به نقل قول‌های معمرین و ریش سفیدان این محل در جوار نظرلوی کنونی خانه‌ها و باغ‌های کهنی قرار داشته‌اند که به تدریج متروکه گشته‌اند از جمله زمین‌های مشهور به کده در جانب شرقی که اکنون مسکونی می‌باشد خانه‌های متروک بوده است که محدوده نظرلوی قدیم در دوره قاجار را به خیابان مطهری کنونی و مسجد حاج رضا از جانب شرق و سه راه سیدلر از شمال محدود می‌کند. آثاری از دو قبرستان بسیار کهن در ناحیه زمین‌های پیرموسی اشاره شده است.در روایتی شگفت چنین گفته می‌شود که قبور موجود در قبرستان مخروبه دبستان شهید مدنی اموات به شکل طبقاتی بر روی هم و در زیر زمین‌هایی دفن شده‌اند. از جمله آثار باقیمانده از دوره اسلامی می‌توان به دو امامزاده کوچک و بزرگ در جانب غربی نظرلو اشاره کرد که از تاریخ دقیق دفن آنها اطلاعی در دست نیست. یک امامزاده نیز در زمین‌های قنات کره مالی در مجاورت راه نظرلو زیناب وجود دارد که زمانی همراه با دیوار دور تا دور گلی بوده و هنوز نوسازی آن به سامان نرسیده است. زمانی دو قوچ سنگی در کنار امامزاده‌ها وجود داشته است که احتمال زیاد مربوط به نظیر موارد مشابه این نمادهای سنگی یادگارانی از دوره آق قویونلوها و قراقویونلوها بوده‌اند که در قلمرو سرزمینی این سلسله گسترده شده و یافت می‌شوند.

از نقاط تاریخی اطراف نظرلو می‌توان مسجد از اوبا نام برد به گفته اهالی این مسجد مربوط به ایلات و اقوام کوچ رو بوده است که زمانی در آن نواحی تردد داشته‌اند. نام دو آبادی متروکه و اکنون از بین رفته با نام‌های ساراباد و کهنه کند از قدیم به عنوان آبادی‌هایی یاد شده است که برخی از اهالی نظرلو از این آبادی‌ها به نظرلوی کنونی کوچ کرده‌اند. طبق برآوردهای اولیه این آبادی‌ها قبل از ۱۳۰۰ شمسی و در دوره قاجار کاملاً متروکه گشته‌اند. ساراباد یا سراباد حدوداً در زمین‌های زراعتی کنونی بین نظرلو و زیناب قرار دارد و کهنه کند که اکنون یک موتور آبیاری با نام آن موجود است در نواحی زراعتی جنوبی نظرلو قرار دارد. یکی از اسناد تاریخی مربوطه به نظرلو در اواخر دوران قاجار مربوط به دفترچه حساب و کتاب املاک و آبادی‌های خانم نزهت الدوله (زن حاجی حسینقلیخان نظام الدوله فوق‌الذکر) می‌باشد که در آن مباشران و حسابداران وی گزارشی از مالیات آبادی‌ها و مسائل مربوط به آن از جمله نظرلو در آن آورده‌اند.

ارتقا به شهر

فرماندار شبستر در مراسم بازگشایی خیابان آسفالت شده مطهری گفت که بزودی نظر لو به شهر تبدیل خواهد شد که با تبدیل آن، تعداد شهرهای این شهرستان به ۱۰ شهر خواهد رسید.

آب و هوا

این روستای دارای آب و هوای مدیترانه‌ای و اقلیم قاره‌ای است. به طوری که زمستان در این روستا بسیار سرد و تابستان بسیار گرم و خشک است.

اقتصاد

محصول اصلی این روستا در صنعت کشاورزی گوجه فرنگی می‌باشد و همه ساله به استانهای دیگر اعم از تهران و سایر نقاط کشور صادر می‌گردد. در کنار گوجه فرنگی کاشت پیاز و گندم نیز انجام می‌پذیرد.

دسترسی

این روستا در حاشیهٔ جاده ما بین شهرستان‌های شبستر و صوفیان که یک جاده ترانزیتی است واقع شده است.