نصرالله پژمان‌فر
Pejmanfar.jpg
شناسنامه
نام کامل نصرالله پژمان‌فر
معروف به پژمان
زادروز ۱۳۴۳ (۵۳ سال)
زادگاه تهران،  ایران
تحصیلات حوزوی
دین اسلام، شیعه
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی جبهه پایداری
سمت نماینده مجلس
سمت‌های پیشین معاون حوزه علمیه خراسان
پیش از مجتبی مهدوی ارفع
پس از محمدجواد نظافت
وب‌گاه رسمی

نصرالله پژمان‌فر نمایندهٔ دورهٔ نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ مشهد و کلات در استان خراسان رضوی است. وی از حیث سیاسی، عضو جبههٔ پایداری محسوب می‌شود.

تولد و تحصیلات

پژمان فر در سال ۱۳۴۳ در شهر تهران متولد شد. در مقطع متوسطه هنرستان، در رشتهٔ مکانیک خودرو تحصیل کرد. وی با وجود قبولی در کنکور از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف داد. سپس وارد حوزهٔ علمیهٔ تهران شد و پس از چندی به حوزهٔ علمیهٔ خراسان مهاجرت نمود. وی در مدرسه مجتهدی زیر نظر اساتیدی مانند آقایان حق‌شناس و شریعتمداری به تحصیل پرداخت. در مدرسه برهان زیر نظر آقای علایی و آقای خدایی تحصیلات خود را ادامه داد. در شهر ری از اساتیدی مانند سید محمد حجت کوه‌کمری استفاده کرد.

پژمان فر در مشهد از محضر اساتیدی همچون محمدتقی فلسفی، مرتضوی و رضازاده بهره برد.

وی رسائل را نزد آقای حسنعلی مروارید و کفایه را نزد آقای رضازاده و لمعه را نزد آقای صالحی فرا گرفت. پژمان فر همچنین ادبیات را نزد حجت هاشمی فرا گرفت.

وی تفسیر و شرح لمعه را در درس آقای سعیدی کاشمری شرکت کرد و معالم و بخشی از اصول فقه را نزد آقای سید مصباح عاملی فرا گرفت.

فعالیت‌ها

وی پس از چند سال ادامه تحصیل در مشهد، همکاری خود را با جامعة المصطفی العالمیه (شعبهٔ مشهد) آغاز کرد. در همین دوران نیز مدیریت مدرسهٔ علمیهٔ شهید صدوقی را در شهر مشهد بر عهده داشت.

وی در سال ۱۳۸۸ به عنوان معاون آموزش و پژوهش مرکز مدیریت حوزهٔ علمیهٔ خراسان، فعالیت خود را آغاز کرد و دو سال بعد در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ مشهد و کلات نامزد شد و به مجلس راه یافت.

وی در این انتخابات با ۲۳۶٬۴۸۷ رأی، در بین تمام نامزدهای انتخاب شدهٔ دور اول، در جایگاه سوم قرار گرفت.

سوابق

  • معاون آموزش و پژوهش حوزهٔ علمیهٔ خراسان
  • معاون فرهنگی و تربیتی جامعة المصطفی العالمیه مشهد
  • نمایندهٔ حوزهٔ علمیهٔ خراسان در بنیاد ملی نخبگان
  • عضو شورای آموزش و پرورش استانداری خراسان رضوی
  • عضو هیئت منصفهٔ مطبوعات مشهد
  • عضو ستاد پیگیری مطالبات رهبری در موضوع تحوّل حوزه
  • عضو نهاد مقام معظّم رهبری در دانشگاه‌ها
  • مدیر مدرسهٔ علمیهٔ شهید آیت‌الله صدوقی مشهد
  • مشاور عالی مجتمع آموزش عالی وزارت نیرو و آبفای خراسان

انتقاد به نداشتن پیوست فرهنگی در افزایش پهنای باند اینترنت

نصرالله پژمان‌فر محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت روحانی را تهدید به استیضاح در صورت تلاش برای افزایش پهنای باند بدون ارائه پیوست فرهنگی کرد. وی با بیان این که در جلسه‌ای با حضور وزیر ارتباطات در مجلس به وی تذکراتی داده شده است افزود «ما با جدیت جلوی اقدامات اخیر وزیر ارتباطات را می‌گیریم و در صورتی که اشکالات از ناحیه وزارت ارتباطات برطرف نشود قطعاً برخوردهای لازم را خواهیم داشت».

پژمانفر در رابطه با علت مخالفت با افزایش پهنای باند می‌گوید:

وزیر ارتباطات مکلف بود که پیوست فرهنگی را پیش از افزایش پهنای باند تهیه کند و در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار دهد و در برگه‌ای از آن‌ها امضا بگیرد که این‌ها ملزم به رعایت پیوست فرهنگی باشند. ماده دوم قانون برنامه پنجم، پیوست فرهنگی را تکلیف کرده است. این امر در خوشبینانه‌ترین حالت نشان‌دهنده ناآگاهی وزیر محترم از تکالیف خویش است.

وی همچنین معتقد است در شرایط کنونی اینترنت بی‌کیفیت با هزینه بالا در نتیجه فقدان شبکه ملی اطلاعات به مردم تحمیل شده است.

جستارهای وابسته