نشان ملی پاکستان
State emblem of Pakistan.svg
جزئیات
ملازم شوالیه‌ها  پاکستان
منطبق‌شده ۱۹۵۴ میلادی
Crest ماه و ستاره سبز
سپر سپر مربع در مرکز نشانگر: پنبه، گندم، چای و چتایی
Supporters تاج گل
Compartment طومار حمایت از سپر شامل شعار ملی در زبان اردو
شعار ایمان، اتحاد، نظم
«ایمان، اتحاد، نظم»
نسخهٔ قبلی 1947–1955: Emblem of Pakistan (1947-1955).svg

نماد دولت پاکستان یا نشان ملی پاکستان با شعار ایمان، اتحاد، نظم در سال ۱۹۵۴ میلادی به تصویب رسید و نماد ایدئولوژیک تاسیس پاکستان، اساس اقتصاد آن، میراث فرهنگی و اصول راهنمای آن است.

چهار جزء آرم شامل: یک هلال ماه و ستاره به صورت تاج بالای یک سپر است که توسط یک تاج گل احاطه شده، که در زیر یک آن روبان شعار است. هلال تاج و رنگ سبز آرم، علامت سنتی از اسلام هستند. سپر مربع مانندی در مرکز که نشانگر: پنبه، گندم، چای و جوت، که جزو محصولات مهم پاکستان در استقلال بودند و در یک فرم از سپر نشان داده شده است و همچنین به عنوان پایه‌های اصلی کشاورزی برای اهمیت اقتصاد کشور است. تاج گل در اطراف سپر، از یاس سفید (گل ملی) است و نشان دهنده طرح گل مورد استفاده در هنر سنتی مغول و در میراث فرهنگی پاکستان است. روبان زیر سپر شامل شعار ملی به زبان اردو، " ایمان، اتحاد، نظم "، که از راست به چپ می‌خوانند و به معنای" اعتقاد، وحدت، نظم و قانون " و به عنوان خط مشی برای پاکستان در نظر گرفته شده است.

نمادهای دیگر در پاکستان

نشان نهادهای ملی

نماد منطقه‌ای

نشان ایالت یا استان جامو و کشمیر آزاد دارای هلال ماه و ستاره‌ها، کوه‌ها، و برگ افرا است که بازتابی از فراوانی این درخت در این منطقه است.

جستارهای وابسته