مینق
village
مینق در ایران قرار گرفته‌است
مینق
مینق
مختصات:
کشور  ایران
استان‌های ایران استان آذربایجان شرقی
شهرستان‌های ایران شهرستان هریس
بخش (تقسیمات کشوری) بخش مرکزی شهرستان هریس
تقسیمات کشوری در ایران دهستان بدوستان شرقی ازمناطقارسباران(قره داغ )
منطقهٔ زمانی ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۳:۳۰)
 • تابستان (DST) ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۴:۳۰)

مینق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و از قدیمی‌ترین روستاهای استان است که در دهستان بدوستان شرقی بخش مرکزی شهرستان هریس شهرستان هریس واقع شده است؛ و در ۱۵ کیلومتری شهرستان هریس (جاده قدیم هریس) قرار دارد.

مینق از شمال با روستاهای صومعه، خلج و قره دره، از شرق با مقصودلو، از جنوب با پارام و سرای و از غرب با گلدیر و نمرور همسایه می‌باشد.

غروب بسیار زیبای خورشید در سد خاکی روستای مینق شهریور ۱۳۸۹

وضعیت طبیعی

جغرافیا

بهترین زمان سفر به این روستا فصل بهار است ولی فصل‌های دیگر به خصوص فصل پاییز زیبایی و شکوه خود را دارد. روستای مینق دارای یک سد خاکی و یک سد بتنی است که آب این دو به واسطه رودی دائمی که از کوه‌های شمال غربی منطقه سرچشمه می‌گیرد تأمین می‌شود. گورستان مینق و آثار کشف شده از این منطقه نشان از قدمت دیرینه روستا دارد.

آب و هوا

آب و هوای روستای مینق معتدل و سرد با تابستان‌های خنک و البته خشک و زمستان‌های بسیار سرد و سوزناک است. در بیشتر فصول سال نیز، بادهای مرطوب و همراه با گرد و غبار در این روستا می‌وزد.

آب و هوای سرد زمستان، متأثر از ارتفاع بالا و توپوگرافی کوهستانی منطقه است؛ و خشک بودن آب و هوا نیز از ویژگی‌های این منطقه است.

کهنسال‌ترین درخت روستای مینق در زمستان زیبا ۱۳۹۲

بیشینه دمای مطلق ۳۷ درجه سانتی گراد بالای صفر، کمینه دمای مطلق ۳۲ درجه سانتی گراد زیرصفر، تعداد روزهای یخبندان سال ۱۲۰ الی ۱۵۰ روز، ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۱ متر می‌باشد.

بارندگی

میانگین بارندگی سالانه روستای مینق، ۳۵۰–۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد؛ که اوج بارندگی در فصول پاییز و بهار است و در فصل تابستان، بارندگی به ندرت رخ می‌دهد.

اماکن دیدنی و تاریخی

از جاذبه‌های طبیعی روستا می‌توان به ناحیه ای بکر و بی نظیر با نام محلی «آغ قوم» یا «شوش قوم» اشاره کرد که در محدوده سه روستای مینق، مقصودلو و صومعه قرار دارد. خاک «آغ قوم» خاصیت درمانی داشته و معمولاً در ماه‌های گرم سال پذیرای گردشگران می‌باشد.

منطقه آغ قوم «شوش قوم» مرداد ۹۱

گورستان تاریخی مینق یا «قلعه جوق» در نزدیکی این روستا، یکی از اماکن قدیمی و با ارزش مادی و معنوی در منطقه است که تا به امروز آثار تاریخی و فاخر سنگی، سفالین و فلزی از آن و… از آن منطقه یافت شده است.

همچنین وجود انواع مرغابی‌ها در فصول بهار و تابستان در سدهای پرآب روستا چشم‌اندازی مثال زدنی را موجب می‌گردد.

ساحل سد خاکی روستای مینق مهر ۹۰

مردم

جمعیت

جمعیت این روستا، در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۱۰۰ نفر و ۲۵۰ خانوار می‌باشد. در طی چند دهه اخیر تعداد قابل توجهی از مردم روستا به شهرهای مختلفی به خصوص تبریز و تهران مهاجرت کرده‌اند.

حرفه

دامداری و کشاورزی همچون روستاهای دیگر استان آذربایجان شرقی در این روستا نیز شغل اصلی اهالی به حساب می‌آید. فرش بافی شغل سنتی زنان این روستا است.

تاریخ

مشاهیر

روستای مینق سابقه دیرینه مذهبی دارد و عالمان زیادی همچون سید ابوالفضل میراحمدی، میرزا یوسف اصولی، حجت الاسلام میرزا عبدالله بگلی، خدایی، شیرینی، بخشی زاده، محمدی، اصولی، جوادی، رجب زاده، ملک‌زاده و… در این روستا پرورش یافته‌اند.

دکتر جواد میری (مینق)، نیز از مشاهیر روستای مینق می‌باشد که دارای مدارک کارشناسی ادبیات عرب و تاریخ اندیشه‌های علمی (دانشگاه گوتنبرگ / سوئد)، کارشناس ارشد مطالعات ادیان و فلسفه علم (دانشگاه بریستول/ انگلستاندکترای تخصصی (Ph.D) جامعه‌شناسی (دانشگاه بریستول/ انگلستان) است. وی بر ۷ زبان تسلّط دارد و در دانشگاه‌هایی همچون دانشکده جامعه‌شناسی بریستول انگلستان، هونان چین، هاربین چین، دانشکده مردم شناسی و مطالعات ادیان دانشگاه دولتی چیتا روسیه، دانشگاه صنعتی شریف ایران سوابق آموزشی دارد.

دکتر جواد میری مینق

این روستا، در دوران هشت سال دفاع مقدس، ۱۴ شهید به خود دیده است که از جمله آنها شهید خیراله اعمائی مینق، شهید صادق اصولی و شهید رحیم حسین‌زاده مینق است.

مینق در لغت‌نامه دهخدا

دهی از دهستان بدوستان بخش هریس شهرستان اهر، واقع در ۱۱ کیلومتری غرب هریس. آب و هوایش معتدل و در جلگه قرار دارد. سکنه اش بالغ بر ۱۵۱۵ تن، آبش از چشمه، محصولش غلات و حبوبات و سردرختی و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی فرش بافی است.

۱.
۲.