موزه لوور
Musée du Louvre
Le Louvre - Aile Richelieu.jpg
نمای مشهور به ریشلیو در شب
موزه لوور در Paris قرار گرفته‌است
موزه لوور
موقعیت در Paris
تأسیس ۱۷۹۳
موقعیت کاخ سلطنتی، موزه لوور،
۷۵۰۰۱ پاریس، فرانسه
مختصات مختصات: قالب‌بندی ناشناخته آرگومان
متغییرهای نامعتبر در {{#cمختصات:}} واردشده‌است.
نوع موزه هنری، موزه طراحی/پارچه، آثار باستانی
تعداد بازدیدکنندگان

۸٫۳ میلیون (۲۰۰۷)
۸٫۵ میلیون (۲۰۰۸)
۸٫۵ میلیون (۲۰۰۹)

مدیر هنری لویرت
موزه‌دار Marie-Laure de Rochebrune
دسترسی به حمل‌ونقل همگانی
  • پاله رویال، موزه دلوور (مترو) Metro-M.svg Paris m 1 jms.svg Paris m 7 jms.svg
  • لوور-ریوولی (مترو) Metro-M.svg Paris m 1 jms.svg
وب‌گاه

{{#coordinates:}}: عرض جغرافیایی نامعتبر

Louvre 2011.jpg
زیر هرم لوور، هرم شیشه‌ای ورودی اصلی موزه لوور

موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre) در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده‌است. بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور با بیش از ۹٫۵ میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا امروز به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده‌است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

پیشینه

سنگ‌نگاره کمان‌داران، تزئیاناتی مجلل و معروف از بخش مسکونی کاخ آپادانا، ساخته شده توسط داریوش اول در شوش را نمایش می‌دهد. این کتیبه از آجر سفالی براق ساخته شده است و بلندی آن ۴٫۷۵ متر و پهنای آن ۳٫۷۵ متر می‌باشد. هرودوت تاریخ‌نگار یونانی این سپاه برگزیده را فناناپذیر (جاویدان) می‌دانست. از این کتیبه هم‌اکنون در موزهٔ لوور در فرانسه نگهداری می‌شود.
قسمت اندرون شرقی موزه لوور.

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود، که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد (به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی، شاخص‌ترین اثر هنری در موزه لوور است.

مجموعه‌ها

در مجموعه‌های مختلف این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا کنون نگهداری می‌شود، می‌توان گفت معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در این موزه نگهداری می‌کنند. این محل قبل از تبدیل به موزه یکی از کاخ‌های سلطنتی فرانسه بود. در پشت این کاخ باغ زیبایی به نام باغ تویلری وجود دارد و رو به روی باغ نیز میدان کنکورد قرار گرفته است. این مکان نزدیک خیابان معروف شانز الیزه است.

معتبرترین آثار موزه

مجموعه هنر اسلامی

این بخش برای نخستین بار در ده تالار و در سال ۱۹۹۳ ایجاد شد و در سال ۲۰۰۲ ژاک شیراک (رئیس جمهور وقت فرانسه) پس از بازدید از موزه لوور، تصمیم به ایجاد بخشی مجزا جهت نمایش هنر اسلامی گرفت. به دنبال این تصمیم وی فرانسیس ریشار(رئیس بخش کتب فارسی در کتابخانه ملی فرانسه) را به مسئولیت ایجاد بخش هنر اسلامی در موزه برگزید.

برای ساخت این بنا در یکی از حیاط‌های متروک موزه، یک مسابقه جهانی معماری برگزار می‌شود، به گفته ریشار این مجموعه در سال ۲۰۰۹ افتتاح خواهد شد، گفته شده آثار ایرانی در این مجموعه جایگاه مهمی خواهد داشت و بیش از نیمی از آثار را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از هدف‌های مهم این مجموعه پیدا کردن روشی است که بتواند این موضوع را برای مردم به سادگی روشن کند که هنر اسلامی، هنر دین اسلام نیست.

آثار سرشناس ایران باستان

آثار ایران

تابلوها

مجسمه‌ها

  • ، خبرگزاری ایرنا
  • ، رادیو فردا
  • ، خبرگزاری مهر
  • ، رادیو زمانه

زمان بازدید

موزه لوور روزهای سه شنبه تعطیل می‌باشد.

جستارهای وابسته

نشان درگاه درگاه فرانسه
  • وب‌گاه سازمان میراث فرهنگی
  • ویکی‌پدیای انگلیسی