موزه صلح تهران
TMP1.jpg
نام موزه صلح تهران
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان تهران
اطلاعات اثر
نوع بنا موزه
کاربری موزه
کاربری کنونی گنجینه
دیرینگی ۱۳۸۲در محل پژوهشکده مهندسی وعلوم پزشکی جانبازان از سال ۱۳۸۴ انتقال به ساختمان فعلی در پارک شهر
بانی اثر انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی
مالک اثر انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی -شهرداری تهران
اطلاعات بازدید
امکان بازدید وجود دارد
شماره تلفن ‎۶۶۷۳۱۰۷۶
وبگاه

موزه صلح تهران یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است.

هدف اصلی این موزه‌ها ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیانبار آن بر انسانها و محیط زیست می‌باشد. موزه‌های صلح بیشتر از آنکه مکانی برای تماشای اشیاء تاریخی باشند، محلی برای گفتگو، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی می‌باشند.

موزه صلح در پارک شهر و در مرکز شهر تهران قرار داردو بنیان گذاران آن اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی هستند. اعضای این موزه اغلب داوطلبانی هستند که بصورت افتخاری با موزه همکاری می‌کنند و تعدادی از آنان خود قربانیان سلاحهای شیمیایی هستند که بعنوان راهنماهای موزه به فعالیت مشغول هستند.

اگر چه موضوع کاربرد سلاحهای شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران و پیامدهای آن در این موزه بصورت برجسته تری مورد توجه قرار گرفته اما موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، جنگهای جهانی اول و دوم، کاربرد سلاحهای ممنوعه در جنگها (بمبهای خوشه‌ای - مین و سلاحهای حاوی اورانیم) و آثار و عوارض هر کدام از این سلاحها در بخشهای دیگر موزه نشان داده شده.

بخشهای دیگر این موزه عبارتند از: کتابخانه صلح، گالری هنر برای صلح، کارگاههای آموزشی، بخش موزه مجازی و استودیوی ثبت تاریخ شفاهی

موزه صلح ابتدا در سال ۱۳۸۶ در این مکان راه‌اندازی گردید و پس از مدتی ساختمان آن بازسازی شد.

ساختمان جدید این موزه با حضور میهمان هایی از کشورهای مختلف از جمله رئیس موزه صلح هیروشیما در روز هشتم تیرماه ۱۳۹۰، همزمان با روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی افتتاح گردید.

همایش‌های گوناگونی نیز در این موزه برگزار می‌شود از جمله همایش بنیاد بین‌المللی مدارس صلح و دوستی (لایف لینک) که در سال ۱۳۸۷ خورشیدی با حضور رئیس این بنیاد دکتر «هانس لواندر»، مسئول پروژه‌های لایف لینک در ایران و تعدادی از دانش آموزان ایرانی عضو لایف لینک در موزه صلح تهران برگزار شد.

موزه صلح تهران برگزار کننده مراسم روز جهانی صلح در تهران است. در سال ۱۳۸۷ این مراسم با حضور تعداد زیادی از صلح جویان و قربانیان جنگ در پارک شهر تهران برگزار شد.

در روز ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ - دهم اردیبهشت نود و یک - مراسم روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاحهای شیمیایی با قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل و با حضور نمایندگان سازمانهای بین‌المللی، قربانیان سلاحهای شیمیایی و اعضای سازمانهای مردم نهاد در موزه صلح تهران برگزار گردید.

جستارهای وابسته