مورموری
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان آبدانان
بخش مورموری
مردم
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۱۹ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلی‌لیتر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۲۷۵۲
وبگاه
مورموری بر ایران واقع شده‌است
مورموری
روی نقشه ایران

مورموری یکی از شهرهای استان ایلام در غرب ایران است. این شهر در بخش کلات شهرستان آبدانان قرار دارد. جمعیت مورموری درسال ۱۳۸۵، برابر با ۳٬۴۹۱ نفر (۶۸۴ خانوار) بوده است.

این شهر دارای آب و هوایی نیمه خشک با متوسط بارندگی ۳۵۰ میلی‌متر در سال می‌باشد. نزدیکی به خطوط ریلی و هوایی استان ایلام و وجود منابع گاز، نفت، گوگرد و آب دریاچه سد کرخه را می‌توان به عنوان قابلیت‌های بالقوه برای توسعه این شهر دانست. شهرداری در این شهر در سال ۱۳۸۴ تأسیس گردید.

موموری خود یک بخش است و از جمله قطبهای کشاورزی استان ایلام است گویش مردمان این شهرزبان لری می‌باشد. ساکنان اصلی مورموری طایفه دیناروند می‌باشد که اکنون در شهر موسیان و شهرستان شوش دانیال، پلدختر، خرم‌آباد، بروجرد و سوسنگرد و ایذه و… ساکن هستند.

تاریخچه

نام قدیمی و محلی مورموری «دیناروند» بوده است که پس از چنگ قلعه سی که در آن ایل دیناروند با والی لرستان در حدود۲۰۰ سال پیش داشت، منجر به ضعف این ایل گشت و پس کشته شدن کایدهمت خان بزرگ رفته رفته از هم پاشیده شد و باروی آوردن ایلات مختلف رفته رفته از دیناروند جدا گشت. اکنون بزرگترین طایفه لر موجود در این منطقه کایدخورده است. هرچند این ایل تا زمان اقتدار دیناروند، خود را از آنان می‌دانستند. اما رفته رفته با افزایش جمعیت اکنون مستقل گشته‌اند. کایدخورده نام خود را از تیره کاید دیناروند گرفته است چون بعد از دیناروندها ملک مورموری را صاحب شدن به آنان «کاید خورده» لقب دادند؛ به معنی از کاید کوچک که تیره اصلی آن سیرو می‌باشد. از جمله تیره‌های دیگر این طایفه می‌توان به بن ریزی، لته، نیاز، درگاه، داوود، چراغ، اورایم، برایم، فرزالی، رحمت اله نام برد. همچنین در این شهر طوایف مختلفی از جمله بیرانوند (بور، کتر از تیره زیدعلی و…) و نیز گروهی از مردم لک زندگی می‌کنند.