مهدی هادوی
دادستان کل انقلاب اسلامی
مشغول به کار
۱۳۵۷ – ۱۳۵۸
رهبر روح‌الله خمینی
پس از سمت ایجاد نشده بود
پیش از علی قدوسی
رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات ایران
پس از امیرحسن حاجبی
پیش از غلامرضا شریفی اقدس
عضو حقوقدان شورای نگهبان
اطلاعات شخص
زاده مهدی هادوی
ملیت ایرانی
مذهب اسلام شیعه

مهدی هادوی از قضات و وکلای دادگستری بود که بعد از انقلاب اولین «دادستان کل انقلاب»، «رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات» و «عضو شورای نگهبان» شد.

تولد و تحصیلات

مهدی هادوی در سال ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد و علاوه بر تحصیل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران دارای اجازه اجتهاد شیخ عبدالنبی عراقی بود.

فعالیت‌های قضایی و حقوقی

هادوی پس از اتمام تحصیلات حقوق وارد دادگستری شده و هم بعد و هم قبل از انقلاب در زمینه‌ها حقوقی و قضائی فعال بود.

قبل از انقلاب

او در زمان حکومت پهلوی در سمت‌های گوناگون قضائی فعالیت می‌کرد و در جریان اوایل دهه چهل ریاست دادگستری شهر قم را برعهده داشت. او در برابر محاکمه و تبعید روح‌الله خمینی به تهران مقاومت کرده و در نتیجه از سمت خود معزول به دادگستری تهران منتقل می‌شود.

دادستانی کل انقلاب

هادوی در ۹ اسفند ۱۳۵۷ با حکم رهبر انقلاب به سمت دادستانی کل انقلاب منصوب شد. این حکم به شرح زیر بود:

زمان: ۹ اسفند ۱۳۵۷ / ۱ ربیع‌الثانی ۱۳۹۹

موضوع: انتصاب دادستان کل انقلاب

مخاطب: هادوی، مهدی

بسمه تعالی

اول ع۲ ۱۳۹۹

جناب آقای مهدی هادوی ـ دامت توفیقاته

جنابعالی به موجب این حکم به سمت دادستان کل انقلاب جمهوری اسلامی منصوب می‌شوید که وظایف خود را طبق موازین شرعیه انجام دهید.

روح‌الله الموسوی الخمینی

اختلاف با دانشگاه آزاد اسلامی

هادوی پس از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و در زمان مدیریت عبدالله جاسبی ۲ میلیون مترمربع از املاک موروثی خود را به این دانشگاه هبه کرد که این موضوع بعدها محل اختلافی بین دانشگاه آزاد و او گردید.

حوادث ۱۳۸۸

در جریان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ فرزند او محمدامین هادوی و نوه اش دستگیر شدند که در نهایت امر فرزند او به ۶ سال حبس محکوم که بعد از پایان دوره حبس در سال ۱۳۹۵ آزاد شد. هادوی در زمان حبس فرزندش در سال ۱۳۸۹ طی نامه‌ای به رفتارهای انجام شده با فرزندش محمدامین هادوی به شدت اعتراض کرد. در پی محکومیت محمدامین هادوی به حبس ابراهیم یزدی و سیدمحمد خاتمی با حضور در خانه و دیدار با مهدی هادوی از او دلجویی کردند.