تشکیل مرکز عملیات ایران (به انگلیسی: Iran Mission Center) در ژوئن ۲۰۱۷ از طرف سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) مطرح شد. این مرکز جدید با مأموریت گردآوری و تحلیل اطلاعات ایران تشکیل شده است. این مرکز مسئولیت دارد تا کلیه پرسنل و تحلیلگران مرتبط به عملیات و متخصصان مربوط به ایران را از سایر بخش‌های سازمان سیا سرجمع کرده و این مرکز را شکل دهد.

اهداف

تشکیل مرکز عملیات ایران نشان می‌دهد که آمریکا، نطام جمهوری اسلامی ایران را در کنار روسیه و کره شمالی به عنوان یکی از اهداف کسب اطلاعات و از اولویت‌های تمرکز فعالیت‌های سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا قرار داده است.

رابرت ایتینگ از مقام‌های پیشین سیا در این باره گفت «مایکل دی‌آندریا رئیس این مرکز که در برنامه پهپادی سیا در خاورمیانه درگیر بوده است می‌تواند برنامه تهاجمی هوشمندانه علیه ایران تدارک ببیند.»

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در رقابتهای انتخاباتی اش جمهوری اسلامی ایران را دولت شماره یک حامی تروریسم خطاب کرد و رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور نیز ضمن مخالفت با توافقنامه اتمی موضع سختی علیه ایران اتخاذ کرده است. مایک پومپئو رئیس سازمان سیا نیز در نوامبر ۲۰۱۶ دربارهٔ دولت ایران گفته بود: «منتظر عقب‌گرد از این توافق فاجعه‌بار با بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان» هستیم. پومپئو با تشکیل این مرکز، عملیات جمع‌آوری اطلاعات ضد تروریسم و انجام عملیات ضد تروریستی را پذیرفته است.

پیشینه

در سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا قبلاً اتاقی بنام اتاق پارس وجود داشت که تحلیلگران و پرسنل عملیات مربوط به ایران در این اتاق گرد هم می‌آمدند که بعداً این مرکز به یک بخش منطقه‌ای گسترده‌تر تبدیل شد.

رئیس مرکز

مایکل دی‌آندریا توسط پامپئو رئیس سیا به عنوان رئیس این سازمان منصوب شد، مایکل قبلاً سرپرستی برنامه حملات پهپادی آمریکا را به عهده داشته است. سیا بصورت رسمی هویت مایکل دی آندرا را فاش نکرده بود و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در گزارشی در مطبوعات در گزارش نیویورک تایمز نام او فاش شد. مایکل در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ مسئول عملیات در عراق بوده است که بعد از آن به واشینگتن برگشته و از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ در پست رئیس مرکز ضد تروریسم سیا قرار گرفت و بمدت ۹ سال در این مرکز مسئولیت داشت.

مایکل دی‌آندریا نقش بسیار برجسته‌ای در جنگ علیه گروه‌های افراطی اسلامی داشته است منجمله در ترور عماد مغنیه فرمانده معروف حزب‌الله در سوریه نقش محوری داشت همچنین رئیس گروه شکار بن لادن، بنیانگذار و نخستین رهبر سازمان القاعده، و رئیس کارزار پهپادی آمریکا در یمن و پاکستان بوده است. وی یک افسر عملیاتی سیا است که در سالهای بعد از ۱۱ سپتامبر کار بازجویی از متهمان تروریسم را بعهده داشته است.

مایک برای ازدواج با یک زن مسلمان، به اسلام گرویده است. نام مستعار او «آیت‌الله مایک» و «شوالیهٔ سیاه» است.

واکنش ایران

تا کنون ایران بصورت رسمی در این رابطه موضعی اتخاذ نکرده است ولی اسماعیل کوثری رئیس پیشین اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح این کشور گفت: حربه جدید آمریکایی‌ها در خصوص جاسوسی از جمهوری اسلامی ایران قطعاً به نتیجه‌ای نخواهد رسید.».

جستارهای وابسته