محمد یزدی
Mohammad Yazdi 2 (cropped).jpg
چهارمین رئیس مجلس خبرگان رهبری
مشغول به کار
۱۹ اسفند ۱۳۹۳ – ۴ خرداد ۱۳۹۵
پس از محمدرضا مهدوی کنی
پیش از احمد جنتی
اولین رئیس قوه قضائیه ایران
مشغول به کار
۱۳۶۸ – ۱۳۷۸
رهبر سیدعلی خامنه‌ای
پس از سمت ایجاد نشده بود
پیش از سید محمود هاشمی شاهرودی
نمایندهٔ دوره‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی
عضو فقهای شورای نگهبان
اطلاعات شخص
زاده ۱۰ تیر ۱۳۱۰ خورشیدی
(۸۶ سال)
اصفهان
ملیت  ایران
حزب سیاسی جامعه روحانیت مبارز
شغل سیاستمدار
تخصص روحانی
مذهب اسلام شیعه
فعالیت عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی
این مقاله بخشی از رشته مقالات دربارهٔ سیاست در ایران است
سیاست در ایران
Emblem of Iran.svg
نظام جمهوری اسلامی ایران

نشان درگاه درگاه ایران


  • دیگر کشورها ‏(en)‏
  • اطلس

محمد یزدی (زادهٔ ۱۰ تیر ۱۳۱۰ در اصفهان) روحانی شیعه و سیاست‌مدار ایرانی، عضو شورای نگهبان، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه است.

محمد یزدی نمایندهٔ استان تهران در دومین، سومین و چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بوده و در چهارمین دوره برای یک سال به ریاست این مجلس رسید. وی که از دورهٔ دوم مجلس خبرگان رهبری تاکنون عضو آن بوده با ناکامی در انتخابات سال ۱۳۹۴ این مجلس از راهیابی مجدد به آن بازماند.

سوابق سیاسی

سوابق در مجلس خبرگان رهبری

محمد یزدی در دوره اول مجلس خبرگان رهبری کاندیدای استان بوشهر بود که بدنبال عدم کسب رأی و اعتراض یکی دیگر از نامزدان، انتخابات این حوزه باطل گردید. از آن پس در دوره‌های دوم تا چهارم خبرگان از استان تهران نماینده بوده و در سال پایانی دوره چهارم رئیس خبرگان است. در دوره پنجم از انتخاب مجدد و عضویت بازماند.

نمایندگی ادوار دوم تا چهارم مجلس خبرگان رهبری

یزدی اولین بار در دومین دورهٔ مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از استان تهران برگزیده شد و تا دورهٔ چهارم در این مجلس عضویت داشت. او عضو کمیتهٔ سری سه نفره‌ای بوده است که وظیفهٔ بررسی صلاحیت افراد برای رهبری آینده را بر تبصره یک ماده ۵۰ آیین‌نامه داخلی بر عهده دارد.

ریاست خبرگان

او در هفدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری که ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد با اکثریت آرای اعضا به ریاست این مجلس رسید. در دور اول رای‌گیری به جز یزدی اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود هاشمی شاهرودی و محمد مؤمن هم نامزد بوده‌اند اما هاشمی شاهرودی به دلیل تعدد کاندیداها انصراف داد. رای‌گیری در دور اول به دلیل به حد نصاب نرسیدن آرا به دور دوم کشیده شد و محمد یزدی و هاشمی رفسنجانی به دور دوم رفتند و در این دور یزدی با کسب ۴۷ رای از مجموع ۷۳ رای مأخوذه توانست به عنوان رئیس مجلس خبرگان انتخاب شود. این در حالیست که وی در ضعف جسمانی شدیدی بسر برده و پیش از این در سال ۱۳۸۸ به دلیل ناتوانی جسمی از عضویت در مجلس خبرگان استعفاء کرده بود و تنها با استعفای او از دبیرخانه خبرگان موافقت شده بود.

انتخابات دوره پنجم خبرگان

یزدی که سمت دبیرکلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست خبرگان چهارم را بر عهده داشت، در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس خبرگان رهبری رأی لازم را نیاورد و از ادامهٔ حضور در مجلس خبرگان بازماند.

در ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ شمسی، علی خامنه‌ای، رهبر ایران که پیش از انتخابات نیز دربارهٔ برنامه‌ریزی برای حذف برخی چهره‌ها از مجلس خبرگان هشدار داده بود در حمایتی آشکار از رای نیاوردن محمد یزدی و محمدتقی مصباح ابراز نارضایتی کرده و نبودن آنها در مجلس خبرگان پنجم را مایهٔ خسارت دانست.

حواشی

لاستیک دنا

عباس پالیزدار در دیداری تبلیغاتی در جمع دانشجویان، اطلاعاتی در مورد مسئولان رده بالای حکومت ایران ارائه کرد که عده‌ای آن را افشاگری و برخی دیگر اطلاعات غلط نامیدند. در بخشی از این سخنان وی گفت که کارخانه‌ی لاستیک دنا با لابی‌گری‌هایی به موسسه‌ی منتسب به محمد یزدی رسیده‌است.

نعمت‌زاده، وزیر صنایع در دولت هاشمی رفسنجانی و معاون وزیر نفت در دولت احمدی‌نژاد، کارخانه‌ی لاستیک دنا را که دارای ارزش ششصد میلیارد تومانی بوده، به قیمت ده میلیارد تومان به مؤسسه‌ی منتسب به آیت‌الله یزدی واگذار کرده‌است.