محمدعلی موحدی کرمانی
Ayatollah Movahhedi Kermani and Ebrahim Raeesi by Tasnimnews (cropped).jpg
رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام
مشغول به کار
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ – ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
پس از اکبر هاشمی رفسنجانی
پیش از سید محمود هاشمی شاهرودی
امام جمعه موقت تهران
شروع به کار
۱۲ آذر ۱۳۹۱
امام جمعه سید علی خامنه‌ای
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
شروع به کار
۱۲ مهر ۱۳۶۸
گمارنده سید علی خامنه‌ای
رئیس اکبر هاشمی رفسنجانی
نماینده مجلس خبرگان رهبری
دوره‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۵
شروع به کار
۴ خرداد ۱۳۹۵
حوزه انتخاباتی استان تهران
اکثریت ۲٬۱۳۲٬۹۶۷ (۴۷٫۳۸٪)
مشغول به کار
۲۴ مرداد ۱۳۶۲ – ۳ خرداد ۱۳۹۵
حوزه انتخاباتی استان کرمان
نماینده مجلس شورای اسلامی
دوره‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۵
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۶۳ – ۶ خرداد ۱۳۷۹
حوزه انتخاباتی تهران، ری و شمیران
مشغول به کار
۷ خرداد ۱۳۵۹ – ۶ خرداد ۱۳۶۳
حوزه انتخاباتی کرمان و راور
نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران
مشغول به کار
۲۸ بهمن ۱۳۷۰ – ۲ بهمن ۱۳۸۴
پس از محمود محمدی عراقی
پیش از علی سعیدی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۱۰ خورشیدی
(۸۶ سال)
حزب سیاسی جامعه روحانیت مبارز (۱۳۵۶–تاکنون)
دیگرعضویت‌های سیاسی حزب جمهوری اسلامی (۱۳۵۶–۱۳۶۶)
شغل سیاست‌مدار
مذهب اسلام شیعه
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز از ۱۳۹۳

محمدعلی موحدی کرمانی (زاده ۱۳۱۰ در کرمان) روحانی و سیاست‌مدار ایرانی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز است. وی تا سال ۱۳۸۴ دارای سمت نمایندگی رهبری در سپاه پاسداران بود. آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی در پی درگذشت محمدرضا مهدوی کنی، در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۳ به اتفاق آرای اعضا، به عنوان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز انتخاب شد. محمدعلی موحدی کرمانی با حکم سید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۹۱ به عنوان امام جمعه موقت جدید تهران منصوب شد.

زندگی‌نامه

موحدی کرمانی از مؤسسین جامعه روحانیت مبارز تهران به شمار می‌رود که از ابتدا تاکنون بعنوان یکی از اعضای شورای مرکزی فعالیت داشته است. وی بعد از انقلاب، در حزب جمهوری اسلامی به عنوان عضو شورای مرکزی و عضو داوری این حزب حضور داشته است. موحدی کرمانی در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کرمان برگزیده شده و پس از ان در ادوار دوم تا پنجم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود. ریاست کمیسیون امور داخلی مجلس و ریاست کمیسیون امور دفاعی مجلس و نیز نائب رئیسی مجلس شورای اسلامی از جمله مسئولیتهای وی در مجلس بوده است. وی همچنین نماینده استان کرمان در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری بوده است

انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری

به نظر می‌رسید در تعاملی پشت صحنه بین موحدی کرمانی و آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی هردو یکدیگر را در لیست‌های نامزدی خود یعنی به ترتیب روحانیت مبارز و خبرگان مردم می‌گذارند همین موضوع احتمالی سبب می‌گردد که تعجب و شگفتی بسیاری از دو جناح از قرار گیری اسم ایشان و ری شهری و دری نجف آبادی در لیست اعتدالی خبرگان مردم را برانگیزد.

از طرف دیگر وی چند روز پیش از انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری در اظهار نظری نسبتاً تند راجع به قرار گیری نامش در لیست خبرگان مردم منتسب به آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: «باید بگویم که من انقلابی و ولایی و اهل اصول هستم، کسانی که اسم بنده را در لیست هایشان می‌آورند می‌دانند من مواضعم چیست. شنیده‌ام که این اصلاح طلبان هم اسم من را در لیستشان گذاشته‌اند. من راضی به زحمتشان نبودم! هم آن‌ها می‌دانند و هم مردم می‌دانند که من گروه خونی‌ام به این جریان نمی‌خورد و به این جریان نمی‌چسبم. من انقلابی و ولایت مدار هستم و پایبند به اصول. من مطلع شدم دوستانی که هم گروه خونی ما هستند هم در برخی لیست‌های انحرافی اسمشان را زده‌اند. من توصیه می‌کنم این دوستان هم از این لیست‌ها برائت بجویند و عدم رضایتشان را از این امر اعلام کنند.»

احتمالاً اشاره وی به حضور ری شهری و دری نجف آبادی در لیست خبرگان مردم بود. با این حال حامیان هاشمی رفسنجانی که هدفشان حذف سران چهره‌های برجسته اصولگرا از خبرگان رهبری بود، بدون توجه به این اظهارات و با رای بالا به موحدی کرمانی و سایر نامزدهای نزدیک به اصولگرایان، موفق شدند از ورود محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و محمدتقی مصباح یزدی، پدر معنوی جبهه پایداری به پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری جلوگیری کنند.

نکته جالبتر این بود که بعد از برگزاری انتخابات و در حالیکه بسیاری از اصولگرایان از جمله سید احمد خاتمی و صادق لاریجانی به انتقاد از رای مردم استان تهران، بخاطر رای ندادن به یزدی و مصباح یزدی پرداخته بودند، جامعه روحانیت مبارز به دبیرکلی محمدعلی موحدی کرمانی بیانیه‌ای صادر کرده و در آن به تحسین مردم تهران پرداخت. بخشی از این بیانیه از این قرار بود: «آفرین بر آگاهی زنان و مردان غیرتمند و باوفای تهرانی که نشان دادند پایتخت ایران اسلامی، مانند همیشه، دینمدار و وفادار به نظام می‌باشد و با حضور پرتعداد خود بر شکوه آن افزودند.» در کل با موارد یاد شده به نظر می‌رسد که در انتخابات مذکور یک پیمان نانوشته میان موحدی کرمانی و هاشمی رفسنجانی وجود داشت که به موفقیت هر دوی آنها و حذف چهره‌های برجسته اصولگرا از خبرگان پنجم انجامید.