سیدمحمدعلی ابطحی
Photo taken during Iranian oral history project by Hossein Dehbashi uploaded by Mardetanha (20).jpg
سیدمحمدعلی ابطحی
مشاور رئیس جمهوری
شروع به کار
۱۳۸۳
معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور
شروع به کار
۱۳۸۰
رئیس دفتر رئیس جمهور
شروع به کار
۱۳۷۶
معاون برون‌مرزی صداوسیما
شروع به کار
۱۳۶۷
اطلاعات شخص
زاده ۷ بهمن ۱۳۳۸ (۵۷ سال)
مشهد،
ملیت  ایران
حزب سیاسی مجمع روحانیون مبارز
همسر(ان) فهیمه موسوی‌نژاد
شغل سیاست‌مدار
مذهب شیعه
وبگاه

سیدمحمدعلی ابطحی فرزند سید حسن ابطحی (۷ بهمن ۱۳۳۸ در مشهد) روحانی و سیاست‌مدار اصلاح طلب ایران است. وی در دولت سید محمد خاتمی ریاست دفتر رئیس‌جمهور، معاونت پارلمانی و حقوقی ریاست جمهوری و سمت مشاور وی را بر عهده داشت. با این حال، در دوره دهم ریاست جمهوری، بر خلاف محمّد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. ابطحی رئیس مؤسسه گفتگوی ادیان و از اعضای اصلی مجمع روحانیون مبارز است.

زندگی‌نامه

محمدعلی ابطحی فرزند سید حسن ابطحی در ۷ بهمن ۱۳۳۸ در مشهد متولد شد و مطابق با سنت خانوادگی پس از تحصیلات ابتدایی به تحصیل علوم دینی پرداخت و در ۱۳۵۵ به خارج فقه رسید.

پدر او، سید حسن ابطحی، ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ شمسی درگذشت.

او دربارهٔ خود می‌نویسد «شهید هاشمی‌نژاد دایی عزیزم و دکتر شریعتی خیلی در آن سال‌ها بر ساخت شخصیتم تأثیر گذاشتند.»

وی در اواخر سال ۱۳۵۷با دختر عمه‌اش، فهیمه موسوی‌نژاد دختر آیت‌الله موسوی نژاد ازدواج کرد و هم اکنون سه دختر به نام‌های فائزه، فاطمه و فریده دارد.

فعالیت‌های سیاسی

او پس از سال‌ها فعالیت و سمت‌های مختلف رادیو و تلویزیون، در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۶۷ از طرف سید محمد خاتمی که آن روزها وزیر ارشاد بود طی حکمی به معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. با استعفای خاتمی از ارشاد در ۵ مرداد ۱۳۷۱ او هم استعفا داد.

انتخابات ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰

با کاندیدا شدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، کارش را در نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رها کرده و به ستاد انتخاباتی رفت. بعد از پیروزی خاتمی، در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۷۶ رئیس دفتر رئیس جمهور شد.

در دور دوم ریاست جمهوری خاتمی، در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۰ معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور شد. پس از انتخابات مجلس هفتم او که رابط دولت و مجلس بود، سه بار استعفاء داد تا بالاخره در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۸۳ استعفاء مورد قبول خاتمی قرار گرفته، پس از آن به سمت مشاور رئیس جمهور انتخاب شد.

انتخابات ۱۳۸۸ و دستگیری

وی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بر خلاف محمد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. ابطحی صبح روز سه شنبه ۲۶ خرداد در جریانات مربوط به رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) بازداشت شد. دبیرکل فراکسیون خط امام، محمدرضا تابش، در مصاحبه‌ای در خصوص وضعیت محمد علی ابطحی به نقل از همسر ابطحی که اخیراً به ملاقات او رفته بود، اظهار داشت که «بعد از ۴۳ روز که همسرم را دیدم حدود ۱۸ کیلو وزن کم کرده بود و می‌گفت که چند روزی است که قرصی را به من می‌دهند که من را از جار و جنجال و هیاهوی این دنیا فارغ کرده‌است». اما خود محمد علی ابطحی در مصاحبه‌ای که روز ۱۱ مرداد از اخبار بیست و سی پخش شد موضوع قرص را تکذیب کرد و بیان آن را توهین به خود و مردم دانست. وی به همراه چند تن از فعالان سیاسی شناخته شده پس از ساعت نه صبح روز شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۸ در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران (مجتمع امام خمینی) در اولین جلسهٔ محاکمه متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ایران حضور یافت.

اظهارات در دادگاه

در دهم مردادماه سال ۱۳۸۸، در دادگاهی که بدون حضور خبرنگاران مستقل، هیئت منصفه، وکیل متهمان (صالح نیکبخت) و خانواده متهمان برگزارشد و تنها خبرنگاران واحد مرکزی خبر، ایرنا و خبرگزاری فارس در دادگاه حضور داشتند همچنین به تیم تصویر برداری تلویزیون پرس تی وی اجازه تصویر برداری داده نشده بود، ابطحی به همراه صد نفر دیگر محاکمه شد. ابطحی همراه با محمد عطریانفر در کنفرانسی خبری حضور پیدا کرد و مهندس موسوی را دچار توهم تقلب دانست و همراهی خاتمی را با موسوی خائنانه خواند. وی هم‌چنین هاشمی را متهم به انتقام از احمدی‌نژاد وآیت الله خامنه‌ای کرد. دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور بیانیه‌ای با رد سخنان ابطحی آن را «از اساس کذب محض» خوانده و افزوده معلوم نیست در چه شرایط و ملاحظاتی این سخنان بیان شده‌است. این در حالی است که وی چندی پیش به تقلبی بودن نتایج معترض بوده‌است. این کنفرانس خبری پس از برکناری محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات دولت نهم، که مخالف پخش اعترافات بوده از صدا سیما به نمایش درآمد.

ابطحی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۸۸ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد و در تاریخ ۱ آذر ۱۳۸۸ با سپردن وثیقه پس از ۱۶۰ روز آزاد شد.

محمد حسین ابطحی در مصاحبه دی ماه ۱۳۹۵ با برنامه خشت خامراجب بازداشت و اقرارها در زمان بازداشت می‌گوید که در زمان بازداشت عزیزان سپاه بازجو ما بودند، آقای مرتضوی به سلول انفرادی من آمد و وصیت نامه من رو گرفت. حتی امضای تحویل حکم اعدام من را هم گرفت (مصاحبه گر:یعنی شما را آماده کرده بودند که اعدام شوید) آنوقت تصور سیاسی ما هم بود. آقای ناطق نوری در خاطراتش (راجب حمله به کوی دانشگاه) در ۱۸ تیر هم بود که ما رفتیم خدمت رهبری و گفتیم که اگر امشب دو نفر از نهضت آزادی را بگذاریم بغل دیوار (تیر باران یا اعدام) مملکت آروم می شه. خب این موضوع هم به عنوان یه سیاسی در ذهنم بود (که برای آرام شدن اوضاع انجام دهند) و از تمام کسانی که مطرح بودن (در زندان) که در جامعه اثر بکنه و در سطح بین‌المللی و هم داخلی توی دست و پا باشند و مطرح باشند من بودم، بقیه دوستان بزرگتر از من بودند ولی من در سطح بین‌الملل مطرح تر بودم. ایشان می‌گوید من به دلیل این چیزهای جانبی و پیش ذهنیت با همه باهوشیم و اینا یک جایی رسیدم که حسِ که دارند یک بازی ذهنی با من می‌کنند نداشتم.

(مصاحبه گر:احساس می‌کردید چنین خطری باشه…) یقین داشتم!.. تقریباً (مصاحبه گر:تاریخش یادتون هست، چند وقت بعد بازداشت و قبل از دادگاه بود؟) بله.. خیلی جزئیاتشو نمی خوام بگم ولی یادمه

در بخش دیگر (مصاحبه‌کننده: شما حتماً فرض رو بر این می‌گذاشتید که بخش قابل توجهی از مخاطبین فرض رو بر این می‌گذارند که چاره ای جز این نداره که اینجور در اقرارها و دادگاه صحبت بکند) محمد حسین ابطهی می‌گوید من جملات سر بسته ای می‌توانم بگویم، به همان علت که اون حرفا را توی دادگاه زدم به همون دلیل هم اصرار ندارم توضیح بدم دلایلش رو .. ولی .. من از یکطرف شرایط خیلی سختی داشتم، یعنی بحث هم مطرح نبود.. حتی یک سؤال هم راجب شخص من یا حتی انتخابات زمان بازجویی از من نکردند. خب یک بحران عجیبی بین آقای خاتمی و این مجموعه‌ها () پیش آمده بود که من مجموعاً کلید آن بحران ها (برای مجموعه موردن نظر) بودم.. ..

(مصاحبه گر: شما متوجه هستید ما و بیننده‌ها داریم سعی می‌کنیم متوجه شویم چه می‌گویید و فقط حدث می‌زنیم..) بله .. سعی هم می‌خواهم بکنم که باز هم می‌توانم بگویم ..(بعد از اصرار مصاحبه گر) .. ایشان با اکراه می‌گوید:برخوردهای زیادی با جامعه (در این باره) داشتم.. همون چیزی که جامعه برداشت کرده درست است.

حمله و ضرب و شتم

در تاریخ ۳۰ خرداد سال ۱۳۸۹ در حالی که او در مراسم یادبود مرحوم آیت‌الله حاج میرزا جواد تهرانی، در شهر ری شرکت کرده بود توسط مسئولان اجرائی و حفاظتی جلسه با خبر می‌شود که (به گفته خود او) «دم در عده‌ای از عناصر لباس شخصی قصد کتک زدن من [آقای ابطحی] را دارند و در میانه برنامه از درب پشت قصد بیرون بردن من[آقای ابطحی] را کردند.»

وی سپس تلاش کرده که از درب عقب بوسیله اتومبیل شخصی فرار کند که باز هم با آنها مواجه می‌شود در حالی که شعارهایی مانند «شهر ری جای منافقین نیست و ما گول شما را نمی‌خوریم» سر داده بودند. وی نقل می‌کند:

من از آنجا رد شدم و به بلوار بغلی پیچیدم. در وسط بلوار که تحت تعقیب چند موتور سوار بودم، ناگهان راننده یک اتومبیل پراید کلتش را از بغلش بیرون کشید و اتومبیلش را به صورت افقی جلو اتومبیل من پارک کرد. من مجبور به توقف شدم… در ابتدا لگدهای وحشیانه‌ای به اتومبیل می‌زدند که با یک لگد آیینه اتومبیل من کنده شد. بعد یکی از سرنشینان موتور را دیدم که چاقوی بزرگی را از زیر لباسش درآورده و به طرف من می‌آمد و داد می‌زد بیا پائین. با چاقو به بدنه اتومیبل ضربه‌های ضربدری می‌زد. یک نفر دیگر از یک موتور دیگر پائین آمد که در دستش کابل خیلی کلفتی بود. آن را چنان محکم به شیشه عقب ماشینم زد که با صدای مهیبی تمام شیشه ریز ریز شد… همزمان، صدای انفجار دیگری شیشه داخلی سمت عقب شکست. در این حین یک نفر روی کاپوت ماشینم آمد و با لگد محکمی شیشه جلو را شکست… متوجه شدم فردی تا نیمه تنه از شیشه شکسته شده عقب به داخل اتومبیل خزیده‌است. تصمیم گرفتم بیرونش کنم که گاز اشک آور را به طور مستقیم در چشم‌های من خالی کرد. در حالی که لباسهایم پر از نرمه شیشه بود، چشمم به خاطر گاز اشک آلود و شیشه جلو اتومبیلم هم ریز ریز شده بود و چیزی دیده نمی‌شد به هرشکل قصد بیرون رفتن از معرکه را داشتم تا بالاخره با سختی از کنار اتومبیل پراید گذشتم. در همان حال که گروه عملیاتی مشغول کار بودند، فردی که روی موتور در جلوی این مجموعه بود و با تلفن صحبت می‌کرد، اشاره کرد که کافی است و من هم با همان اتومبیل با سرعت از محل بیرون رفتم. چون خیابان توسط این گروه بسته شده بود از خلوتی ایجاد شده استفاده کردم و از مهلکه بیرون آمدم. هیچ نیروی نظامی و انتظامی هم در آنجا نبود و آنان نیز دلهره‌ای از آمدن هیچ نیرویی نداشتند.

وی درحالی به نبود هیچ نیروی انتظامی‌ای در محل شهادت می‌دهد که خبرگزاری فارس ادعا می‌کند: «مأموران انتظامی مانع از تعرض به شخص وی شدند.»

وی شکایت نامه‌ای از این واقعه به ریاست قوه قضاییه آقای صادق آملی لاریجانی تقدیم کرده.

سکته مغزی

محمدعلی ابطحی در ۲۲ مهر ۱۳۹۲ دچار سکته مغزی گردیده و مدتی در بیمارستان جم تهران بستری بود تا لخته‌ها با کمک دارو از بین برود.

سمت‌های دولتی

 • ۱۳۵۸:به مدیریت برنامه‌های صداوسیمای مرکز مشهد منصوب شد.
 • ۱۳۶۱:به عنوان مدیرکل صداوسیمای بوشهر و شیراز منصوب شد.
 • ۱۳۶۲:در تهران به عنوان مدیر رادیو ایران منصوب شد.
 • ۱۳۶۷:به سمت معاونت برون‌مرزی صداوسیما منصوب شد.
 • ۱۳۶۷:چهار ماه بعد در دی ۱۳۶۷ و در زمان وزارت سید محمد خاتمی در وزارت ارشاد به سمت معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.
 • ۱۳۷۱:به دنبال استعفای سید محمد خاتمی از پست وزارت او نیز استعفا داد.
 • ۱۳۷۳:در زمان تصدی لاریجانی، به سمت نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در بیروت رسید.
 • ۱۳۷۶:در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۷۶ به عنوان ریاست دفتر رئیس جمهور وقت (سید محمد خاتمی)انتخاب شد.
 • ۱۳۸۰:به سمت معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهوروقت (سید محمد خاتمی) منصوب شد.
 • ۱۳۸۳:یه سمت مشاور رئیس جمهوری وقت، خاتمی منصوب شد.

وبنوشت

محمد علی ابطحی در حال مصاحبه

وی احتمالاً نخستین سیاست‌مدار ایرانی است که از اینترنت و وبلاگ برای تماس با مردم و بیان نظراتش سود جست.

در آغاز با عنوان و آدرس وبنوشت و بعدها (پس از هک دامنهٔ وبنوشت) از نام و آدرس وبنوشته‌ها استفاده کرد. وی در یک‌سالگی وبلاگ شخصی‌اش مطالب وبلاگش را در کتابی منتشر کرد.

پس از به زندان افتادن ابطحی و گذشت هفتاد روز، وبلاگ وی از درون زندان به روز شد. این اقدام توسط بسیاری از وبلاگ نویسان با شبهه روبرو شد و هرگز باور عمومی برای اصلاح طلبان، بر سر نوشته شدن این مطلب توسط خود ابطحی نتوانست شکل بگیرد.

 • بی‌بی‌سی فارسی
 • بی‌بی‌سی فارسی
 • بی‌بی‌سی فارسی
دولت هفتم جمهوری اسلامی ایران
رئیس جمهور: سید محمد خاتمی
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ مظفر آموزش و پرورش ۱۲ حجتیدادمان راه و ترابری
۲ عارفمعتمدی پست ۱۳ شافعی←ادغام وزارت خانه صنایع
۳ درییونسی اطلاعات ۱۴ جهانگیری صنایع و معادن
۴ نمازی اقتصاد ۱۵ معین آموزش عالی
۵ خرازی امورخارجه ۱۶ مهاجرانیمسجدجامعی ارشاد
۶ شریعتمداری بازرگانی ۱۷ کمالی کار
۷ فرهادی بهداشت ۱۸ نوریموسوی لاری کشور
۸ حاجی تعاون ۱۹ عبدالعلی‌زاده‌‏‎ مسکن
۹ سعیدی‌کیا جهاد سازندگی ۲۰ جهانگیری←ادغام وزارت خانه معادن و فلزات
۱۰ شوشتری دادگستری ۲۱ نامدار زنگنه نفت
۱۱ شمخانی دفاع ۲۲ بیطرف نیرو
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: حسن حبیبی
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ ابطحی معاون پارلمانی ۴ هاشمی‌طبا تربیت بدنی
۲ آقازاده انرژی اتمی ۵ ابتکار محیط زیست
۳ نجفیعارف برنامه وبودجه ۶ بهشتی شیرازی میراث فرهنگی
دولت هشتم جمهوری اسلامی ایران
رئیس جمهور: سید محمد خاتمی
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ حاجی آموزش و پرورش ۱۲ خرمرحمتی راه و ترابری
۲ معتمدی ارتباطات ۱۳ شریف‌زادگان رفاه
۳ یونسی اطلاعات ۱۴ جهانگیری‌‏‎ صنایع و معادن
۴ مظاهریحسینی اقتصاد ۱۵ معینتوفیقی علوم
۵ خرازی امورخارجه ۱۶ مسجدجامعی ارشاد
۶ شریعتمداری بازرگانی ۱۷ حسینیخالقی کار
۷ پزشکیان بهداشت ۱۸ موسوی لاری کشور
۸ صوفی تعاون ۱۹ عبدالعلی‌زاده‌‏‎ مسکن
۹ حجتی جهادکشاورزی ۲۰ نامدار زنگنه نفت
۱۰ شوشتری دادگستری ۲۱ بیطرف نیرو
۱۱ شمخانی دفاع
معاونان ریاست جمهوری
معاون اول رییس‌جمهور: محمدرضا عارف
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ ابطحی←انصاری معاون پارلمانی ۵ مهرعلیزاده تربیت بدنی
۲ آقازاده انرژی اتمی ۶ ابتکار محیط زیست
۳ ستاری‌فربرادرانشرکا برنامه وبودجه ۷ بهشتی شیرازی
مرعشیطاهرنژاد
میراث فرهنگی
۴ دهقان بنیاد شهید