محمدجعفر منتظری
Mohammad Jafar Montazeri 1393.jpg
دادستان کل کشور
شروع به کار
۱۵ فروردین ۱۳۹۵
گمارنده صادق آملی لاریجانی
پس از ابراهیم رئیسی
رئیس دادگاه ویژه روحانیت
شروع به کار
شهریور ۱۳۸۸
گمارنده صادق لاریجانی
رئیس کل دیوان عدالت اداری
مشغول به کار
شهریور ۱۳۸۸ – ۱۵ فروردین ۱۳۹۵
گمارنده صادق لاریجانی
پس از علی رازینی
پیش از محمدکاظم بهرامی
اطلاعات شخص
زاده 'محمدجعفر منتظری
۱۳۲۷ خورشیدی (۶۸ سال)
قم،  ایران
ملیت  ایران
حزب سیاسی مستقل، اصول گرا
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه

محمدجعفر منتظری (زاده بهمن ۱۳۲۷، قمقاضی بلندپایه اهل ایران، دادستان کل کشور و رئیس دادگاه ویژه روحانیت است. وی از اعضای مؤسس سازمان قضایی نیروهای مسلح، معاون پارلمانی وزیر دادگستری در سال ۱۳۶۸، معاون اول دادستان کل کشور؛ در زمان آیت‌الله عبدالنبی نمازی و آیت‌الله دری نجف آبادی و مشاور رییس قوه قضائیه در زمان تصدی آیت الله شاهرودی بوده است.

اوایل زندگی

محمدجعفر منتظری در بهمن سال ۱۳۲۷ در قم بدنیا آمد. پدرش گلپایگانی و مادرش اهل خمین است. پدرش درس طلبگی خواند و منتظری تا ۶ سالگی به همراه خانواده در قم زندگی می‌کرد. بعد از آن آیت الله بروجردی پدر وی را به عنوان نماینده خود به آشتیان فرستاد و تا سال ۱۳۴۰ در آنجا ماندند. منتظری دوران ابتدایی را در آن شهر گذراند و پس از آن دوباره به قم بازگشت. پس از آن پدر وی مسئول دفتر آیت الله گلپایگانی شد. محمدجعفر منتظری نیز به سمت تحصیل علوم دینی رفت. پدر وی از سوی آیت‌الله گلپایگانی مأمور ایجاد حوزه‌ای در این شهر شد و محمدجعفر منتظری در همان حوزه دوران طلبگی خود را آغاز و تا سا ل ۱۳۴۶ در آنجا به تحصیل مشغول بود و در درس استادان چون: آیت‌الله مشکینی، آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله فاضل لنکرانی و آیت‌الله گلپایگانی شرکت کرد.

خانواده

محمدجعفر منتظری در سال ۱۳۴۷ با دختر عموی خود ازدواج کرد و ماحصل این ازدواج ۵ فرزند که ۳ پسر و ۲ دختر است.پسر بزرگ ایشان شغل آزاد دارد. یکی از پسران وی طلبه است و پسر دیگر کارشناس ارشد حقوق و در امور حقوقی مشغول به فعالیت است. دختر بزرگ ایشان کارمند و دختر کوچک کارشناس ارشد روانشناسی می باشد.

دیدگاه‌ها

منتظری در دی ۱۳۹۲، در مورد محمود احمدی‌نژاد چنین گفته:

در دوره گذشته [دولت دهم] قانون گریزی و قانون ستیزی وجود داشت و این موضوع باعث می‌شد وقتی مردم وضعیت را می‌دیدند به کسی اعتماد نکنند. یکی از مصیبت‌ها در دوره گذشته این بود که رئیس جمهور قانون را علناً زیر پا می‌گذاشت و اگر خیلی می‌خواست احترام بگذارد قانون را دور می‌زد.
مصیبت، این اخباری است که دارد گندش در می‌آید و ما آن زمان فریاد می‌زدیم که این فرد صلاحیت این پست را ندارد.

منتظری با اشاره به فساد مالی افشا شده در ترکیه گفت:

به خاطر فساد مالی افشا شده در ترکیه چند وزیر استعفا دادند. متن استعفای یکی از وزرا عجیب است، او گفته استعفا می‌دهم تا مقام قضایی مانعی برای تحقیقات در این زمینه نداشته باشد. حالا ما از یک آدم فاسد دفاع کنیم و هر چه بگویند این فرد پرونده دارد، محکومیت دارد، در جواب گفته شود که او باید بر سر کار باشد، این با آموزه‌های دینی ما سازگار نیست.

سوابق

محمدجعفر منتظری در سال1360به همکاری در تهران دعوت شد و بعد از مدتی به کمک آیت‌الله گیلانی به سمت رئیس شورای عالی قضایی که آن زمان آیت‌الله موسوی اردبیلی بود، معرفی شد و نخستین ابلاغ قضایی خود را در شهریورماه سال ۱۳۶۰ دریافت کرد.

منتظری تا حدود سال ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ که به موجب قانون، سازمان قضایی نیروهای مسلح را که ترکیبی از دادستانی نیروی مسلح، سپاه و ارتش بود، به کمک ۳ تن از دوستانش تشکیل داد. در سال ۱۳۶۸ بنا به خواست وزیر دادگستری به عنوان معاون پارلمانی این وزارتخانه انتخاب شد.

در دوره مجلس ششم به علت اختلاف‌هایی که میان منتظری و اکثریت مجلس پیش آمد به دعوت دادستان کل کشور؛ آیت‌الله نمازی، معاون اول دادستان شد و بعد از آن نیز معاون آیت‌الله دری نجف آبادی بود و به مدت ۴ سال در سمت معاون اول دادستان کل کشور بود. بعد از آن مشاور ریس قوه قضائیه وقت، یعنی آیت الله شاهرودی شد. در آن زمان آیت الله خامنه‌ای که قبل از آن نیز در زمان ریاست آیت‌الله یزدی چنین مأموریتی را به وی داده بود، دوباره منتظری را به عنوان بازرس قوه قضاییه منصوب کرد و حدود ۹ ماه در این سمت ماند.

آیت الله خامنه‌ای وی را رئیس هیئتی به نام هیئت ارتقا کرد. وظیفه وی در این سمت شناسایی آسیب‌های قوه قضاییه بود؛ کارهایی مانند شناسایی مشکلات، ضعف‌ها و راه‌های برون رفت از آن را بررسی و شناسایی می‌کرد. این کار حدود یک سال با همکاری ۴۰ قاضی طول کشید و در نهایت تیم وی یک کار جامعی را در ۳۲ فصل ارایه کرد. در کنار این مسئولیت، منتظری اکنون رئیس دادگاه ویژه روحانیت نیز هست.منتظری در تاریخ۹۵/۱/۱۵ طی حکم آیت‌الله صادق لاریجانی به سمت دادستان کل کشور منسوب گردید.