Matthias Sammer
Matthias Sammer 2722.jpg
Sammer in 2013
شناسنامه
نام کامل Matthias Sammer
زادروز ۵ سپتامبر ۱۹۶۷(۱۹۶۷-09-0۵) ‏(۴۹ سال)
زادگاه درسدن، جمهوری دمکراتیک آلمان
قد ۱٫۸۰ متر (۵ فوت ۱۱ اینچ)
پست مدافع / هافبک
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی باشگاه فوتبال بایرن مونیخ (sporting director)
باشگاه‌های جوانان
۱۹۷۶–۱۹۸۵ باشگاه فوتبال دینامو درسدن
باشگاه‌های حرفه‌ای*
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۹۸۵–۱۹۹۰ باشگاه فوتبال دینامو درسدن ۱۰۲ (۳۹)
۱۹۹۰–۱۹۹۲ باشگاه فوتبال اشتوتگارت ۶۳ (۲۰)
۱۹۹۲–۱۹۹۳ باشگاه فوتبال اینتر میلان ۱۱ (۴)
۱۹۹۳–۱۹۹۹ باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند ۱۱۵ (۲۱)
مجموع ۲۹۱ (۸۴)
تیم ملی
۱۹۸۶–۱۹۹۰ تیم ملی فوتبال آلمان شرقی ۲۳ (۶)
۱۹۹۰–۱۹۹۷ تیم ملی فوتبال آلمان ۵۱ (۸)
دوران مربیگری
۲۰۰۰–۲۰۰۴ باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند
۲۰۰۴–۲۰۰۵ باشگاه فوتبال اشتوتگارت
۲۰۱۲– باشگاه فوتبال بایرن مونیخ (Sporting Director)
  • تعداد بازی‌ها و گل‌ها فقط مربوط به بازی‌های لیگ داخلی است.
ماتیاس سامر
Bundesarchiv Bild 183-1990-0602-009, 1. FC Dynamo Dresden - PSV Schwerin 2-1.jpg
شناسنامه
زادروز ۵ سپتامبر ۱۹۶۷
زادگاه درسدن، آلمان شرقی
قد ۱۸۰ س.م
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی
پُست هافبک سوئیپر
باشگاه‌های جوانان
۱۹۷۶-۱۹۸۵ دینامو درسدن
باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۹۸۵-۱۹۹۰
۱۹۹۰-۱۹۹۲
۱۹۹۲-۱۹۹۳
۱۹۹۳_۱۹۹۸
دینامو درسدن
اشتوتگارت
اینتر میلان
بوروسیا دورتموند
(۳۹) ۱۰۲
(۲۱) ۶۶
(۴)۱۱
(۲۱)۱۴۲
تیم ملی
۱۹۸۸
۱۹۸۶-۱۹۹۰
۱۹۹۰-۱۹۹۷
زیر ۲۱ سال آلمان شرقی
آلمان شرقی
Flag of Germany.svg آلمان
(۰) ۴
(۶) ۲۳
(۸)۵۱
دوران مربیگری
۲۰۰۰-۲۰۰۴
۲۰۰۴-۲۰۰۵
بوروسیا دورتموند
اشتوتگارت

ماتیاس سامر(به آلمانی: Matthias Sammer)(زاده: ۵ سپتامبر ۱۹۶۷ - درسدن، آلمان شرقی)بازیکن سابق فوتبال آلمان و مربی فوتبال است او در بخش ملی برای اولین بار در جمهوری دموکراتیک آلمان و پس از اتحاد مجدد دو المان در تیم ملی آلمان بازی کرد.او متأهل و دارای سه فرزند و با خانواده‌اش در مونیخ زندگی می‌کند.

دوران باشگاهی

سامر فوتبال خود را در آلمان شرقی در باشگاه فوتبال دینامو درسدن آغاز کرد.او به غیر از یک دوره کوتاه بازی در اینتر میلان، در آلمان بازی کرد و آخرین تیم او نیز بوروسیا دورتموند بود که با کاپیتانی سامر با شکست ۱ ـ ۳ یوونتوس، به جام اروپای ۱۹۹۷ دست یافت او همچنین با دورتمند ۲ بار قهرمان بوندسلیگا شد.

تیم ملی

سامر تنها بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال آلمان است که در هر دو آلمان شرقی و غربی بازی کرده‌است . او علاوه بر ۵۱ بازی ملی که برای آلمان انجام داده . ۲۳ بازی ملی نیز برای آلمان شرقی انجام داده و ۶ گل نیز به ثمر رسانده‌است . از کیلومترها فاصله می‌شد تشخیص داد که این بازیکن بهترین بازیکن آلمان در رقابت‌های یورو ۹۶ در انگلیس بود. سامر که در پست لیبرو تیم آلمان بازی می‌کرد موفق شد تیم پیرو سالخورده آلمان را به افتخار برساند. سامر، اسطوره اسبق باشگاه بوروسیا دورتموند مرتباً از خط دفاع به خط حمله در حال حرکت بود که توانست در همان تورنمنت دو گل بسیار سرنوشت‌ساز به ثمر برساند. او یکی از گل‌هایش را در بازی تأثیرگذار مرحله یک چهارم نهایی برابر تیم پرقدرت و خطرناک کرواسی به ثمر رساند تا قدرت خودش را بیش از پیش به نمایش بگذارد. سامر آلمان را تا قهرمانی در آن جام که برابر جمهوری چک به دست آمد هدایت کرد و در نهایت به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد. او سپس توپ طلای فوتبال را هم برد تا پس از فرانس بکن بائر که در سال ۷۶ این افتخار را به دست آورد، به عنوان مدافعی دیگر، این جایزه را به خود اختصاص دهد. سامر نقش مهمی در یورو ۹۲ هم ایفا کرد هر چند که آلمان در فینال به دانمارک باخت. سامر دو بار به همراه آلمان در جام ملتهای اروپا شرکت کرد و هر دوبار با این تیم به فینال رسید . در یورو ۹۶ خط دفاعی آلمان همان خط دفاعی قدرتمند بروسیا دورتموند بود. اشتفان رویتر– یورگن کولر و ماتیاس سامر بازیکنان خط دفاعی آلمان در یورو ۹۶ بودند و از ارکان مهم قهرمانی آلمان در این جام بودند . همین سه نفر به همراه دورتموند جام باشگاههای اروپا و جام بین قار ه‌ای را در سال ۹۷ فتح کردند . ماتیاس سامر پس از مصدومیت شدیدی که برای زانویش بوجود آمد مجبور شد در سال ۹۸ و در ۳۱ سالگی از فوتبال خداحافظی کند .

به عنوان سرمربی

دو سال پس از مصدومیتش تصمیم به مربیگری گرفت و در سال ۲۰۰۰ سر مربی دورتموند شد و موفق شد در سال ۲۰۰۲ بوندسلیگا را با دورتموند فتح کند.جوان ترین مربی در طول تاریخ شد که به قهرمانی بوندس‌لیگا دست یافته بود. در همان سال با دورتومند به فینال جام یوفا رسیدند که در فینال با نتیجه ۲-۳ مغلوب فاینورد هلند شدند.

  • ویکی‌پدیای انگلیسی