قنات کوثر محله‌ای است در شمال تهرانپارس که جزء منطقه ۴ تهران محسوب می‌شود. در قدیم در این محله قنات‌های گسترده‌ای وجود داشته و به همین دلیل هم نام این منطقه قنات کوثر گذاشته شد. این محله از جنوب به بزرگراه شهید زین‌الدین و از شمال به شهرک امید و از شرق به بزرگراه شهید باقری و توحید و از غرب به خیابان شکوفه مرتبط است. خیابان‌های اصلی محلهٔ قنات کوثر بلوار مطهری و خیابان مسجد کوثر است و شامل سه ردیف شرقی، مرکزی و غربی است.

خطوط مترو و اتوبوس

یکی از شاخص‌های توسعه و فرهنگ بالا در شهرهای امروزی استفاده بیشتر شهروندان هر محله از حمل و نقل عمومی (مترو، اتوبوس) و عدم استفاده از خودروی شخصی می‌باشد. اگر در محله ای اتوبوس‌ها خالی باشند و به اصطلاح استقبال از آن بالا نباشد و استفاده از خودروهای شخصی به هر عذر و دلیل متصور در آن بالا باشد، آن محله مدرن نیست و فرهنگ پایینی در آنجا حاکم است.

این محله فاقد خط مترو می‌باشد و از اشکالات اساسی اتوبوسرانی این محله طراحی مقصد تنها خط محله در جهت جنوب و جنوب غربی شهر و عدم تنوع خطوط اتوبوسرانی می‌باشد و با وجود نیاز محله خط اتوبوسی وجود ندارد که شهروندان را در جهت غرب (سه راه ضرابخانه و بزرگراه شهید همت) و شمال غربی شهر (میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران) جابجا نماید. تنها خط اتوبوسرانی عبوری از محله عبارت است از:

  • خط ۲۲۳ از شهرک پارس به میدان رسالت (در مسیر توحید، پارک پلیس، قنات کوثر، سراج، تکاوران، دلاوران و هنگام)

موقعیت محله

محله قنات کوثر با وسعت ۱۸۱۹۵۶۸ مترمربع در ناحیه ۹ شهرداری منطقه۴ تهران واقع شده است و از شمال با حریم منطقه ۴ شهرداری تهران، از جنوب با محله تهران پارس غربی، از طرف شرق با محله مجیدآباد و از طرف غرب با محله قاسم‌آباد- ده نارمک همسایه می‌باشد.

گسترش محله

چهره این محله پس از تقسیمات سال ۱۳۸۷ تقریباً دگرگون شد و وسعت آن بسیار افزایش یافت. در حال حاضر قنات کوثر از شمال به برزگراه شهید بابایی، از جنوب به بزرگراه وفادار، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از طرف غرب نیز به بلوار گلستان ـ خیابان بوستان غربی ـ خیابان ۲۵ متری شکوفه محدود می‌شود و ۱۹۸۶۵ نفر جمعیت ساکن این محله می‌باشند. تا قبل از این تقسیمات محله قنات کوثر با وسعتی کمتر از حال حاضر از شمال به ۳۵ متری استقلال، از جنوب به بزرگراه وفادار، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از سمت غرب به خیابان سراج منتهی می‌شد و ۳۷۳۸۰ نفر در این محله سکونت داشتند.

پورتال محله قنات کوثر تاریخچه محله قنات کوثر