فشم
View of the Meygon.jpg
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان شمیران
بخش رودبارقصران
نام(های) دیگر ، پشم، پشن، قصران (کوهسران)
سال شهرشدن ۱۳۳۴
مردم
جمعیت ۷۹۹۴ نفر (۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۹۱۷ متر
اطلاعات شهری
وبگاه
فشم بر ایران واقع شده‌است
فشم
روی نقشه ایران

فَشَم یا شهر اوشان-فشم-میگون یا همان شهر قصران (معرب کوهسران) از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد و در گفتار عامیانه بیشتر با نام اوشون-فشم مشهور است. شهرستان شمیران که مشتمل از چهار شهر تجریش، لواسان، فشم و شمشک است در حال حاضر منطقه یک شهر تهران را تشکیل می‌دهند.

اوشان-فشم-میگون (قصران) باغ شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران با مرکزیت فشم و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته. اوشان، فشم و میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است.

عموماً شهر کوهپایه‌ای و سردسیری است؛ لذا در اطراف آن سه پیست اسکی قرار دارد.

روستاهای ایگل، باغگل، آهار و شکرآب در مسیر بعد از اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر دو راهی امامه (نرسیده به فشم) ودر مسیر سمت راست میدان فشم روستای روته و بعد به روستای زایگان (زاگون) می‌رسیم جانستون، لازم است ذکر شود در دوراهی زایگان سمت چپ به سمت روستا لالان (شمیرانات) و مستقیم روستا آبنیک (اونک)، گرمابدر و دشت لار و در مسیر چپ از دوراهی فشم شهر میگون و شهر شمشک از مناطق تفریحی‌اند.

جمعیت

جمعیت این شهر در سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران ۷۹۹۴ نفر شامل ۴۱۵۳ مرد، ۳۸۴۱ زن و ۲۵۰۹ خانوار بوده است.

زبان گفتاری

زبان گفتاری مردم فشم و اوشان از گویش‌های زبان تاتی است. روستاهایی مثل آهار، ایگل، حاجی‌آباد، رودک، امین آباد و غیره نیز همچون فشم و اوشان به زبان تاتی سخن می‌گویند. به تدریج زبان فارسی با لهجه پایتخت در بین مردم قصران مخصوصاً نسل جدید رایج شده است.

آداب و رسوم

  • مراسم عروسی:

معمولاً در تالارها و با سرو شیرینی و شام صورت می‌پذیرد. یک یا دوشب پیش از مراسم عروسی مراسم حنا بندان برگزار می‌گردد که معمولاً با ساز و آواز همراه بوده و شرکت در آن برای عموم آزاد است و همراه با رقص و پایکو بی است. در این مراسم از میهمانان با سبزی پلو یا لوبیا پلو پذیرایی می‌گردد. یکی از رسوم حسنه در رود بار قصران این است که میهمانانی که از طرف خانوادهٔ داماد دعوت می‌شوند قبل از خوردن شام مبلغی پول تحت عنوان هدیه به پدر داماد تقدیم نمایند که به آن در اصطلاح سؤالی می‌گویند. این مبالغ اهدایی از طرف پدر داماد در دفتری ثبت می‌شود تا در مراسم عروسی دیگران معادل به روز آن تقدیم خانوادهٔ داماد گردد. در برخی مناطق هم مرسوم است که مبلغ پرداختی هر خانواده با صدای بلند اعلام می‌گردد. فایده این کار این است که بیشتر مخارج شب عروسی و تالار توسط میهمانان پرداخت شده و به این ترتیب با کمک به یک دیگر می‌کوشند امر ازدواج را آسان نمایند.

در رودبار قصران و فشم عزاداری سید و سالار شهیدان بسیار پرشور برگزار می‌گردد. هر قریه دارای تکیه مخصوص به خود است که همه ساکنین در آن گرد هم آمده و با خواندن اشعار مذهبی شروع به عزاداری و سینه زنی می‌نمایند و دسته‌های زنجیر زنی به راه می‌اندازند. مراسم در شب و روز عاشورا و تاسو عا به اوج خود می‌رسد. همچنین مرسوم است که در تکایا برای امام حسین (ع) خرج بدهند. در برخی قرا نهار، در برخی شام و در برخی دیگر هم هردو با هم. چون بافت ساکنین طایفه‌ای می‌باشد هر طایفه در روز مخصوص به خود و برابر نوبت بندی اقدام به خرج دادن می‌نماید. در برخی قرا نیز مراسم تعزیه خانی برگزار می‌گردد. در شهر میگون تعزیه توسط اهالی اجرا می‌شود. در گذشته در شهر فشم نیز این چنین بود اما در سال‌های اخیر تعزیه خوان‌هایی از نقاط دیگر کشور برای اجرای آن دعوت می‌گردند. در شب‌های آخر عزاداری مرسوم است هدایا و نذورات غیر نقدی مردم که طی عزاداری به تکایا اهدا شده‌اند در مراسم حراجی به فروش برسد و وجوه حاصله در باز سازی و بهسازی تکایا مصرف می‌گردد. این نذورات معمولاً شامل جواهرات و طلا جات، پارچه و روسری جات، گوسفند، مرغ و خروس و کبوتر و … می‌باشند.

  • شب نشینی:

در گذشته و حال مرسوم است فامیل و آشنایان گرد هم جمع شوند و خوش و بشی داشته باشند و به گپ و گفت بپردازند و شادی کنند و خستگی از تن بزدایند. این شب نشینی‌ها در شب‌های خاص سال پر رنگ تر بوده و معمولاً در این شب‌ها در خانه بزرگان فامیل گرد هم می‌آیند. در گذشته در شب‌های زمستان گرد کرسی‌ها می‌نشستند و از انواع شب چره‌ها بهره‌مند می‌شدند. از جمله گندم برشته، برگه زرد آلو و لواشک، نخودچی کشمش. گاه گاه میوهٔ به را بر روی بخاری یا آتش ذغال کرسی قرار می‌دادند تا پخته شود و میل می‌کردند. مادر بزرگ‌ها هم که بساط سماور نفتی خود را در اتاق پذیرایی براه می‌نمودند با چایی از میهمانان پذیرایی می‌نمودند.

  • دریافت سری:

مرسوم است جهت هزینه‌های مربوط به اداره شهر و روستاها نظیر هزینه‌های مساجد و تکایا، حمام‌ها و دیگر مکانهای عمومی مبالغی محاسبه و به صورت سرانه از مردم اخذ گردد. با عنایت به بافت طایفه‌ای ساکنین مرسوم است بزرگ هر طایفه‌ای شخصی را مسئول جمع‌آوری سری می‌نماید. همچنین هر خانواده موظف است به تعداد افراد ذکور خانواده مبلغ سری را بپردازد. مسئول پرداخت سری در هر خانواده سرپرست خانواده است و به محظ اینکه فرزندان ذکور خانواده ازدواج نمایند از نظر پرداخت سری مستقل خواهند بود.

نگارخانه

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.