فراه
فراه بر افغانستان واقع شده‌است
فراه
اطلاعات کلی
نام رسمی : فراه
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت :

[[ولایت {{{ولایت}}}|{{{ولایت}}}]]

نام‌های قدیمی : قلعهٔ داوری
مردم
جمعیت ۱۰۹٬۴۰۹ (تخمین ۲۰۰۴)
زبان‌های گفتاری: فارسی، پشتو و بلوچی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا : ۶۵۰ متر
اطلاعات شهری
وب‌گاه :

فَراه مرکز استان فراه کشور افغانستان است.

شهر فراه از دو محله اصلی به نام یزدی و پشتو تشکیل شده است. گوبا در حدود زمان صفوی شخصی از یزد ایران و شخصی پشتوتبار هر یک قلعه‌ای در محل کنونی فراه بنیاد کردند که هنوز محلات مربوطه به تخلص ایشان نامیده می‌شوند.

ابو نصر فراهی از مردم این شهر بود.

مساحت، حدود اربعه، موقعیت، ارتفاع و آب و هوا:

فراه با مساحت ۴۷۷۸۸ کیلومتر مربع سرزمینی است که در گوشه جنوب غربی افغانستان و در پهلوی سرحد کشور ایران قرار گرفته و طول البلد ۶۲–۱۱ درجه شرقی و عرض البلد ۳۲–۲۲ درجه شمالی از آن می‌گذرد. حدود آنرا از شمال هرات، از شمال شرق غور، از جنوب نیمروز، از جنوب شرق هلمند واز طرف غرب سرحد ایران تشکیل می‌دهد. ارتفاع آن از سطح بحر ۷۵۷ متر تخمین گردیده، اقلیم آن نیمه صحرایی بوده تابستان آن فوق‌العاده گرم و زمستان کم باران دارد. درجه حرارت آن متغیر است. در تابستان «۴۵» درجه و در زمستان تا «۵-» درجه سانتی گراد تنزیل میابد.

در لغتنامهٔ دهخدا آمده: فراه شهری است نزدیک به سبزوار هرات و از آنجاست ابونصر فراهی. طایفه‌ای از ملوک در آنجا حکمرانی کرده‌اند که با پادشاهان سیستان قرابت داشته‌اند. معین الدین اسفزاری نوشته است که در یک فرسنگی فراه کوهی است که آن را بارندک خوانند و در آن کوه طاقی سنگی است که همیشه از آنجا آب می‌چکد و مردم بدانجا به زیارت و طلب حاجت می‌روند.

مردم

بر پایه سال ۲۰۰۴ جمعیت این شهر ۱۰۹٬۴۰۹ نفر بود. به دلیل عدم دسترسی به آمارهای قومی به طور دقیق نمی‌توان گفت ترکیب جمعیتی به چه صورت است. تاجیکان ۹۰٪ جمعیت این شهر را شامل می‌شوند. پشتونها با ۷٪ و بلوچ‌ها با ۳٪ اقلیت‌های قومی این شهر را تشکیل می‌دهند. تاجیکان و زیر گروه‌های این قوم (ایماق (بزرگترین قوم در بین مردم پارسی زبان) و سیستانی) ۷۰٪ مردم ولایت فراه را تشکیل می‌دهند و پشتونها تقریباً ۲۵٪ تا ۲۷٪. زبان فارسی (پارسی درباری، کوتاه: دری) زبان مداری اکثر مردم می‌باشد که حداقل ۶۵٪ تا ۷۰٪ مردم به این زبان زندگی را پیش می‌برند. زبان پشتو زبان مادری تقریباً ۲۵٪ تا ۲۷٪ مردم است. زبان‌های دیگر بلوچی و براهویی می‌باشد، ۳٪ تا ۵٪.