تصویرسازی از یک فِتیشیستِ پا
فتیشِ پا

فتیشِ پا، پاپرستی، فوت فتیش (به انگلیسی: Foot Fetish) یا پودوفیلیا (به انگلیسی: Podophilia) به هرگونه اظهار تمایل چشمگیر و غیرطبیعی نسبت به پا گفته می‌شود. در میان اجزای غیرجنسی و دیگر قسمت‌های بدن، فتیشِ پا شایع‌ترین نوع میل جنسی‌ای است که ارتباطی با اعضای جنسی بدن ندارد. این عمل از نظر روانشناسی، اختلال و انحراف جنسی محسوب نمی‌شود.

مشخصه

فتیش پا به داشتن هر گونه میل جنسی چشمگیر به پا یا پاپوش مانند کفش و جوراب گفته می‌شود. زیگموند فروید، رسم بستن پاها در چین باستان را هم گونه‌ای از فتیش پا می‌داند. برای کسی که فتیش پا دارد، نکات قابل توجه و جذاب عبارتند از شکل و اندازه پاها و انگشتان (انگشت‌های بلند، انگشت‌های کوتاه، ناخن‌های براق و جلا داده شده، قوس‌های بلند ساق پا و غیره)، جواهرات زینتی (انگشتر پا و پابند) حالت پوشیدگی پاها (پابرهنه، چکمه و غیره)، بو و عطر پاها، تعامل حسی با پاها (بوییدن، لیسیدن، بوسیدن، قلقلک دادن و غیره). انواع مختلفی از فتیش پا وجود دارد مانند فتیش با جوراب، فتیش با کفش، فتیش با پاهای چرک و گل آلود، که از این میان فتیش پا مورد توجه بیشتری قرار دارد.

آمار مرتبط

برای تخمین تعداد تقریبی فتیش‌ها، محققین دانشگاه بولونیا ۳۸۱ گفتگوی اینترنتی در بین گروه‌های فتیشی را بررسی کردند که در آن حداقل ۵٫۰۰۰ نفر شرکت داشتند. محققین شیوع انواع مختلف گرایش‌های فتیشی را بر طبق موارد زیر برآورد کردند:

  • تعداد گروه‌های گفتگو در مورد یک فتیش خاص
  • تعداد افراد شرکت‌کننده در گروه‌ها
  • تعداد پیام‌های مبادله شده

از این بررسی این نتیجه به عمل آمد که رایجترین فتیش‌ها، فتیش‌های مرتبط با اعضای بدن یا فتیش‌های مرتبط با اشیائی است که معمولاً در ارتباط با اعضای بدن هستند (۳۳ و ۳۰ درصد به ترتیب). در بین کسانی که اعضای بدن را می‌پسندیدند، فتیش پا و انگشت دارای بالاترین میزان بود و ۴۷ درصد اشخاص شرکت‌کننده به این فتیش علاقه داشتند. در بین اشخاصی (عموماً مردها) که بیشتر اشیاء مرتبط با اعضای بدن را می‌پسندیدند، پاپوش‌ها (کفش، چکمه و …) با ۶۴ درصد دارای بیشترین طرفدار بودند.

افراد معروفی که فتیش پا داشتند

جستارهای وابسته