غلام عباس گودرزی
غلام عباس گودرزی
زادروز ۱۳۰۰
بروجرد
محل زندگی ایران
ملیت ایران
پیشه مبلغ بهائی به مدت ۱۸ سال و سپس نویسنده و منتقد بهائیت
شناخته‌شده برای نقد بهائیت
مذهب اسلام ( شیعه دوازده امامی)


غلام عباس گودرزی (معروف به ادیب مسعودی ) (زاده:۱۳۰۰ شمسی روستای فخر آباد سفلا بروجرد) شاعر و مبلغ پیشین بهایی است. از وی بیش از ۵۰۰۰ بیت شعر بجا مانده است. سه تن از فرزندان وی (دو پسر و یک دختر) که مخالف حکومت پهلوی بودند به قتل رسیدند.

گرایش به بهائیت

برخی از مردمان روستای وی به بابیت گرایش یافته بودند و وی نیز مدتی در خلال سالهای دهه چهل به جمع مبلغین بهایت پیوست. سال‌ها به تدریس در کلاس‌های یازدهم ودوازدهم درس اخلاق و نیز درس «نظر اجمالی به دیانت بهائی» اشتغال داشت. عضو انجمن ادبی بهائیت از سوی «لجنه تزیید معلومات امری» بود و سفرهای تبلیغی مختلفی در ایران داشت. به وی القابی همچون خادم برازنده، نفس جلیل، ناشر نفحات الله، یارموفق، روحانی داده شده بود.

بازگشت از بهائیت

وی پس از ۱۸ سال تبلیغ برای بهائیت در سال 1354 از این فرقه خارج شد. گرچه در بدو امر از اظهار خروج خودداری می‌نمود اما نهایتاً با حضور در محضر مراجع و روحانیون شیعه نظیر محمد تقی فلسفی، مرتضی حائری یزدی، شهاب الدین مرعشی نجفی وچند تن دیگر خروج از بهائیت را اظهار کرد. پس از آن بهائیان به وی لقب «سم ثعبان» (مار خطرناک) داده و هواداران خود را از صحبت و نزدیکی با او برحضر می‌داشتند. او همچنین کتابی با عنوان کشف الغدر و الخیانه را در سه جلد نقد بهائیت نوشت و سخنرانی‌هایی علیه بهائیت صورت داد. وی پیرامون عملکرد این گروه می‌گوید:«آنها برای بزرگ جلوه دادن من به عنوان یک فرد بهائی مذهبی، دروغ‌های زیادی را به من نسبت دادند. برعکس این موضوعات هم وجود داشت واینگونه بود که اگرکسی درآن دوران دوست نداشت که دیگر در این تشکیلات باشد و یا راه حقیقت را پیدا می‌کرد و اعتراضی داشت، آن شخص را خیلی زود می‌کشتند. در این مورد می‌توان مثالی از میرزا نعیم اصفهانی را بیان کنیم که وی را بدلیل همین اعتراضات وخستگی ازاین فرقه مسموم کردند. بهائیان درآن زمان ترورهای زیادی دراین رابطه داشتند. در مثالی دیگر می‌توان به اشراق خاوری یکی دیگر ازمبلغین اشاره‌ای داشت، که وی اعلام کرده بود که دیگر از این وضع خسته شده است و درجایی می‌گوید: «کاش مادر مرا نیافریده بود»... که یک هفته بعد وی را می‌کشند.»

جستارهای وابسته