عرب‌های ترکیه
العرب فی ترکیا
Türkiye Arapları
Arabs in turkey.png
کل جمعیت

حدود ۵۰۰٬۰۰۰یا ۸۰۰٬۰۰۰-۱٬۰۰۰٬۰۰۰ =

نواحی با بیشترین جمعیت

آدانا:غازی عینتاب.استان ختای.استانبول.استان ماردین.استان ماردین.استان مرسین.استان شرناق.شانلی‌اورفا
زبان‌های رایج
زبان عربی و ترکی
ادیان و مذاهب
اسلام،(سنی و علوی) مسیحیت

عرب‌ها در ترکیه یکی از اقوام ساکن این کشورند که کمتر از ۱٪جمعیت کشور ترکیه را تشکیل می‌دهند. جمعیت ترکیه بالغ بر ۷۰میلیون نفر می‌باشد. بغضی از عرب‌ها در ترکیه سابقهٔ حضور قدیمی تری نسبت به قبایل ترک که از آناتولی مهاجرت کردند دارند. این عرب‌ها در جنوب شرق ترکیه ساکن شدند که این منطقه به نام قبیلهٔ بکر ابن وائل دیار بکر نامگذاری شد. این قبیله از حدود ماردین تا کوه طور و حتی جزیرهٔ ابن عمر متمرکز شدندکه این مناطق در واقع مثلث بین عراق ترکیه و سوریه می‌باشد عرب‌های ترک در استان‌های ختای، استانبول، ماردین، مرسین، شرناق، شانلی‌اورفا، آدانا و باتمان سکونت دارند.
منطقهٔ اسکندرون سوریه با اکثریت قبایل عربی ساکن در آن هم در سال ۱۹۳۹از سوریه جدا و به ترکیه ضمیمه شد و تا به الان قبایل بدوی در دو طرف مرز این دو کشور زندگی می‌کنند.

دولت ترکیه با اجبار تعلیم زبان ترکی وبر کل اقلیات من جمله عرب های ترکیه و حتی تغییر نام های مناطق سکونت از عربی به ترکی خواهان از بین بردن فرهنگ این مردم می باشد با این وجود اکثر عرب‌ها در این مناطق هنوز به زبان مادری سخن می گویند زبانی که با ورود لغات ترکی در حال تغییر می باشد.

جستارهای وابسته

  • ویکی‌پدیای انگلیسی