طاووس
Paonroue.JPG
طاووس، Peafowl
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان
تیره: قرقاولان
سرده: طاووس (سرده)

طاووس (به یونانی: ταὧς) (نام علمی: Pavo) نام یک گونه از سرده طاووس است. طاووس در فرهنگ اکثر قبائل به عنوان زیباترین پرنده و مظهر تجلل به شمار می رود . طاووس علی‌رغم سر و بدن زیبا پاهای زشتی دارد.

طاووس

طاووس نوعی پرنده است که جنس نر آن پرهای بسیار زیبایی به ویژه در ناحیه دم دارد که به دو گونه تقسیم می شوند: د یکی هندی و دیگری هلندی.طاووس هندی بومی هند, سری لانکا و پاکستان است و جالب اینجاست که بدانید پرنده ملی هند به شمار می رود. طاووس سبز در حال انقراض است. نرها پرهایشان را برای زیبایی خود دورشان می گسترانند تا در برابر ماده خود نمایی کند زیرا ماده این حیوان فاقد این زیبایی است. یکی از خصوصیات جالب این پرنده این است که صدای بلند و گوش خراشی دارد. از لحاظ تغذیه ای دانه و میوه می خورد.

از آنجایی که طاووس زمانیکه پرهایش را باز می کند روی دمبش طرح هایی مانند چشم دارد به آن لقب هزار چشم داده اند. گوشت این حیوان مناسب خوردن نیست و مانند چرم سفت است. طاووسها حیوانات اجتماعی هستند و اگر در یک جا با هم زندگی کنند قادرند در صلح با هم زندگی کنند و تنها در زمان جفتگیری نرها ممکن است با هم درگیر شوند.

تولید مثل

این حیوان زیبا سالی یکبار تخم می گذارد و تعداد تخم ها معمولا حدود ده عدد حتی بیشتر هم می تواند باشد. رنگ تخم ها سفید رو به نارنجی است و رویشان لکه های خاکستری دارند. وزن تخم ها حدود 150 گرم می باشد. تعداد تخم های این حیوان بسته به آب و هوا دارد در هوای گرم تعدادشان بیشتر می شود. مادر می بایست سی روز روی تخم ها بنشینند تا جوجه ها بیرون بیایند.