شیدا کارتلی
შიდა ქართლი
استان
Location of شیدا کارتلی
کشور  گرجستان
حکومت
 • استاندار زورابی ارسوشویلی
مساحت
 • کل ۶٬۲۰۰ کیلومتر مربع (۲٬۴۰۰ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۰۲)
 • جمعیت ۳۱۴۰۰۰
 • تراکم ۵۱/کیلومتر مربع (۱۳۰/پا)
کد ایزو ۳۱۶۶ GE-SK


شیدا کارتْلی (به گرجی: შიდა ქართლი) (تلفظ: Shida Kartli) (به معنای: کارتلی داخلی) یکی از استان‌های گرجستان است که در منطقه کارتلی قرار دارد.

جغرافیا

در این قسمت اراضی هموار با استپ‌های پوشیده از گیاه و رشته‌هایی از تپه‌های کم ارتفاع دیده می‌شود که توسط دره‌های عمیق و تنگ بریده شده‌اند. رود متکواری، محوری مانند شیدا کارتلی، در میان این دشت، از غرب به شرق روان است. آب و هوای بخش کم ارتفاع شیدا کارتلی، گرم و معتدل با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. در پاره‌ای اوقات، درجه حرارت زمستان‌ها به منهای ۱۰ درجه سانتی گراد می‌رسد، اما تعداد یخبندان کم است.

کشاورزی

محصولات مهمی چون گندم، انگور و سایر میوه‌ها با بکارگیری سیستم‌های آبیاری تیریپنی، طاشیسگاری، سالتویسی، مخران و تزی اوکامی، تولید می‌شوند. نیروگاه‌های برق رسانی روستایی در سر ریز کانال‌های اصلی آبیاری احداث شده‌اند.

جمعیت

خاک‌های حاصلخیز و آب و هوای مناسب، شیدا کارتلی را به یکی از مراکز پر جمعیت گرجستان تبدیل کرده است. حدود یک سوم از جمعیت این منطقه در شهرهای گوری، خاشوری، بورجومی، کاسپی، متسختا و تعدادی دیگر از شهرهای کوچک و بزرگ زندگی می‌کنند.

اکثریت عظیمی از منطقه را گرجی‌ها تشکیل می‌دهند. تعدادی اوست و ارمنی نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. در بین جمعیت شهری تعداد اندکی روسی، ارمنی و اوستی نیز زندگی می‌کنند اما اکثریت قومی متعلق به گرجی هاست.

  • وزارت امور خارجه، دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی. گرجستان. چاپ اول. تهران: مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، ۱۳۸۸.

جستارهای وابسته