شوالیه‌های معبد
Poor Fellow-Soldiers of Christ and of the Temple of Solomon
Pauperes commilitones Christi Templique Salomonici Hierosolymitanis
Seal of Templars.jpg
A Seal of the Knights Templar
فعالیت c. 1119–1312
وفاداری پاپ
نوع سفارش‌های نظامی کاتولیسیزم
نقش Protection of Christian Pilgrims
اندازه 15,000–20,000 members at peak, 10% of whom were knights
Headquarters Kingdom of Jerusalem حرم شریف، اورشلیم،
پادشاهی اورشلیم
نام مستعار The Order of Solomon's Temple
حامی St. برنارد کلروو
شعار Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam (Not unto us, O Lord, not unto us, but unto thy Name give glory)
Attire White mantle with a red cross
خوش‌یمن Two knights riding a single horse
مشغولیات The جنگ‌های صلیبی، including:
فرماندهان
First Grand Master Hugues de Payens
Last Grand Master ژاک دو موله

سربازان مسکین و یاور مسیح و هیکل سلیمان (لاتین: Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici)، یا به اختصار شوالیه های معبد (همچنین شوالیه‌های هیکل، شهسواران معبد یا شهسوران پرستشگاه)، گروهی نظامی-مذهبی در تاریخ مسیحیت بودند. این گروه در قرون وسطی فعالیت می‌کرد. شهسواران معبد گروهی نظامی بودند که در قرن ۱۲ میلادی برای محافظت از زائران مسیحی در مسیر اورشلیم، دور هم جمع شدند. اعضای این گروه به دلیل خدماتشان، امتیازهای ویژه‌ای داشتند و مورد حمایت کلیسا بودند. آنها به داشتن ثروت و قدرت قابل توجه هم شهرت داشتند.

این گروه در حدود سال ۱۱۲۹ میلادی توسط کلیسای کاتولیک روم به وجود آمد.

در سال ۱۰۹۵ میلادی، پاپ اوربان دوم وعده داد که اگر شوالیه های اروپا در جنگ‌های صلیبی شرکت و اورشلیم را برای مسیحیان فتح کنند، گناهان آنها بخشیده خواهد شد. در آن زمان، بسیاری از شهسواران با پذیرش این وعده، روی لباس‌ها و شنل‌های خود علامت صلیب را دوختند و به نفع مسیحیان و کلیسا وارد جنگ‌های صلیبی شدند.

هدف این گروه ابتدا شرکت در جنگ‌های صلیبی بود سپس آنها وظیفه خود را محافظت از زائران در سرزمین فلسطین دانستند اما پس از قتل‌عام آنها در جنگی که مسلمانان به عکا دست یافتند عده کمی از آنها با پول‌های فراوان ساکن نقاط اروپا شدند و با نوعی سیستم بانکداری ثروت زیادی اندوختند آنقدر قدرت این گروه زیاد شد که پاپ کلمنت پنجم و فیلیپ چهارم، پادشاه فرانسه آنها را به بهانه بدعت‌گذاری در دستگاه تفتیش عقاید و در بین سال‌های ۱۳۰۷ میلادی تا ۱۳۱۴ محاکمه کردند و همراه با رهبرشان ژاک دو موله به قتل رسیدند.

در سینما و هنر

این گروه در ادبیات و در رمان‌هایی مانند راز داوینچی نیز مورد اشاره قرار گرفتند. گروه معبدنشینان در بازی کیش یک آدم‌کش نیز همین گروه هستند.

مقالات مرتبط