شهرستان مهراناز شهرستانهای استان ایلام در مرز ایران و عراق است. مرکز این شهرستان شهر مهران است.

تاریخ

مهران قبلاد منصورآباد خوانده مي‌شد. در سال 1309 با تصويب فرهنگستان زبان ايران، به «مهران» تغيير نام داد.

دفاع مقدس

سرزمین مهران به دلیل اهمیت و موقعیتش در جلگه بین النهرین، در دوره های مختلف تاریخی نبردهای مهمی را پشت سرگذاشته است و از هنگام روی کار آمدن حزب بعث عراق در سال 1347، همواره مورد طمع آن رژیم بود. پاره ای از درگیری های حکومت عراق با ایران در دوره پهلوی بر سر تصاحب این دهلیز صوت گرفت و ارتفاعات مهم آن چند بار اشغال شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قوای رژیم بعث بارها به نقاط مرزی مهران تجاوز کردند و بعد از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، مهران را چهار بار به اشغال در آوردند که بار اول طی عملیات والفجر 3، پس از 35 ماه اشغال و بار دوم در سال 1365 با عملیات کربلای 1 پس از دو ماه اشغال، این شهر آزاد شد. در آخرین سال جنگ، مهران دوبار دیگر، در فاصله ای کوتاه اشغال شد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان مهران با مساحت 2392 کیلومتر مربع معادل 12 درصد مساحت استان ایلام را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به شهرستان ایلام، از جنوب به شهرستان دهلران، از شرق به شهرستان ملکشاهی و از غرب به کشور عراق محدود شده است.

تقسیمات کشوری

ایجاد و تشکیل تعداد ۵ دهستان در شهرستان مهران استان ایلام در سال ۱۳۶۷ شهرستان مهران شهرستان دارای دو بخش و پنج دهستان است. دهستانهای بخش مرکزی:

  • دهستان محسن‌آب

نقاط شهری: مهران دهستانهای بخش ملکشاهی:

  • دهستان چمزی
  • دهستان شوهان
  • دهستان گچی

نقاط شهری: ارکواز. دهستانهای بخش صالح‌آباد:

  • دهستان هجداندشت

نقاط شهری: صالح‌آباد.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان مهران در سال ۱۳۸۵برابر با۵۵۲۷۱ نفر بوده است.

مردم

شهر مهران در زمینی بسیار حاصلخیز بنا شده که تاپیش از رضاخان منصورآباد نامیده می‌شد در زمان حکومت رضاخان با دستور یکجانشین کردن ایلات و همچنین اطمینان از عدم دست درازی قبایل کشور همسایه (عراق) به زمینهای مرزی، مردم چندین ایل منطقه تشویق به سکونت در مهران شدند. رضاخان، زمینهای مهران را بر اساس تعداد افراد هر خانواده بین مهاجران تقسیم کرد. خانواده‌های زیادی از ایل‌های ملکشاهی، شوهان، زنگنه، زرگوش شکر، زرگوش عبده، صیفی و ملک خطاوی (ملخطاوی) در مهران ساکن شدند. نزدیکان افرادی که به هر دلیلی به مهران نیامدند امروز در ملکشاهی، آبدانان (سرزمین قبلی زرگوشهای مهران)، خوشادول و بلوطستان (سرزمین قبلی شوهان‌های ساکن مهران و چالاب) و صالح آباد مستقر هستند. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۶ حدود ۱۳۷۰۰ نفوس بود. مردم مهران کرد و زبان آنها کردی جنوبی است. شغل غالب مردم آن کشاورزی است و محصول کشت بسیار کشاورزان گندم می‌باشد. اغلب مردم مهران دارای بستگان زیادی در شهر بدره عراق هستند که با آغاز جنگ ایران و عراق از دیدن هم محروم شدند و تا اشغال عراق توسط نیروهای متحد به رهبری آمریکا و سقوط صدام ادامه داشت. شهر کوچک مهران محل تردد روزانه ده‌ها هزار نفر مسافر شد که رونق زیادی به این شهر دادند. اکنون با فعالیت گمرک مهران در مرز بهرام‌آباد که بزرگ‌ترین گمرک خاکی کشور است روزانه حجم بالایی از کالا از ایران به عراق صادر می‌شود که عمده این کالاها شامل سیمان و فولاد و مصالح ساختمانی و میوه می‌باشد.

جاذبه‌های گردشگری

امامزاده سید حسن ابن موسی بن جعفر

قلعه نظامی کنجیانچم

امامزاده علی صالح (خاص علی)

غار زینگان

منطقه مهران گاهی از نواحی مورد آسیب ریزگردها است.

جستارهای وابسته

کتاب اطلس کرد