شهرستان شفت
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان گیلان
مردم
جمعیت ۷۰٬۲۹۲ نفر
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۸۱٫۳ کیلومتر مربع
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ۲۵ روز
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۳
وب‌گاه
شهرها
شفت، احمدسر گوراب
تعداد بخش‌ها
مرکزی، احمدسر گوراب

شهرستان شَفت از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است. جمعیت این شهرستان ۷۰٬۲۹۲ نفر است (سال ۱۳۸۳) و مرکز آن شهر شفت (گیلان) می‌باشد.

این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت و از جنوب و جنوب شرقی به استان زنجان و شهرستان رودبار و از غرب به شهرستان فومن وصومعه سرا محدود است.

روستای خرمکش، امام زاده ابراهیم وپایین توسه ازمناطق کوهستانی و روستای عثماوندان و شهر شفت از مناطق کاملاً جلگه‌ای آن بشمار می‌آیند؛ که رودخانه سیاهمزگی از کنار آن عبور می‌کند. بطوری که روستای خرمکش وپایین توسه در انتهای دره‌ای بهم پیوسته قرار دارند و از نقاط کوهستانی می‌باشد که از چهار طرف بین کوه‌های بلند محاصره می‌باشد. منطقه سیاحتی، زیارتی سیاهمزگی و آبشار دودوزن، پارک جنگلی چناررودخان، بقاع متبرک امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق، منطقه سیاحتی کلوان وچماچاء از مناطق دیدنی و گردشگری محسوب می‌شوند. روستاهای دیگرش هم مانند کمسارکوچک، چوبر، خرطوم و طالقان در دو منطقه جلگه‌ای و کوهپایه‌ای قرار دارند.

برنج از جمله محصولات کشاورزی این منطقه و باغداری، چای، پرورش دام و طیور و زنبور عسل، شیلات و پرورش آبزیان و کرم ابریشم از دیگر فعالیتهای این شهرستان می‌باشد. علاوه بر موارد مذکور تولید خشکبار از جمله شاه بلوط و صیفی جات و گل و گیاه زینتی نیز از منابع درآمدی مردم منطقه محسوب می‌شود. صنایع دستی شامل شال و جوراب و بافت حصیر، زیلو و سبد است.

مردم

زبان

اکثر مردم این شهرستان را گیلک‌ها تشکیل می‌دهند.

تالش‌ها در نواحی کوهستانی شمال و شمال شرقی زندگی می‌کنند. گیلک‌ها در مناطق جلگه‌ای هستند که به گویش بیه پس از زبان گیلکی صحبت می‌کنند.

دین و مذهب

آئین گیلانیان قبل از اسلام میترائیسم (مهرپرستی که به روایتی اولین دین جهان است) و زردشتی بوده است. همچنین وجود داشتن روستاهای متعددی با نام‌های آتشکده وآتشگاه وجود داشتن مراکز مذهبی بسیاری ر در قبل از اسلام در منطقه شفت، فومن و رودبار نشان می‌دهد. تا قبل از به سلطنت رسیدن شاه عباس مردم شفت سنی مذهب بودند ولی پس از آن کم‌کم به تشیع تمایل پیدا کردند.

بخش‌ها و دهستان‌ها

شهر: شفت

شهر: احمدسر گوراب

جاذبه‌های گردشگری

 • بقعه امامزاده اسحاق (در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر شفت (سیاه‌کوه)
 • آبشار دودوزن
 • سد خاکی سقالکسار در ۱۵ کیلومتری شهر شفت و در مسیر جیرده به رشت
 • استخر طبیعی نورماس واقع در روستای کلاچ خندان از توابع دهستان جیرده در بخش مرکزی شهرستان شفت
 • تالاب آب بندان گیلده این تالاب در محدوده روستای گیلده پایین شفت قراردارد
 • بقعه امامزاده ابراهیم در ۳۵ کیلومتری جنوب شهر شفت در دل کوهستان و در روستایی با معماری خاص چوبی واقع شده است
 • بقعه متبرکه درویشان واقع در ۵ کیلومتری شهر شفت روستای شادخال
 • پل لیشاوندان واقع در لیشاوندان

مشاهیر

مراکز آموزشی

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شفت

بازار هفتگی

شفت که یکی از مناطق چند گانه فومنات می‌باشد به رسم دیر باز این منطقه، بازار هفتگی دارد. لازم است ذکر شود که نمونه این بازارها را در بیشتر شهرهای استان گیلان از جمله فومن، صومعه سرا و رشت می‌بینیم. فلسفه این بازارها با توجه به نوع محصول کشتی در هر شهر و برنامه‌ریزی اجتماعی، ایجاد می‌شده است. در شفت روز دوشنبه (دوشنبه بازار) و در نصیرمحله روز چهارشنبه (چهارشنبه بازار) و در چوبر (یکشنبه بازار).

 • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.
 • سازمان نقشه‌برداری کشور