الگیلانو
شهر یا منطقه انزلی / رشت
ایران (ایران)
تیم با بیشترین برد ملوان انزلی

دربی گیلان یا ال گیلانو یا گیل کلاسیک رقابت تیم‌های فوتبال شهرهای رشت و بندر انزلی از استان گیلان است که یکی از شهرآوردها و دربی‌ها در فوتبال ایران محسوب می‌گردد. حساسیت این دربی برای دو تیم بسیار بالاست به طوریکه هواداران در پایان فصل، پیروزی در الگیلانو را پیروزی و موفقیت در کل فصل به حساب می‌آورند. کرکری بین فوتبال رشت و انزلی، این شهرآورد را به دومین دربی مهم فوتبال ایران پس از شهرآورد تهران پرسپولیس و استقلال تبدیل کرده‌است.

تاریخچه دربی گیلان (الگیلانو)

ملوان پس از قهرمانی در جام حذفی

ابتدا این شهرآورد نبرد بین دو تیم سرخ جامگان سپیدرود رشت و سپید پوشان ملوان انزلی بازمی‌گردد. دو تیم ریشه دار و قدیمی در فوتبال ایران که اوج رقابتهای این دو تیم به لیگ گیلان مربوط می‌شود و در زمانی که هنوز لیگ فوتبال سراسری در ایران راه اندازی نشده بود. به دلیل افت سپیدرود و حضور مستمر و طولانی مدت نماینده رشت در دسته‌های پایین‌تر فوتبال ایران طی سالیان متوالی، سبب شده که دیدارهای دوستانه و بعضاً رسمی این دو تیم از جذابیت و حساسیت خاصی همانند گذشته برخوردار نباشد. اما کماکان فوتبال دوستان قدیمی گیلان این دو باشگاه را رقبای سنتی دربی گیلان می‌شناسند.

در 25سال گذشته و مخصوصاً با شروع لیگ برتر در ایران تیم داماش گیلان (استقلال رشت - پگاه گیلان) جایگزین سپیدرود رشت در دربی گیلان شده‌ بود اما با بازگشت سپیدرود به دسته اول فوتبال ایران در سال 1395 و سقوط ملوان از لیگ برتر در همان سال این رقابت باری دیگر به شکل سنتی خود ادامه یافت.

هواداران دربی گیلان

هواداران فوتبال گیلان همیشه با حضور پر رنگ خود در این رقابت بر جذابیت آن افزوده اند. حضور سه باشگاه قدیمی و ریشه دار استان گیلان در این مسابقه باعث افزایش حساسیت این این بازی در بین مردم شده است

رکورد بیشترین تعداد تماشاگر در این مسابقه مربوط به بازی برگشت دو تیم سپیدرود و ملوان در استادیوم عضدی رشت در لیگ دسته اول فوتبال ایران در سال 96 است که طبق آمار رسمی سازمان لیگ 25000 هوادار گیلانی(در ورزشگاه 15000 نفری) از نزدیک ناظر این بازی بودند

تاریخ تأسیس باشگاه ها

سپیدرود رشت: در سال ۱۳۴۷هجری خورشیدی پایه‌گذاری شد. این تیم محبوب و خصوصی در شمال کشور سال 96 پس از 25 سال به سطح اول فوتبال ایران بازگشت.

ملوان بندر انزلی: درسال۱۳۴۸ تأسیس شد. این تیم از موفق ترین تیمهای ایران در جام حذفی با سه عنوان قهرمانی میباشد.

داماش گیلان: در سال 1361 با نام استقلال رشت تأسیس شد. داماش سابقه یازده دوره حضور در لیگ برتر را دارد.

آمار و نتایج بازی های سپیدرود و ملوان

این دو تیم تا کنون در 27 بازی رسمی به مصاف هم رفته اند که سهم ملوانان 14 برد و سهم رشتی ها 4 پیروزی بوده است. 9 بازی این دو تیم هم با تساوی پایان یافته است. (به دلیل اینکه اکثر این دیدارها در دهه پنجاه و شصت شمسی صورت گرفته است آمار ارائه شده قابل استناد نمیباشد) در این بین سیروس قایقران کاپیتان ملوان و حمیدرضا منصوری مهاجم سپیدرود بهترین گلزنان تاریخ دربی ها میباشند.

آمار نتیجه های بازی های داماش و ملوان در لیگ برتر

# استقلال، پگاه و داماش گیلان - ملوان انزلی گل استقلال، پگاه و داماش گیلان گل ملوان ورزشگاه مسابقات
۱ ۲–۱ آتیلا حجازی (۴۵) بیژن حسینی (۳۵)، سید مهدی حسینی (۷۲) ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۱
۲ ۱–۱ رحمت فیضی مقدم(۱۴) پژمان نوری (۴۵+۳) ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۱
۳ ۲–۲ سلامی بخش (۲۳)، یورکوویچ(۷۸) اشجاری (۲۰)، حسینی (۲۸) ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۴
۴ ۳–۰ - قربانی (۴۴٬۵۵)، غلامین (۷۹) ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۴
۵ ۰–۰ - - ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۷
۶ ۱–۱ حسین ابراهیمی (۸) مازیار زارع (۲۸) ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۷
۷ ۲–۱ آدریانو آلوز (۸۵) مهران جعفری (۶۰)، جلال رافخایی (۶۸) ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۸
۸ ۱–۱ افشین چاوشی (۸۲) جلال رافخایی (۹۰) ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۸
۹ ۰–۱ جهانگیر عسگری (۲۴) - ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۱۱
۱۰ ۰–۰ - - ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۱۱
۱۱ ۰–۰ - - ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۱۲
۱۲ ۳–۱ سعید حلافی (۹۷) جلال رافخایی (۹۴٬۱۰)، محمد نزهتی (۷۷) ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۱۲
۱۳ ۰–۰ - - ورزشگاه تختی انزلی لیگ برتر ۱۳
۱۴ ۳–۰ - جلال رافخایی (۲۲)، سیامک کوروشی (۲۹)، شاهین ثاقبی (۸۳) ورزشگاه عضدی رشت لیگ برتر ۱۳

آمار دربی

داماش (استقلال رشت - پگاه) در ادوار مختلف لیگ برتر با مربیانی مثل ناصر حجازی، اصغر شرفی، مجید جهانپور، نادر دست نشان، ابراهیم قاسمپور، مهدی تارتار، حمید درخشان، افشین ناظمی مقابل ملوان حاضر شده است که در این سالها با مربیانی مثل احمدزاده، صالح نیا، ایراندوست، پور غلامی و البته دراگان اسکوکیچ مقابل همتای رشتی قرار گرفته‌است. سابقه بازیهای این دو تیم را بخوانید:

حاصل دیدارهای ملوان مقابل داماش، این بیست و چهار بازی است که هشت برد سهم ملوانان،ده تساوی و شش برد نیز سهم داماشی ها بوده است. 41بار هم توپ از روی خط دروازه‌ها گذشته‌است که سهم گل زده ملوانان 24گل و سهم داماشی‌ها 17گل بوده‌است.

جستارهای وابسته