اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان شبستر
بخش مرکزی
دهستان گونی شرقی
مردم
جمعیت 338 نفر
کد آماری ۰۲۹۸۸۰

شانجان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی شرقی بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده‌است.

این روستا در سالیان دور در منطقه ای نزدیکتر به دامنه کوه بوده است. که گفته می شود بر اثر زلزله ای شدید روستا به کلی ویران گردیده و اهالی تصمیم به جابجایی و سکونت در منطقه فعلی نمودند. چنانچه امروزه هم آثاری از اشیاء به زیر خاک رفته روستای سابق در بعضی از حفاری ها بدست می آید که این خود سندیست بر قدمت و پیشینه اهالی این روستا. دامنه کوه میشو در سالیان نه چندان دور محل کاشت محصولات دیم توسط اهالی شانجان بوده است و درختانی که در دامنه کوه دیده میشود هر کدام یاد آور مردان زحمت کش این روستا است و تعداد بالای زمین های کشاورزی و قنوات این منطقه که مالکیت آن ها تماماً در اختیار شانجانیان است نشان از فعالیت بالای این اهالی در امر کشاورزی است. به لحاظ کوشش های خستگی ناپذیر اهالی شانجان باغات سرسبز و خرم و انواع درختان میوه و گیاهان و بوته های مفید و درمانی فراوان و گل محمدی و ریواس و قارچ و ده ها نوع بوته های مختلف در دامنه کوههای آن به وفور یافت می شود. درختان بید و تبریزی و چنار و نارون نیز بر زیبایی و طراوت آن می افزایند.

با توجه به اینکه این روستا در دامنه کوه میشو واقع شده دارای آب و هوای خنک و طبیعتی سر سبز است. اهالی روستا با همت بلند خود اقدام به آبادانی آن نموده اند تا جایی که اقدام به احداث مدرسه، سه مسجد، مخابرات، منبع توزیع آب لوله کشی، خدمات نظافت روستایی، زمین فوتبال، ساختمان درمانگاه روستایی، آسفالته کردن وعریض کردن جاده شبستر شانجان، گاز رسانی، حفر چندین دهنه چشمه و قنات پر آب، احداث گاوداری، سیل بند، احداث پل ماشین رو جهت عبور از روی مسیل، ایجاد صندوق قرض‌الحسنه روستایی با بودجه ای مناسب از طرف عموم شانجانی ها. چندین کارخانه و تولیدی که از جمله آنها می توان به شرکت آی سودا، صنایع غذایی هیگر، خوشنوا، مجموعه گلخانه ای شانجان و نیز یکی از زیبا ترین هتل تالارهای منطقه بنام شبهای شانجان اشاره کرد. در ضمن عسلهایی که در این منطقه حاصل می شود با توجه به گونه های گیاهی فراوان این منطقه از خوش عطر ترین عسل های آذر بایجان است. کوه پیمایی از مفرح ترین تفریحات و ورزش های منطقه شانجان است.

در دامنهٔ کوهساری مشکین‌فام، روستای شانجان واقع شده و چشمهٔ آبی در وسط این روستا در جریان است. در این مناطق سنگ قبرهایی به خط میخی که حداقل ۱۵۰۰ سال قدمت دارند، دیده شده و می‌توان به این واقعیت پی برد که در ایران باستان این مناطق مسکونی بوده‌اند. در روستای شانجان چشمه‌هایی با آب فراوان و زلال وجود دارد. از جملهٔ آن‌ها می‌توان به چشمه‌های کهریز، مالاجان و آراسو اشاره کرد. در این روستا قوچ سنگی وجود داشت که در اثر عدم حفاظت از آن، به سرقت رفت. امامزاده سجاد زیارتگاه روستای شانجان است که برروی تپه‌ای در قسمت غربی روستا قرار گرفته‌است. باغ‌های بسیاری در قسمت جنوب و غرب روستا وجود دارند که همگی متعلق به روستاییان هستند. کوه میشو که از معروف‌ترین کوه‌های آذربایجان است و عسل مرغوبی به همین نام وجود دارد که از کندوهای روستای شانجان به‌دست می‌آید. کوه میشو در شمال روستا قرار دارد.

رحیم زیبقی اصل