صفدر حسینی
Safdar Hosseini 01.jpg
سید صفدر حسینی (نفر سمت راست)، تیر ۱۳۹۳
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران
مشغول به کار
۱۳۸۳ – ۱۳۸۴
رئیس جمهور محمد خاتمی
پس از طهماسب مظاهری
پیش از داوود دانش جعفری
وزیر کار و امور اجتماعی ایران
مشغول به کار
۱۳۸۰ – ۱۳۸۳
رئیس جمهور محمد خاتمی
پس از حسین کمالی
پیش از ناصر خالقی
اطلاعات شخص
زاده سید صفدر حسینی
۱۳۳۳
ایذه، خوزستان
ملیت  ایران
حزب سیاسی اصلاح طلب
فرزندان سیده فاطمه حسینی
اقامتگاه تهران، ایران
محل
تحصیل
دانشگاه شیراز
دانشگاه ساسکاچوان
شغل اقتصاددان
سیاست‌مدار
مذهب اسلام شیعه

سید صفدر حسینی (زاده ۱۳۳۳ ایذه) سیاست‌مدار، اقتصاددان، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است. وی در کابینه محمد خاتمی تصدی وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی را بر عهده داشت. او پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی با حکم وی به عنوان رئیس صندوق توسعه ملی ایران منصوب شد و پس از مدتی با ماجرای رسوایی فیش‌های حقوقی از سمتِ خود استعفا داد. وی دارای سابقه عضویت در شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی است. او پدر سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی است

زندگی

سید صفدر حسینی در سال ۱۳۳۳ در شهرستان ایذه متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی را در این شهر سپری کرد، سپس به اهواز نقل مکان نمود و در دبیرستان دکتر حسابی اهواز دیپلم خود را گرفت.

تحصیلات

او پس از دریافت مدرک کارشناسی اقتصاد و کارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی از دانشگاه شیراز، فعالیت شغلی خود را در وزارت کشاورزی آغاز نمود. وی در سال ۱۳۷۴ با درجه دکتری از دانشگاه ساسکاچوان در رشته اقتصاد کشاورزی فارغ‌التحصیل شد. سپس کار خود را با عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران از سر گرفت.

فعالیت اجرایی و دولتی

حسینی در فاصله سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه بود و در سال ۱۳۷۶ بعنوان استاندار چهارمحال و بختیاری منصوب شد. وی در سال ۱۳۷۹ معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور شد و در سال ۱۳۸۰ در کابینه دوم سید محمد خاتمی، عهده‌دار وزارت کار و امور اجتماعی گردید. حسینی در سال ۱۳۸۳ نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی شد و تا پایان دولت خاتمی در این سمت بود. وی طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ ریاست صندوق توسعه ملی را برعهده داشت و به عنوان عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی، دانشگاه تهران فعالیت می‌کند.

زندگی شخصی

صفدر حسینی پدر سیده فاطمه حسینی است که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۵ به عنوان نماینده تهران از لیست امید به مجلس راه یافت. در تیرماه ۱۳۹۵ ماجرای تأسیس یک دفتر صرافی توسط وی و همسرش در سال ۱۳۹۰ و استفاده از نوسانات نرخ ارز در رسانه‌ها و عرصه مجازی مطرح شد.

رسوایی حقوق و مزایای میلیونی

در ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ برخی منابع خبری در ایران در گزارش‌هایی از دریافت حقوق‌های میلیونی توسط وی بعنوان رئیس صندوق توسعه ملی و همچنین برخی معاونینش خبر دادند. وی که چندی بود حقوق میلیونی او خبر ساز شده بود در سال ۹۵ پرده از حقوق ۵۷ میلیونی او در هر ماه برداشته شد

او در گفتگو با تابناک گفت: «از ابتدای حضور در صندوق، برای رها کردن آن از پرداخت‌های شرکتی و مقررات مؤسسه‌های عمومی غیردولتی، در ۱۷/۰۷/۹۲ یعنی دو هفته پس از حضور در صندوق، در نامه شماره ۱۷۴۲/۹۲/ص از دولت درخواست اعمال هم‌ترازی رئیس و اعضای هیئت عامل را در چارچوب مقررات قانون خدمات کشوری دادم؛ اتفاقی که البته با پیگیری‌های متعدد بالاخره رخ داد.»

در پی تلاش «سید صفدر حسینی» رئیس صندوق توسعه ملی برای ارسال هدیه و مبالغ نقدی به چند خبرنگار، با شرط ساپورت رسانه‌ای او در رسانه‌ها، و ابراز تمایل چند خبرنگار به همکاری در این پروژه، فریبا پژوه طی متنی این اقدام قبیح «سید صفدر حسینی» را محکوم کرده است.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب خطاب به صفدر حسینی نوشته است: آقای «صفدر حسینی» رفتار شما باعث خجالت و شرمساری است… آقای صفدر حسینی، نباید دست به خرید خبرنگاران بزنید و با دادن وعده «هدیه» از آنها بخواهید تا ماجرای فیش حقوقی نجومی شما را ماستمالی کنند!

سوابق اجرایی

از سوابق سید صفدر حسینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاور استانداری کهگیلویه و بویر احمد
 • رئیس سازمان تعاون روستایی استان خوزستان
 • مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران
 • مشاور گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران
 • مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور
 • استاندار چهارمحال و بختیاری
 • معاونت امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور
 • مشاور وزیر کشور
 • وزیر کار و امور اجتماعی
 • وزیر اقتصاد و دارایی
 • عضو هیئت امنای دانشگاه‌های منطقه استان اصفهان
 • عضو کمیته بررسی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه تهران
 • مدیر گروه دانشکده اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران
 • رئیس و عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی