سید احمد موسوی مشهور به سید احمد موسوی هندی، پدر بزرگ پدری روح‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران بود.

وی از خاندان سادات موسوی بود که از نیشابور ایران، و برای تبلیغ دین راهی هند شده بودند. سید احمد در هند متولد شد و پدر وی دین علیشاه نام داشت. بنا به روایتی سلسله نسب روح‌الله خمینی به میر حامد حسین می‌رسد.

زندگی‌نامه

سید احمد موسوی هندی، زاده روستای کینتور در منطقه بارابانکی در اوتار پرادش، هندوستان بود.

او در اواسط قرن سیزدهم هجری، پس از کشته شدن پدرش، لکهنو و کشور هند را ترک کرده و راهی نجف شد. این‌طور به نظر می‌آید که علت این تصمیم، فرار از قوانین استعمارگرایانهٔ دولت بریتانیا در هند آن زمان بود.

سید احمد در نجف با شخصی به نام یوسف‌خان کمره‌ای، از اهالی صاحب‌نام خمین آشنا شد. در آن زمان مردم خمین یوسف‌خان را که خود ساکن فراهان، از شهرهای نزدیک خمین بود، از سوی خود نیابت داده بودند که به نجف رفته و یک مجتهد باتقوا و آشنا به امور دین را با خود به خمین بیاورد تا امور مربوط به شریعت آن‌ها را بر عهده بگیرد. بعد از این آشنایی، یوسف‌خان سیداحمد را به‌این منظور انتخاب کرد و در نتیجه او به دعوت یوسف خان تصمیم به اقامت در خمین و به‌عهده گرفتن مسئولیت رسیدگی به امور دینی مردم آن منطقه گرفت. سیداحمد در خمین هم‌چنین با دختر یوسف خان – سکینه - ازدواج کرد.

اگرچه با این تصمیم، پیوند او با کشور هند قطع شد، اما بعد از آن نیز وی هم‌چنان در بین معاصرین با لقب هندی شناخته می‌شد. این لقب بعدها نیز به نوادگان او منتقل شد، به‌گونه‌ای که خمینی خود در برخی از غزل‌هایش از تخلص هندی برای خود استفاده می‌کند. هم‌چنین مدت زمان کوتاهی پیش از انقلاب اسلامی ایران، رژیم شاه از این موضوع در جهت نسبت دادن خمینی به بیگانگان و خائن قلمداد کردن او استفاده کرد.

پیشه و دارائی

وی مدتی از سربازان ارتش بریتانیا در ایران بوده است. کار وی به اندازه‌ای ثروت نصیبش کرد که با آن در سال ۱۸۳۹ میلادی، ۳۹۹۵ متر مربع ملک خرید که ۶۳ سال بعدروح‌الله خمینی در آن زاده شد و در سال‌های بعد ملک‌های بیش‌تر و یک کاروانسرا نیز به آن افزود.

زنان و فرزندان

زن سوم او سکینه نام داشت. از او سه دختر و یک پسر با نام مصطفی داشت.

پرورش فرزندان

بر پایه رسوم مصطفی را به شهر نجف در کشور عراق فرستاد تا پیرو کار او باشد.

پی‌نوشت‌ها

تبار

نشان درگاه درگاه نیشابور