سنگ‌نگاره‌ها کهن‌ترین آثار تاریخی و هنریِ به‌جامانده از بشر هستند.

سنگ‌نگاره‌های تیمره پیشینهٔ وجود تمدن در این منطقه را نشان می‌دهد. سنگ‌نگاره‌های بی‌شماری در منطقه تیمره یافت شده‌است. تیمره نام قدیمی منطقه‌ای، مابین سه استان اصفهان، مرکزی و لرستان است. بیشتر این سنگ نگاره‌ها در این سنگ‌نگاره‌ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار (سنگ‌های تیز) و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد.

آثار بسیار متنوع و فوق‌العاده جالبی از این هنرها در سرتاسر ایران شناسایی شده است. برای مثال:اصفهان (30 منطقه در گلپایگان واقع در غرقاب، کوچری، تیکن و عباس‌آباد)، بیرجند (لاخ مزار)، خراسان (نهبندانیزد (ارنانسیستان و بلوچستان (نیک شهر و سراوانلرستان (همیان کوهدشت، خمه الیگودرز، میهد بروجرداراک (ابراهیم‌آباد، یساول کمیجان، احمدآباد خنداب، نیم‌ور و خمینهمدان (دره شهرستانه الوند، دره گنجنامه، مهرآباد و خوشیجان ملایر)، کرمان (میمند و شاه فیروز)، آذربایجان شرقی (ارسبارانکردستان (دهگلان و سارال)، تهران (روستای دولت‌آباد شهریار، کوه کفترلو) قم (کهک).

بزرگ‌ترین مجموعه سنگ نگاره‌های کشورشامل بیش از ۲۱ هزار قطعه، در تیمره قرار دارد که به بهشت سنگ نگاره‌های ایران مشهور است و تاریخ خط، زبان، نمادها، آیین‌ها و حتی محیط اقلیمی را از منظر سنگ نگاره‌ها می‌توان مورد مطالعه قرار داد.

در یکی از سنگ‌نگاره‌ها در منطقه تیمره مردی، دست فرزند خود را گرفته و با شکار یک مار به او آموزش می‌دهد. در یکی دیگر از این سنگ‌نگاره‌ها، مردانی سوار بر اسب، به شکار قوچ‌ها پرداخته‌اند که نشان می‌دهد این منطقه در دوره‌های مختلف پیش از تاریخ، محل سکونت انسان بوده‌است.

در سنگ‌نگاره‌های جدید، نشانه‌هایی از زبانهای باستانی که بر پایه نمادنگاری و ایده نگاری است، دیده می‌شود. همچنین برخی از حروف نگاریهایی که تاکنون کارشناسان معنی آنها را در نیافته‌اند، در آثار به‌دست‌آمده مشاهده شده‌است.

سنگ‌نگاره‌ها از لحاظ قدمت و تنوع نقوش در دوره‌های تاریخی ایران براستی بی‌نظیر است و سیر تکاملی خط مانند خط سطری، هندسی، پهلوی، عربی، فارسی و عبری در این سنگ‌نگاره‌ها وجود دارد.

کناره‌های رودخانه در تنگه غرقاب گلپایگان تا روستای قیدو، نقوش صخره‌ای بسیاری شمارش شده و نقوش مختلفی بر سنگهای مزبور جلب نظر می‌کند.

روی سنگ‌نگاره‌ها تصاویری چون بزکوهی، قوچ کوهی، آهو، انسان (در حالات گوناگون و با ابزارهای متفاوت)، اسب، گرگ، شیر، شتر یک کوهان و دو کوهان، پلنگ، گراز، گوزن (مرال، شوکا، زرد ایرانی)، یوز پلنگ، گور، مار، لاک پشت و بسیاری از حیوانات ناشناخته دیگر مشاهده می‌شود که از این میان حدود ۷۵ درصد نقوش به بز کوهی و قوچ اختصاص دارد که نماد سرزندگی، آبادانی و برکت است.

بزرگ‌ترین نقش برروی سنگ‌نگاره‌ها بزکوهی‌ای است که ۱۱۲ سانتیمتر ارتفاع و ۹۰ سانتیمتر عرض دارد در شهرستان گلپایگان قرار دارد. سنگ‌نوشته‌ها با خطوط تصویری، ایدئوگرام، سطری، ایلامی (هندسی)، پهلوی، کوفی، کلیمی و عربی و خط فارسی، سیر تکاملی خط را نشان می‌دهد.

  • فرهادی، مرتضی، موزه‌هایی در باد
  • اشراقی، فیروز، گلپایگان در آینهٔ تاریخ
  • افشار، محمود، «گزارش سنگ‌نبشته‌های تنگ غرقاب گلپایگان»، نامواره، جلد نهم، ۱۳۷۵
  • جمالی، محسن، «سنگ نگاره‌های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ»