سفید
 
دربارهٔ این مختصات‌ها     مختصات رنگ
رنگ‌های وب #FFFFFF
sRGB  (سرخ، سبز، آبی) (255، 255، 255)
مد رنگی سی‌ام‌وای‌کی   (آبی دریایی، سرخابی، زرد، سیاه) (-، -، -، -)
HSV       (فام، s، درخشش) (-°، 0%، 100%)
منبع
B: نرمال‌شده به [۰–۲۵۵] (بایت)
H: نرمال‌شده به [۰–۱۰۰] (صد)

سفید رنگی است که ترکیب همهٔ رنگ‌های طیف قابل دیدن است. البته شکل درست آن سپید است مکمل این رنگ سیاه است.

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید مخالف سیاهی و تاریکی است. رنگ سفید رنگی مثبت، نورانی و مهیج محسوب می‌شود. همچنین رنگ سفید به عنوان نماد جوانی، عفت، پاکی، بی گناهی، خلوص و صلح محسوب می‌شود. پوشیدن لباس سفید باعث حالت روحانی، دلگشا و مفرح در فرد می‌شود. عروس‌ها سفید می‌پوشند تا نماد پاکی و معصومیت باشد. رنگ سفید رنگ تابستانی به حساب می‌آید چون نور را منعکس می‌کند و از گرم شده جلوگیری می‌کند. کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون و مد لباس زیاد است چون رنگ ملایم و خنثی بوده و با همه چیز تناسب دارد. از آنجایی که رنگ سفید روشن است آلودگی روی آن زود معلوم می‌شود. پرستارها و پزشک‌ها لباس سفید می‌پوشند که نشان دهنده تمیزی و ضد عفونی بودن باشد.

کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون

قانونی برای استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون وجود ندارد و در هر جایی می‌توان آن را بکار برد. ایجاد بافت، شکل و چاپ روی رنگ سفید راه بسیار مناسبی برای ایجاد کنتراست در اتاق‌ها و فضاهای سفید است. چون اتاق‌های سفید ممکن است بی‌روح به نظر برسد می‌توان طیف گرم تری از رنگ سفید مانند شیری را بکار برد. رنگ شیری به دیوارها روشنی و گرما می‌بخشد. در اتاق‌هایی که سفید رنگ هستند می‌توان با بکار بردن ظروف شیشه‌ای و نقره کنتراست و جذابیت ایجاد کرد. در دکوراسیون رنگ سفید به عنوان بزرگ کننده و روشن کننده فضا شناخته شده است. با به بکار بردن رنگ سفید در اتاق‌های کوچک یا کم نود روی دیوارها، ستون‌ها و سقف می‌توان فضا را بسیار برزگ تر و روشن‌تر نشان داد. یک رنگ نشان دادن همه چیز تا حدی خطای دید ایجاد کرده و به چشم این اجازه را می‌دهد تا اتاق را بزرگ نر از آنچه هست ببیند. هر رنگی به اتاق سفید افزوده شود برجسته به نظرمی آید مثلاً یک ماهی قرمز کوچک در تنگ آب در یک اتاقی که کاملاً سفید است بسیار خود نمایی می‌کند.

پرده، صندلی، میز و درب سفید در عکس

رنگ‌های نزدیک

جستارهای وابسته

رنگ‌های وب سیاه نقره‌ای خاکستری سفید سرخ آلبالویی بنفش سرخابی سبز مغزپسته‌ای زیتونی زرد نارنجی آبی سرمه‌ای سبز دودی آبی دریایی